EKONOMİ

26 Haziran 2020 Benzin Fiyatları Ne Durumda? İşte Şehir Şehir İndirim Miktarı

26 Haziran’da benzin fiyatlarına ne kadarlık indirim uygulanacak merak eden vatandaşlar internet üzerinden araştırma yapıyor. İşte şehir şehir benzine gelen indirim miktarı.

Akaryakıt fiyatlarıyla ilgili bugün gün içerisinde önemli bir gelişme yaşandı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) alınan bilgiye bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre satış fiyatına 22 kuruş indirim yapıldı. Bu kapsamda milyonlarca araç sahibi “26 Haziran benzin fiyatları ne kadar oldu?” sorusuna yanıt aramaya başladı. Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

26 Haziran benzin fiyatları ne kadar oldu sorusunun yanıtı merak konusu oldu. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS), sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı duyuruya göre, bu geceyarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre satış fiyatına 22 kuruş indirim yapıldı. İşte 26 Haziran İstanbul, Ankara ve İzmir benzin fiyatları…

26 HAZİRAN BENZİN FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, başkent Ankara’da ortalama 6,57 liradan satılan benzinin litre fiyatı 6,35 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul’da 6,51 liradan 6,29 liraya, İzmir’de 6,57 liradan 6,35 liraya inecek.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

PETROL FİYATLARI DÜŞTÜ, ALTIN YATAY

ABD Enerji Enformasyon Yönetimi’nin (EIA) verilerine göre, ABD’de, stratejik petrol stokları dışındaki ticari petrol stokları, 19 Haziran’da biten haftada 1.4 milyon varil artışla 540.7 milyon varile yükseldi. Stoklar artarken, talebi baskılayan Covid-19 pandemisinde yeni vaka sayılarındaki artış da fiyatları aşağıya çekti ve Brent petrolün varil fiyatı iki hafta sonra 40 doların altını gördü.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) 2020 yılı için küresel ekonomik büyüme öngörüsünü düşürmesi üzerine, başta Asya-Pasifik bölesi olmak üzere tüm dünyada hisse senedi borsalarında satış dalgası yarattı. Covid-19 sonrası toparlanmanın uzun süreceği endişeleriyle hisse senetlerinden çıkan yatırımcılar doların yanında altına da yönelince, sarı maden 1,750 doların üzerinde tutunuyor.

Gelişmelerle, bir ara 39 doları gördükten sonra 40 doların üzerine dönen Brent hampetrolün varil fiyatı yüzde 0.32 düşüşle 40.43 dolara, Batı Teksas hafif petrolünün varil fiyatı da yüzde 0.55 düşüşle 38.02 dolara indi.

Küresel emtia piyasalarında;

– gümüş yüzde 0.95 artışla 17.67 dolar,

– altın yüzde 0.02 artışla 1,761.67 dolar,

– bakır yüzde 0.37 düşüşle 5,889.00 dolar,

– platin yüzde 0.99 düşüşle 796.53 dolar,

– paladyum yüzde 1.02 düşüşle 1,865.17 dolar düzeyindeydi.

STOK ARTIŞIYLA BRENT PETROL 40 DOLARIN ALTINA İNDİ

ABD’de petrol stoklarının yükselmesi ve ABD’de ve birçok ülkede Covid-19 vakaların artmasıyla, petrol fiyatları iki haftanın en düşük düzeylerine çekildi. Birçok ülkede akarakıt fiyatlarının belirlenmesinde ölçüt olarak kullanılan Brent petrolün varil fiyatı 40 doların altına indi.

 

ABD Enerji Enformasyon Yönetimi’nin (EIA) verilerine göre, ABD’de, stratejik petrol stokları dışındaki ticari petrol stokları, 19 Haziran’da biten haftada 1.4 milyon varil artışla 540.7 milyon varile yükseldi. Stoklar artarken, talebi baskılayan Covid-19 pandemisinde yeni vaka sayılarındaki artış da fiyatları aşağıya çekti.

Hampetrol fiyatlarındaki düşüşün yanı sıra, ABD genelinde benzin fiyatları da düştü.

New York Borsası vadeli işlemlerinde yüzde Brent hampetrolün varil fiyatı yüzde 0.8 düşüşle 39.99 doları görürken, Batı Teksas hafif petrolünün varil fiyatı da yüzde 0.7 düşüşle 37.73 dolara kadar geriledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı