1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari Ücrete Zam Var mı? Asgari Ücretliler Net Olarak Ne Kadar Alacak?
Asgari Ücrete Zam Var mı? Asgari Ücretliler Net Olarak Ne Kadar Alacak?

Asgari Ücrete Zam Var mı? Asgari Ücretliler Net Olarak Ne Kadar Alacak?

TÜİK'in yapmış olduğu açıklama sonrasında emekli ve memurlar için gelecek zam oranı kesinleşti. Bu açıklamadan sonra gözler asgari ücretliler için...

A+A-
TÜİK'in yapmış olduğu açıklama sonrasında emekli ve memurlar için gelecek zam oranı kesinleşti. Bu açıklamadan sonra gözler asgari ücretliler için bir zam yapılıp yapılmayacağınana çevrildi. Dün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte emekli ve memurlara yapılacak zam oranı belli oldu. Bilindiği üzere her yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen asgari ücrete 2020 yılı başında yüzde 15.03 yapılmıştı. Memur ve emeklilerin yılın ikinci yarısında alacağı zamlı maaşların belli olmasıyla birlikte gözler "Asgari ücrete zam var mı?" sorusunun yanıtına çevrildi. Peki, Temmuz ayında asgari ücrete zam yapıldı mı? İşte detaylar... Dün TÜİK tarafından açıklanan haziran ayı enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranı netlik kazandı. Bu gelişmelerin ardından milyonlarca çalışan asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Bu kapsamda en çok araştırılan sorular arasında "Asgari ücrete zam yapıldı mı?" sorusu yer alıyor.

TEMMUZ AYINDA ASGARİ ÜCRETE ZAM YAPILDI MI?

2020 Ocak ayında belirlenen Asgari ücret tutarı tüm yıl için geçerli olacak. Asgari ücrette Temmuz ayında bir artış olmayacak.

2020 BRÜT/NET ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Asgari ücret 2020 zammı, geçen yıla göre net yüzde 15,03 oranında artırıldı. Yapılan bu zamla birlikte 2020 yılında brüt asgari ücret 2.943,00 TL olarak belirlendi. Asgari ücretin net tutarı ise 2.324,70 TL oldu.

2020 AGİ NE KADAR OLDU?

Bekar 220,62 TL Evli, eşi çalışmayan 264,75 TL Evli, eşi çalışmayan, 1 çocuklu 297,85 TL Evli, eşi çalışmayan, 2 çocuklu 330,94 TL Evli, eşi çalışmayan, 3 çocuklu 375,07 TL Evli, eşi çalışan 220,62 TL Evli, eşi çalışan, 1 çocuklu 253,72 TL Evli, eşi çalışan, 2 çocuklu 286,82 TL Evli, eşi çalışan, 3 çocuklu 330,94 TL Evli, eşi çalışan, 4 çocuklu 353 TL Evli, eşi çalışan, 5 çocuklu 375,07 TL

BRÜTTEN NETE MAAŞ HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Brüt maaş üzerinden brüt ve net maaş hesaplaması çokça yapılıyor. Özellikle brüt maaş ile çalışanlar yıl sonu ve yılbaşı kesintileriyle net maaşını anlamakta oldukça zorlanıyor. Yılbaşında daha az kesinti yapılırken yıl sonuna doğru kesintiler artıyor. Brüt maaştan; SGK işçi primi, işsizlik primi, gelir vergisi ve damga vergisi düşülerek net maaş hesaplanır. Hesaplama yapılan kişinin evli/bekar olması, eşinin çalışıp çalışmadığı ve çocuk sayısına göre çıkacak hesaplama sonucu değişiklik gösterecektir.
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.