1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 6 Sene Erken Emekli Olmanın Önü Açıldı! Nasıl Erken Emekli Olursunuz? Emeklilikte Yeni Formül...
6 Sene Erken Emekli Olmanın Önü Açıldı! Nasıl Erken Emekli Olursunuz? Emeklilikte Yeni Formül...

6 Sene Erken Emekli Olmanın Önü Açıldı! Nasıl Erken Emekli Olursunuz? Emeklilikte Yeni Formül...

Yıllar öncesinden emekli olmak isteyen vatandaşları ilgilendiren o formül paylaşıldı. Sizler de 6 sene erkenden emekli olmak istiyorsanız detayları öğrenmelisiniz.

A+A-

Pek çok sigortalı emeklilik şartlarını tamamlamak için prim gün sayısını doldurmak için çalışıyor. Fakat çoğu vatandaş farkında olmadan hizmet borçlanması konusunda bilgi sahibi olmadığı için daha uzun süre çalışmak zorunda kalıyor. Emeklilik tarihini öne çekmek için eksik prim gün sayısını azaltmak mümkün. İşte detaylar haberimizde…

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen yaş çalışmayı ve prim gün sayısı üzerinden emekli olmak mümkün. Fakat yaşı gelmesine rağmen çalışma yılını dolduramamış olanlar ve biraz eksik primi bulunanlar sahip oldukları kriterlerle çalışmadıkları dönemleri saydırarak daha erken emekli olabiliyorlar. İşte bu kapsamda vatandaşlara rahatlık sağlayan o formül…

Kadınlarda Doğum Borçlanması

Kadınlarda doğum borçlanması ile pek çok kadın 6 yıla kadar daha erken emekliliği elde edebiliyor. Sigortalı çalışan kadınlar doğum sebebiyle işten uzak kaldıkları takdirde doğal olarak prim ödemesinin gerçekleşmediği günleri SGK‘ya borçlanmış oluyorlar. Doğum borçlanmasından faydalanmak isteyenler daha erken emekli olma şansı elde edebiliyor. Her bir çocuk için 760 gün borçlanma hakkı verilmekte ve en fazla 3 çocuk için borçlanma hakkı sağlanmaktadır. Yani 6 yıla kadar kadınların borçlanma hakkı bulunuyor. Ancak staj başlangıcı doğum borçlanması için geçerli sayılmayan bir etkendir. Bu noktada kadınlar erkeklere göre şanslı durumdalar.

Erkekler de Askerlik Borçlanması

Sigortalı olarak çalışan erkeklerde askerlik durumu söz konusu olduğunda er veya erbaş ya da yedek subay olarak askerlik görevini yerine getirenler istisnalar dışında askerlik borçlanması sınırlı olur. Askerliğini yapmayanlar ya da askerlikten muaf olanlar sigortalı olsalar da bu haktan yararlanamazlar. Askerlik borçlanması için askerlik görevini yerine getirmek gerekiyor.

Malullük Kapsamında Erken Emekli Olma

Sigortalı olarak çalışmaya başlayıp iş kazası veya herhangi bir hastalık sebebiyle % 60 oranında güç kaybı yaşayanlar bu durumda malulen emeklilik hakkından faydalanabiliyorlar. Bu haktan yararlanabilmek için vatandaşların 10 yıllık hizmet süresini tamamlamış olması ve 1800 prim gün sayısını doldurması şartı yer alıyor. Bu şekilde malulen emekli olmak isteyen vatandaşlar sağlık durumlarına göre şartlarda esneklik elde edebilirler.

Erken Emeklilik İçin Diğer Yöntemler

Memurlar ve kamu görevlileri ücretsiz olarak izin kullandıkları dönemler için geriye dönük borçlanma yapabilirler.Doktorlar asistanlık sürelerine borçlanabilirler.Avukatlar sigortalı olmadan önce geçirdikleri staj sürelerini borçlanabilirler.Çalışanlar grev ve lokavt ile geçen sürelerini borçlanabilirler.Sigortalı olarak çalışma halindeyken tutuklanan ve gözaltına da bir süre geçirenler berat etmeleri halinde bu süreleri borçlanabilirler.Seçim sonrası istifa eden veya işinden ayrılan vatandaşlar seçimlerin yapıldığı tarih itibarıyla açıkta kaldıkları günleri borçlanabilirler.6 yıla kadar erken emekli olabilmeyi sağlayan formüller bunlardır ve pek çok vatandaş çalışmaya devam ettiği halde bu formüller ile ilgili detaylı bilgiye sahip değil.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.