1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakanlıktan Taşeron İşçilere Zam ve Yüzdelik Dilim Müjdesi! Taşerona Ne Kadar Zam Geliyor?
Bakanlıktan Taşeron İşçilere Zam ve Yüzdelik Dilim Müjdesi! Taşerona Ne Kadar Zam Geliyor?

Bakanlıktan Taşeron İşçilere Zam ve Yüzdelik Dilim Müjdesi! Taşerona Ne Kadar Zam Geliyor?

Taşeron vatandaşları heyecanlandıran gelişme Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan geldi. Taşerona zam konusu ve yüzdelik dilim konuşulan konular arasındaydı.

A+A-

Çalışma Bakanlığı konu ile ilgili 2020 yılının toplu iş sözleşmelerinde anlaşma oluşması halinde yeni ek zam uygulamaya koyacak. İşte taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak zam ile ilgili son dakika haber ve gelişmeleri…Taşeron işçi maaşlarına yüzdelik dilim düzenlemesi yapılacağı gündemde. Çalışma Bakanlığı 2020 toplu iş sözleşmeleri ile anlaşma sağlandığı takdirde maaşlara yeni ek zam yapılacak haberini paylaştı. Ek zam tutarının ne kadar olacağına ilişkin detaylar ise haberimizde…

Çalışma Bakanlığı'ndan Gelen Yazı Metni

Çalışma Bakanlığı ilgili yazıda Öz Büro İş Sendikası’na bakanlık bünyesinde çalışan ve işçi kadrosu ile faaliyetlerini sürdüren üyelere ücretlerin ve çalışanlara sağlanacak yüzdelik dilimleri 2018 yılından bu yana asgari ücret üzerinden ödenmesi ve eksik ödenen tutarlar için Bakanlığa dava açılması kararlaştırdılar.  Mahkemeden gelen cevabın işçileri haklı bulması nedeniyle hesaplanıp ödenmesi gereken ücretlerin işçilerin hesaplarına aktarılması talep edildi. Söz konusu ödemenin yapılması ile ilişkili olarak gerekli yazı haberin detaylarında yer alıyor.

Öz Büro İş Sendikası Genel Başkanı tarafından bakanlık bünyesinde sürekli işçi kadrosunda faaliyetlerini sürdüren çalışanların kadroya geçirdikten sonra 2018 yılının sonuna kadar ihale şartnamelerinde kendilerine verilen yüzdelik dilim ücretleri maaşlarına yansıtılarak 2019 yılında asgari ücret dikkate alınmayarak ihale sözleşmelerinde dilimlerin 2018 yılındaki asgari ücret üzerinden ödenmeye devam edildiğini bu durumda bakanlık bünyesinde çalışan taşeron işçilerin mağduriyet yaşadığını belirtti. Ankara 44. İş mahkemesinde dosyanın görüşülmesini ve ilave tediye ikramiye alınacak konularda dava açıldığı belirtildi. Davanın karara bağlanması ve kabulüne karar veren mahkeme bakanlık aleyhine ve işçi lehine davayı karara bağladı. Bu durumda Aile Sosyal ve Çalışma Bakanlığı tarafından ciddi mağduriyetlerin ortaya çıkabileceği düşünerek kamu bütçesine zarar verecek bu ödemelerin yeni düzenlemeler ile karara bağlanmasına olanak sağlandı.

Taşeron İşçilere Ek Zam Ve Yüzdelik Dilim Düzenlemesi

Uzun süredir kamu kurumlarında çalışan ve KHK ile kadroya alınmış olan taşeron işçiler asgari ücretten daha yüksek ücret almayı beklerken bu düzenlemeler nedeniyle asgari ücretten daha düşük maaş almaya başladılar. Maaş düzenlemesinin ardından bazı taşeron işçiler düzenleme için iptal davası açma haklarını aradılar. Taşeron işçilere kadro sürecinden sonra yüzdelik dilim düzenlemesi yapıldı ve bu düzenleme ile TİS görüşmelerine kadar talep ettikleri ücreti almaları görüşülüyor.

Taşeron İşçilerin Maaşları Ne Kadar Yükselecek?

Taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak yüzdelik dilim düzenlemesi ile ilgili mahkeme kararının ortaya çıkması bu alanda tüm işçilerin maaşlarına yapılacak düzenleme talebini de gündeme getirmiş oldu. Önümüzdeki günlerde bakanlık tarafından taşeron işçi ve yetkili sendikanın yapacağı görüşmelerde bu talepler gündeme alınacak. Eğer bakanlık ve sendika anlaşma sağlarsa yüzdelik dilim tüm işçilere uygulanacak. Bu konuda en dikkat çeken ve en önemli nokta kadroya alınmadan önceki işçi maaşları oluyor. O dönem işçiler asgari ücretten %10 daha fazla maaş alıyorlarsa eğer bu oran kadroya alınmadan önceki ve sonraki süreçler hesaplanacak. Yapılan hesaplama ile o maaş üzerinden diğer zam oranları da eklenip bu formülle işçilerin yeni maaşlarını almaları sağlanacak.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.