1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari Ücretliye Fazladan 400 TL'lik Ödeme Müjdesi! Ek Ödemenin Yanında Vergi İndiriminden de Faydalanabilecek mi?
Asgari Ücretliye Fazladan 400 TL'lik Ödeme Müjdesi! Ek Ödemenin Yanında Vergi İndiriminden de Faydalanabilecek mi?

Asgari Ücretliye Fazladan 400 TL'lik Ödeme Müjdesi! Ek Ödemenin Yanında Vergi İndiriminden de Faydalanabilecek mi?

Asgari ücretli vatandaşları sevindiren ek ödeme haberi geldi. 400 liralık ek ödeme alacak olan çalışanlar, vergi indiriminden de faydalanabilecek mi?

A+A-

Milyonlarca asgari ücretli vatandaş bu konu ile ilgili açıklama yapıyor ve düzenlemenin gelip gelmeyeceği konusunda araştırıyor. Gelir vergisi düzenlemesi Eylül ayı itibariyle maaşlar da eski sağlayacak vergi diliminin değişmesi sebebiyle özellikle asgari geçim indirimi ödemeleri yüksek olan vatandaşlar almış olduğu maaşta kesinti görecek. Devletten bu konuyla ilgili uygulamalar sağlanıyor. İşte son dakika haberleri

Asgari ücretle çalışan vatandaşlar Eylül ayı itibarıyla vergi dilimlerini bir üst sınırdan kesileceğinin farkındalar ve asgari ücretle çalışanlar Eylül ayı sonrasında yeni maaş hesaplama formüllerini araştırıyorlar. Asgari ücretliye yüzde 15 gelir vergisi diliminden yüzde 20 gelir vergisi dilimine geçiş yapılıyor. Konuyla ilgili açıklama basında yer aldı ve asgari ücretlinin maaşlarında düşüş olmayacağı kararına verildi. Aylık geçim indirimi desteği ile birlikte asgari ücretlinin maaşını da yapılacak olan vergi dilimi kesintisi asgari geçim indirimi ile tamamlanacak ve maaş değişmeyecek. Gelir vergisi dilimi bir yıl içinde vatandaşın kazandığı para aralığına göre devlete vergi anlamı taşımaktadır ve bu vergi ile ilgili gelişmeler devam ediyor.

Gelir Vergisi Ödeme Oranı Artıyor! Maaşlar da Değişiklik Olacak Mı?

Asgari ücretle çalışanlara vergi dilimi değişikliği yapılıyor. Eylül ayı itibariyle %15'ten %20'ye yükseltilecek. Yılın kalan üç ayında tüm kazancı yüzde 20’den daha yüksek orandan vergi ödenecek olan asgari ücretten 2.324 TL olarak net almış oldukları asgari ücrette kesinti ile karşı karşıya kalacaklardı. Ancak bu konu ile ilgili devlet müdahalede bulundu ve asgari ücretlilerin maaşının aynı kalmasını sağlayacak planı devreye soktu.

Asgari ücretle çalışan vatandaşlar ödemiş oldukları vergi ile yılın ilk 8 ayı 375 TL ödeme yaparken bundan sonraki dönemde 400 TL ödeme yapacaklardı. Asgari ücretlinin son 3 ay maaş göstergesinde 500.31 TL gelir vergisi kesintisi yapılacak ve her durumda asgari ücretlinin net maaşı 2.324 TL’nin altına inmeyecek.

Asgari Ücrette Artış Olacak Mı?

Asgari ücret ile çalışanların maaşı yılda bir defa yükseliyor. Her yıl aralık ayında işçi sendikası ve işverenler arasında hükümetinde önderliğinde görüşmeler yapılıyor. Sonrasında maaş oranı belirleniyor. Ocak ayından itibaren uygulamaya giren bu maaş uygulaması bundan sonraki dönemde de ilk zamlı olarak Ocak ayında verilecek.

Asgari Ücretli Ne Demek?

Bir insanın temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek düzeyde düzenlenen maaşa asgari ücret denilmektedir. Asgari ücret ülkemizde en düşük verilen maaştır ve bunun altında maaşlı çalıştırmak yasaktır. Asgari ücretten daha düşük maaş ödemesi yapan iş yerlerine cezai yaptırımlar uygulanır. Asgari ücretten düşük maaş verilmesi konusunda hükümet titizlikle çalışmalarını sürdürmektedir. 2020 yılı başından bu yana asgari ücretli çalışanın daha düşük maaş veren işyerlerine her işçi başına 289 TL idari para cezası talep edilmektedir.

Asgari Ücret Altında Maaş Alan İşçi Şikayetçi Olabilir Mi?

Asgari ücret altında maaş ödemesi alan vatandaşlar iş akdinin fethettiğinde haklı nedenle Fesih sayılır. Bu durumda çalışan en az 1 yıldır çalışıyorsa kıdem tazminatı almaya hak kazanmış olur. Ayrıca aradaki maaş farkını da geri alır ve işveren ceza alabilir.

İşveren asgari ücret aldığı beyan edilen çalışanı daha düşük bir maaşla çalıştırdığı takdirde Vergi Usul Kanunu'na göre işveren muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenlemiş sayılır ve bu nedenle de bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası alabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.