DÜNYA

ABD Uygurlar için Sessiz Kalmıyor.. Çin’e Karaliste Şoku!

Uygurlara yapılan zulmün dünya çapındaki tepkileri devam ediyor. Son olarak ABD Çin’li 11 şirkete karaliste uyguladığını açıkladı.

ABD Ticaret Bakanlığı Çin’in Uygurlara karşı insan hakları ihlali olarak nitelendirdiği muamelesinde rol oynadıkları gerekçesiyle 11 Çinli şirketi kara listeye aldı.

Bakanlıktan dün yapılan açıklamada bu şirketlerin Uygur ve diğer Müslüman azınlıklardan olan insanları zorla çalıştırdıkları ifade edildi.

Kara listedeki şirketler ABD hükümetinin izni olmadan ABD’li şirketlerden ürün alamayacaklar. ABD daha önce de aynı gerekçelerle 26 şirketi kara listeye almıştı.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, “Beijing vatandaşlarını bastırmak için zorla çalıştırma ve kötü niyetle DNA toplama ve analiz etme gibi menfur eylemleri özendirmektedir” dedi. Çin Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada ABD’nin ihracat kontrol önlemlerini kötüye kullandığını söyledi.

Bakanlık sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in bu hamleye karşı olduğunu ve Çinli şirketlerin yasal haklarını korumak için gerekli tüm adımların atılacağını söyledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı