Haber Kervanı -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

ABD Şantaj’a Devam Ediyor! Rusya’dan S-400 Alındığı Takdirde Türkiye’nin Birçok Yerden Etkileneceği Bildirildi!

ABD Savunma Bakanlığı olan Pentagon tarafından Kongreye sunulan gizli ibareli raporda, Rusya’dan alınacak olan S-400 hava savunma sistemleri yer alıyordu. Bu söz konusu sistemlerin satın alınmasının yalnızca F-35 teslimatlarını değil aynı zamanda ABD özel şirketlerince üretimi gerçekleştirilen CH-47F Chinook helikopteri, F-16 uçakları ve UH-60 Black Hawk helikopterlerinin de alımında etki yaratacağı bildirildi.

ABD Şantaj’a Devam Ediyor! Rusya’dan S-400 Alındığı Takdirde Türkiye’nin Birçok Yerden Etkileneceği Bildirildi!
  • 29.11.2018

ABD merkezli Bloomberg’in haberine göre raporda, ‘Türkiye her ne kadar önemli bir program partneri olsa’ ve F-35 jetlerine 2002’den bu yana 1.25 milyar dolardan fazla bir yatırım yapmış olsa da, ‘Pentagon yönetiminin Türkiye’nin F-35 programının 8 partner ülkesinden biri olmaya devam edip etmemesi konusunda S-400 alımı nedeniyle yeniden değerlendireceği’ belirtildi.

“Türkiye hükümeti S-400 tedariki konusunda anlaşmaya vardığını açıkça ve tekrar tekrar belirtti” denilen raporda, S-400 alımının ‘2019 Temmuz’u gibi erken bir sürede’ gerçekleşeceği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan S-400 ve Münbiç açıklaması

‘TÜRKİYE, ON YILDIR SÜREN, MÜZMİN HAVA VE SAVUNMA SİSTEMİ ARAYIŞI NEDENİYLE KIZGIN’
Raporda ayrıca, Türkiye’nin ‘on yıldır süren müzmin hava ve füze savunma sistemi arayışı nedeniyle sinirlenmiş’ olduğu savunuldu.

ABD arasındaki ikili ilişkilerdeki gerginliklere rağmen Türkiye’nin Washington’a karşı ‘birçok konuda yapıcı bir askeri partner’ olduğu belirtilerek, ülkede ‘2 binden fazla ABD askeri ve onlarca hava ve radar sistemlerinin bulunduğu’ kaydedildi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada S-400 alımına ilişkin “Anlaşma yapıldı. Bunu iptal edemem. Fakat daha fazlasına ihtiyacımız var. Bunları da müttefiklerimizden satın almayı tercih ederim” ifadelerini kullanmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Cemil dedi ki:

    Anlaşma olsun iki tarafın olsun bu dünya herkeze yeter hayırlısı olsun insallah

YORUM YAZ