1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari Ücret Kazananları Üzecek Haber! Net Asgari Maaşınız Azalacak mı?
Asgari Ücret Kazananları Üzecek Haber! Net Asgari Maaşınız Azalacak mı?

Asgari Ücret Kazananları Üzecek Haber! Net Asgari Maaşınız Azalacak mı?

Maaşlarda uygulanan vergilerin yüzde 15'den 20'lere çıkarılması yönündeki karar asgari ücretle çalışan vatandaşları endişelendirdi. Asgari ücrette bir azalma meydana gelir mi?

A+A-

Asgari ücretle çalışanlar için Eylül ayı ile beraber hesaplamalar değişiyor. Asgari ücretli bordrosunda ilk 8 ayı % 15 oranında gelir vergisi olarak hesaplarken bu ay % 20 oranında vergi hesaplaması yapılacak. İşte konuya ilişkin son dakika haberleri…

Eylül ayında bordroda kazancının yüzde 15'ini vergi olarak gören asgari ücretli bir kısım için ise yüzde yirmi den vergilendirme yapılacak. Yılın kalan son üç ayı için ise tüm kazancı yüzde 20'den vergilendirilecek. Vergideki artış net ücretten normalde düşüş oluştururken asgari ücretlinin bu vergi artışında ki net maaş düşüşü için devlet tarafından müdahale geliyor. Asgari ücretlinin net maaşının yıl boyu aynı kalması talep ediliyor. Vergide ki artışlar normal şartlarda net ücretin düşmesine sebep oluyor. Asgari ücrette bu vergi artışının net maaşındaki düşüşüne devletten müdahale geldi. Net maaşın aynı kalması sağlanacak.

8 ay çalışan işçinin bodrosunda % 15 oranında ve 375,23 lira vergi kesintisi yapılırken Eylül ayında bu vergi 400,93 lira olarak hesaplanıyor. Asgari ücretlinin son 3 aylık bordrosunda ise 500 TL üzerinde vergi kesintisi yapılacak ve her durumda asgari ücretlinin maaşı 2.324 TL’nin altına düşürülmemeye çalışılıyor.Kısa çalışma ödeneği alan sigortalı işçiler gelir vergisi kesilmediğinden çalışanların AGİ ödemesini alması da mümkün görünmüyor. Çalışanlar kısa çalışma ödeneği ödemesini de işveren tarafından değil İŞKUR tarafından alıyorlar.

Eş Ve Çocuktan Dolayı Asgari Ücretinin Maaşı Ne Kadar Artıyor?

Bekar asgari ücretlilerin aile yardımlarından yararlanmamaları dikkate alınarak net asgari ücretin 2.324 lira olduğu bilinmektedir. Çalışmayan eş ve çocuklardan dolayı aile geçim indirimi tutarı da yükseltilmektedir. Dolayısıyla eş ve çocuktan dolayı net asgari ücret alan vatandaşlar en fazla 154.50 TL'ye kadar daha yüksek maaş alabiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.