1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 2020 Yılında Sağlık Personeli Çalışanları Ne Kadar Maaş Alıyor?
2020 Yılında Sağlık Personeli Çalışanları Ne Kadar Maaş Alıyor?

2020 Yılında Sağlık Personeli Çalışanları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Sağlık çalışanları ne kadar maaş alıyor? Enflasyon zammından faydalanacaklar mı? Hükümetin sağlık personeli maaşlarında iyileştirme yapıldığı...

A+A-

Sağlık çalışanları ne kadar maaş alıyor? Enflasyon zammından faydalanacaklar mı? Hükümetin sağlık personeli maaşlarında iyileştirme yapıldığı biliniyor. Sağlık alanında faaliyet gösteren meslekler bu durumdan ne kadar faydalanacak? İşte 2020 Ağustos ayı güncel maaş tablosu. Memurlara yapılan zamlar devlete bağlı pek çok sektörü olumlu anlamda etkiledi. Enflasyona göre alınan bu zam kararında  aradaki farkın kapanması adına sağlık çalışanları için ekstra zam yapıldı. Sağlık çalışanlarının devlet memurları yasası kapsamında maaş, özlük ve ek ödeme hakları belirlenmiştir. Ancak sağlık çalışanlarına son dönemlerde çeşitli ek ödemeler sağlanmaktadır. Sağlık personeli içerisinde en önemli personel dağılımını doktorlar ve hemşireler oluşturmaktadır. Devlet kurumu olan hastane ve sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık bakanlığı personelleri yaptıkları görev branşlarına, hizmet yıllarına ve kademe derecelerine göre maaş almaktadırlar. 3600 ek göstergenin son durumunu merak eden sağlık çalışanları da internet üzerinden araştırma yapmakta. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı bir konuşmasında hemşirelere de bu hakkın sağlanacağını açıklamıştı. Aradan geçen birkaç senenin ardından henüz mecliste böyle bir karar görüşülmedi.

Enflasyon Farkı Yansıtıldı

Memurlar enflasyona bağlı bu senenin ilk 6 ayına göre yüzde 4'lük bir zam aldı. İkinci 6 aylık dönemde ise yeniden yüzde 4'lük bir zam yapılma kararı verildi. Memurlar ve dolayısıyla sağlık çalışanları, enflasyondan daha düşük yüzdelikte zam aldıklarından ötürü yılın 2. döneminde yüzde 4'lük zam almaya hak kazanmış oldu. İlk 6 aylık enflasyon %5,75 olduğundan alınacak zam farkı yüzdesi 1,75 olarak belirlendi. Emekli ve memurlar bu farka göre tekrar zam alacak. Aşağıda en son belirlenen sağlık sektöründeki memurların maaş tablosu bulunmaktadır. Lisans Mezunu Sözleşmeli Sağlık Personeli ( maaş+sabit) : 4.335 TL Önlisans Mezunu Sözleşmeli Sağlık Personeli ( maaş+sabit): 4.150 TL Ortaöğrenim Mezunu Sözleşmeli Sağlık Personeli ( maaş+sabit) : 4.010 TL Sağlık Teknikeri ve Sağlık Memuru - Lisans Mezunu 3.820 TL Hemşire maaşları da 5.420 TL, Ebelerin maaşı (1/4) ise 5.420 TL, Yeni başlayan Ebe Maaşı (8/1) 4.800 TL oldu. Asistan (Sağlık hizmetleri - 6/1) 6.300 TL'ye yükselmiş oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.