1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Astsubaylar Ne Kadar Maaş Alıyor? (Deniz, Yedek, Jandarma, Emekli)
Astsubaylar Ne Kadar Maaş Alıyor? (Deniz, Yedek, Jandarma, Emekli)

Astsubaylar Ne Kadar Maaş Alıyor? (Deniz, Yedek, Jandarma, Emekli)

Deniz, Yedek, Jandarma ve Emekli Astsubayların aldıkları maaşlar, emekli astsubay maaşı hesaplanırken dikkat edilmesi gereken hususlar haberimizde yer almaktadır. Enflasyon...

A+A-

Deniz, Yedek, Jandarma ve Emekli Astsubayların aldıkları maaşlar, emekli astsubay maaşı hesaplanırken dikkat edilmesi gereken hususlar haberimizde yer almaktadır. Enflasyon farkından ötürü yılın ikinci döneminde Astsubaylar da dahil olmak üzere memurlara genel bir zam yapılacak. İlk dönem alınan yüzde 4'lük artışın yetersiz oluşu sebebiyle ikinci dönemde de aynı yüzdelikte zam uygulanacak. Pek çok haber sitesinin dallanıp budaklandırdığı gibi sözü uzatmayacağız. Astsubay maaşları, bulundukları bölgeden tutun, ne çeşit astsubaylık yaptığına kadar birçok faktör baz alınarak şekillenir. Bir Jandarma Astsubay'ının aldığı maaş ortalama 6 bin ila 8 bin arasında değişmekle beraber, 10 bin üstünü bulan miktarlar da mevcuttur. Deniz Astsubay'ı ortalama 6 bin lira alırken, yedeklerde bu miktar 5,500 ila birkaç yüz TL yükseği arasında oynamaktadır.

Emekli Astsubay Ne Kadar Maaş Alır?

Astsubayların en yükseği 3600 ek göstergeye tabiidir. Bu sebepten ötürü alacakları emekli maaşı hesaplanırken bu gösterge dikkate alınır. Aşağıdaki tablo detaylı bir şekilde durumu izah etmektedir: Genel Kurmay Başkanı'ndan Astsubay'a kadar olan ek göstergelere bakarak her rütbenin alacağı emekli maaşın farklı olduğunu söyleyebiliriz. Emekli Astsubay'ın maaşını hesaplarken gösterge derecelerinden faydalanırız.

Yeni Astsubaylar Ne Kadar Maaş Alır?

Astsubaylar göreve ortalama 5,500 TL maaş ile başlarlar. Kıdem arttıkça astsubayın alacağı maaş da aynı ölçüde artmaktadır. Bulunulan coğrafi konuma göre alınan maaşın miktarının değiştiğini söylemiştik. Doğu ve çatışmaların yoğun olduğu bölgelerde yer alan Astsubaylar, sakin bölgelerde görev yapan bir Astsubay'a göre daha fazla maaş alacaktır. Özetle, riskin yoğun olduğu yerlerde maaş miktarları artışa geçmektedir. Vatan için gözünü kırpmadan canını riske eden mehmetçiklerimiz için bahsi geçen miktarlar elbette fedakarlıklarının telafisi olarak sayılamaz. O yüzden bu kutsal görevi tercih eden kişilerin mevzu bahsinin para olmadığının bilincinde olarak hareket etmemiz gerekir.  
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.