$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,92
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,56

ABD’den Venezuela İçin 5.000 Asker! Kırmızı Boyalı Türkiye Dikkat Çekti…

Venezuela’da gerilim büyük bir hızla devam ederken halk iç savaş çıkarma noktasına gelmiş durumda. ABD, Venezuela üzerindeki girişimlerini hız kesmeden devam ettiriyor. Venezuela’da yer alan tüm petrol şirketleriyle ilgili yaptırım kararı alan ABD, şimdide Kolombiya üzerinden asker gönderme yoluna başvuracak gibi duruyor.

ABD’den Venezuela İçin 5.000 Asker! Kırmızı Boyalı Türkiye Dikkat Çekti…
  • 29.01.2019

Bir anda dünya gündemine oturan Venezuela ile ilgili ABD’de ilgi çekici bir durum yaşandı.Dün gece ABD’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton bir basın toplantısı düzenledi.

Bolton toplantıda Venezuela ordusuna darbe yaparak gücü Maduro’dan alması ve muhalif lider Guaido’ya vermesi çağrısında bulundu.

Bolton bu çağrısını, “Venezuela ordusuna gücü barışçıl bir şekilde muhalif lider Guaido’ya devretmesi çağrısını yapıyorum” şeklinde dile getirdi.

5 BİN ASKER NOT DEFTERİNDE
Fakat bu açıklamadan ziyade uluslararası kamuoyunun dikkatini çeken bir detay gündem oldu. Ajansların ve bütün dünyanın gözü önünde notlarının olduğu defteri tutan Bolton’ın burada el yazısıyla kaleme aldığı bir cümle dikkat çekti. Notlarda, “5.000 asker Kolombiya’ya” cümlesi dikkat çekti. Kulislerde ABD’nin Kolombiya üzerinden Venezuela’ya gideceği konuşuluyor.

TÜM SEÇENEKLER MASADA
Trump’a yakınlığıyla bilinen Fox News’e konuşan kaynaklar, “Eğer ihtiyaç olursa diye ABD Venezuela’nın batıdaki komşusuna asker konuşlandırmayı planlıyor. Bu plan kesin değil” ifadesini kullandı. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi yorum yapmazken, Beyaz Saray’dan bir yetkili, “Başkan Trump’ın da dediği gibi bütün seçenekler masada” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ