Haber Kervanı -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Anayasa Mahkemesi Erişim Engeli Verilen Habere Yönelik Emsal Karar Aldı!

Sulh Ceza Hakimliği, yapılan bir habere yönelik erişim engeli kararı vermişti. Konunun Anayasa Mahkemesi’ne taşınmasıyla birlikte söz konusu habere erişim engeli getirmenin basın ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğu yönünde karar alındı ve Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen karar bozuldu.

Anayasa Mahkemesi Erişim Engeli Verilen Habere Yönelik Emsal Karar Aldı!
  • 05.12.2018

ANAYASA Mahkemesi (AYM) internet haber siteleri için emsal teşkil edecek bir karara imza attı. İstanbul 7. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından Bianet’e ait 12 yıl öncesine ait bir haber için verilen erişim engeli kararını basın ve ifade özgürlüğüne aykırı buldu. AYM, dosyayı yeniden yargılaması yapılmak üzere 7. Sulh Ceza Hâkimliği’ne gönderdi.

HANGİ HABERLER ENGELLENEBİLİR?.. Anayasa Mahkemesi kararında, internet yayınına erişimin engellenmesi tedbirinin ilk bakışta haklılık varsa örneğin başvurucunun çıplak fotoğrafı veya video görüntüsü yayınlanmışsa meşru kabul edilebileceğine dikkat çekti. Karar internet haber siteleri açısından örnek niteliği taşıyor.

İŞTE O KARARIN ÖZETİ… Kararda “Başvurunun bütün koşulları göz önünde tutulduğunda 5651 sayılı Kanun’un 9. maddesi uyarınca çelişmeli bir yargılama olmaksızın süresiz olarak etki gösteren tedbir mahiyetinde internete erişimin engellenmesi kararı verilmesi için gösterilen gerekçeler ilgili ve yeterli kabul edilemez. Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ve Anayasa’nın 28. maddesinde güvence altına alınan basın özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verilmesi gerekir” denildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ