1. HABERLER

 2. EKONOMİ

 3. 1800 Gün Prim Ödemesi İle Erken Emekli Olabilirsiniz! 
1800 Gün Prim Ödemesi İle Erken Emekli Olabilirsiniz! 

1800 Gün Prim Ödemesi İle Erken Emekli Olabilirsiniz! 

1800 gün prim ödemesi ile erken emekli olma müjdesi geldi. Eğer gerekli gruplarda yer alıyorsanız bu hakkı kesinlikle kullanmalısınız. Herkes erkenden...

A+A-
1800 gün prim ödemesi ile erken emekli olma müjdesi geldi. Eğer gerekli gruplarda yer alıyorsanız bu hakkı kesinlikle kullanmalısınız. Herkes erkenden emekli olma hayali kurar. SGK kurumları içerisinde sigortalı olarak işlerine devam eden kadın ve erkekler için erken emekli olmak adına müjde geldi. Kadınlar hem anne olacak hem de çalışma hayatlarına katılacak diye doğum borçlanması adı altında bir hak verilmişti. Bu durum doğum ve doğumdan sonra kadınların mağdur olmalarına engel oluyor. Emzirme ödeneği ne kadar alacaklar ya da erken emekli olmanın şartları nelerdir detaylar haberin devamında.  

Malulen Emekli Olmak İçin Gerekli Belgeler  

Malulen emekli olmak isteyen kişilerin başvuru yapacakları sırada hazırlaması gereken belgeler; 
 • Tahsis için talep ya da beyan taahhütnamesi  
 • Çalıştıkları işten ayrıldıktan sonra kişilerin on gün süreç içerisinde malulen emekli olmak adına başvuru yapmaları ve işten ayrılma belgelerinin hazırlanması  
 • Sağlık kurulu tarafından hazırlanmış olan onaylı malullük belgesi gereklidir.  
 

Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Olacak? 

Malulen emekli olmak isteyen kişilerin başvuru yapmak adına bilmesi gereken noktalar yer alıyor. Bunlar; 
 • Başvuru yapılacağı sırada talep edilecek olan belgelerin hazırlanması, ardından belgeler ile beraber SGK kurumlarına gidilmesi 
 • SGK kurumları tarafından hangi hastaneye sevk edildi ise oraya gitmek ve malullük oranının belirlenmesi adına sağlık testine girmek  
 • Sağlık kurulu tarafından malullük raporu onayının ardından raporu SGK kurumuna götürüp teslim etmek  
 • Raporda yer alan malullük oranı yüzde atmış ya da üzerinde olursa başvuru yapılabilir. Altında olan kişiler başvuruda bulunamaz. 
 • Sağlık durumu yerinde olmayan ve bu noktada hareket etmek için elverişi olmayan kişilerin işlemleri, mahkeme tarafından belirlenen bir varis aracılığı ile gerçekleştirilir. 

Malulen Emekli Olmak İçin Gerekli Şartlar  

 • 4A, 4B ya da 4C sigorta bendine bağlı olarak yer alan çalışanlar için en az on yıl çalışma şartı  
 • On yıllık gerekli olan çalışma süreci içerisinde 1800 gün prim hakkını doldurma 
 • Raporda yer ala iş gücü kaybı oranının en az yüzde atmış olması  
 • Emekli olmaya sebep olan durumun sigortalı oldukları süreç içerisinde ya da işe başladıktan sonra meydana gelmesi  
 • 4A sigortalı olarak yer alan isimlerin malullük durumu ortaya çıktığı andan itibaren işten ayrılması 
 • 4B sigorta bendine sahip olan kişilerin ticari faaliyetlerine devam etmemesi ve sigorta borcu yer almaması 
 • 4C sigorta bendinde olan isimlerin rahatsızlıklarından sonra işten ayrılmış olması  
 • Yurt dışında çalışmaya başladıkları tespit edilmiş olan kişilerin hem maaşları kesilecek hem de hakları ellerinden alınacaktır.  

Malullük Başvuru Sorgulaması Yaparken Dikkat Edilecek Kurallar  

Malulen emekli sorgulaması yapmak için; 
 • https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ bağlantı adresine tıklanmalıdır. SGK tarafından hazırlanmış olan evrakları sorgulamak adına sisteme erişilmesi gerekir. 
 • Açılan sekme üzerinde sistemde bulunabilmek adına TC numarası yazarak evrak ara butonuna tıklamak gerekir.  
 • Evrak arama butonu ardından evrakların en son durumları onaylandı mı yoksa hala bekliyor mu kontrol edilebilir.  

Malulen Emeklilik Maaşı Hesaplaması Nasıl Olur? 

Malulen emeklilik şartları yerine getiren isimler maaş hesaplaması  noktalarını dikkate almalarıdır. Bunlar; 
 • Maaş belirlenmesi sırasında prim gün ödemesi durumları baz alınır.  
 • 9000 günden daha az olarak prim ödemeleri yer alanlar da 9000 günmüş gibi bir değerlendirmeye alınır.  
 • 9000 günden daha fazla prim ödemesi yer alan isimler net prim ödemesi sırasında gerekli olan maaşlar hesaplanır.  
 • Malulen emekli olmak adına yer alan şartları yerine getiren isimler 1800 günlük prim ödemesi şartı koşullarını da yerine getirdiyse bunun üzerinden hesaplama yapılır.  
 • SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı için farklı hesaplama işlemleri yapılır. 

Evlenen Kadın Çalışanlar Bir Yıl İçinde Kıdem Tazminatı Alarak İşlerinden Ayrılabilir 

Kadın çalışanlar için verilen en önemli haklardan bir tanesi de evlendikleri andan itibaren en çok bir yıl içerisinde kıdem tazminatı alabilir ve işten ayrılabilirler. Bunun için kadının kendi rızası ile işten ayrılması gerekir. Tazminat alabilmek adına kadının hala işine devam ediyor olması gerekir. Aranan koşullardan bir tanesi de iş hayatına devam eden kadınların evlenmesi durumunda bir yıl içinde bunu belirterek iş verenden kıdem tazminatını istemesi gerekir. Aranan üçüncü koşul şartı ise iş içerisinde kadınların en az bir yıl çalışmış olmasıdır.   5510 sayılı kanun içerisinde 11. maddeye göre sigortalı olarak yer alan kadınların çoğul bir şekilde hamilelik halinde olduklarında doğuma sekiz hafta kala süreye iki hafta da ilave eder. Çalışmadıkları her gün için geçici olarak iş göremezlik ödenekleri alırlar.   Hamile olarak iş hayatına devam eden kadınların doğum yapmaları durumunda doğumdan önce kullanamadıkları çalıştırılamayacak süreler vardır. Bunları doğum sonrası sürelere ek bir yapılarak kullanılır.  

Doğum Borçlanması Nedir, Nasıl Olur? 

Kadınlar için verilen sosyal güvenliklere ilişkin olacak şekilde düzenlemede yer alan doğum borçlanmasıdır. Emeklilik şartları arasına dikkat edilmelidir. Sigortalı olarak iş hayatlarına devam eden kadınların doğum nedeni ile çalışamadıkları süre için sigortanın prim ve primler adına verilen ödeme gün sayılarıdır. Bunların telafisi amacı ile doğum borçlanması hakları yer alır.   5510 sayılı kanun içerisinde yer alan 41. maddeye göre sigortalı olarak yer alanların ücretsiz doğum izinlerinin yer alması gerekir. Bunlar için sigortalı olan kadınların üç defa olmak üzere doğum tarihlerinden itibaren iki yıl bir süre ile geçmemek şartı yer alır. Bunun için uzun vadeli sigorta kolları açısından da sigortalı sayılmaması, çocukların yaşaması şartları ile talep içerisinde bulunan süreler için borçlanma mümkün olacaktır.  

202 Lira Emzirme Ödeneği  

Emzirme ödeneği sigortalı olarak yer alan SGK tarafından verilen haklardan birisidir. 5510 sayılı kanun içerisinde yer alan 16 maddeye göre kadınların kendi çalışmalarından dolayı gelir ya da aylık almalarıdır. Bunun yanı sıra aylık alan erkekler için sigortalı olmayan eşlerine ek olarak her çocuk için yaşama şartları olması durumunda geçerli olacaktır. SGK Yönetim Kurulu tarafından belirlenen bakan taraflarından onaylanması ile emzirme ödeneği verilecektir.   Emzirme ödeneği hak kazanacak olan sigortalı kadınların o günden sonra 300 gün geçmesi ile çocukların doğması gerekir. 120 gün boyunca prim ödeme durumları ile 2020 yılı içinde 202 lira tutar alacaktır.  

Engelli Çocuğu Olan Anne İçin Erken Emeklilik  

Sosyal güvenlik alanı içerisinde önemli olan haklardan biri de engelli çocuğu olan kadınlar içindir. Erken emeklilik içi hak sunuluyor. Eğer bir çocuk başka birinin bakımına muhtaç ve ağır derecede engelliyse bu noktada anneler için erken emeklilik hakkı geliyor. Emeklilik şartları arasında yer alan bu durum 2008 yılı ekim ayının başından sonraki prim gün ödemeleri, gün sayısının dörtte biri olmasını beraberinde getiriyor. 20 yıl çalışan bir anne beş yıl erken emekli olma hakkına sahip oluyor. Belirli durumları sosyal şartlar ve biyolojik durumlar beraberinde getiriyor.    
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.