Haber Kervanı -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

AK Parti belediye başkan adayları 2019 seçimi isim listesi canlı yayını

40 ilin AK Parti belediye başkan adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından birazdan açıklanıyor. İsim listesini ve Erdoğan’ın son dakika açıklamalarını canlı yayınla sizlere bu haberden aktaracağız.

AK Parti belediye başkan adayları 2019 seçimi isim listesi canlı yayını
  • 24.11.2018

AK Parti’nin 2019 Mahalli İdareler Seçimi aday tanıtım toplantısında 14 büyükşehir 26 il belediye başkanı açıklanacak. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Habertürk TV yayınında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün yapacağı konuşmada İstanbul, Ankara ve İzmir adaylarını açıklamayacağını söyledi. Üç büyük şehrin adaylarının salı günkü grup toplantısında ya da sonraki günlerde açıklanacağı belirtildi.

AK Parti’nin 2019 Mahalli İdareler Seçimi aday tanıtım toplantısı, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kesinleşen il ve ilçelerin belediye başkan adaylarını açıklıyor. AK Parti’de 5 Kasım’da başlayan aday adaylığı süreci, 16 Kasım’da son bulmuştu. 7 bin 180 kişi yerel seçimlerde aday olmak için başvurmuştu.

AK Parti bu sene aday belirleme sürecinde ilk kez temayül yoklaması yaptı. Aday adaylığı başvurularının sona ermesinin ardından elektronik ortamda 145 bin teşkilat mensubu 81 ilde oy kullandı. Oylamanın sonuçları raporlaştırılarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletildi. Erdoğan da başkan adaylarını bu listeden belirledi.

AK Parti kesinleşen aday isimleri : 2019 Mart seçimleri için AK Parti’de 40 civarında il ve ilçe belediye başkan adayının ismi kesinleştirildi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki adaylığına ilişkin katıldığı bir televizyon programında şunları söylemişti: “Bizim gibi kamuya mal olmuş insanların adayım demesi kadar garip bir şey olamaz. Ben Kayseri’de birçok şey yaparak helalleşerek ayrıldım. Genel merkezde ve teşkilatlarda Ankara için ismim öne çıktı, inkar edemem. Benim hazırlamış olduğum adaylar Cumhurbaşkanımızn takdirinde. Takdir benim üzerimde olur ise bismillah der yola çıkarız.”

AK Parti’nin kaç belediye başkanı var? :  2014 yılı yerel seçimlerinde yüzde 45.6 oranında oy alan AK Parti 49 ilde belediye başkanı çıkarmıştı. Yüzde 27.8 oranında oy alan CHP 13 ilde başkan çıkarırken, yüzde 15.2 oy alan MHP hiç ilde belediye başkanlığı elde edememişti. HDP 10 ilde, BDP ise 8 ilde belediye başkanı çıkartmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ