1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çiftçi Borçlarına Erteleme Geliyor mu? Amaç Uzun Vadede Ödeme Kolaylığı
Çiftçi Borçlarına Erteleme Geliyor mu? Amaç Uzun Vadede Ödeme Kolaylığı

Çiftçi Borçlarına Erteleme Geliyor mu? Amaç Uzun Vadede Ödeme Kolaylığı

Çiftçilere Müjde olabilecek bir haber geldi. Çiftçilere ait borçların ertelenmesine ve uzun vadelerde ödenme kolaylığı için yasa teklifinde bulunuldu. Çiftçilerin...

A+A-
Çiftçilere Müjde olabilecek bir haber geldi. Çiftçilere ait borçların ertelenmesine ve uzun vadelerde ödenme kolaylığı için yasa teklifinde bulunuldu. Çiftçilerin üretime devam edebilmeleri için 160 milyar TL’yi bulan borçların uzun vadeye yayılarak yeniden yapılandırılması yolunda yasa teklifi verildi. CHP Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, 160 milyar TL'yi bulan çiftçi borçlarının yapılandırılması için yasa teklifi hazırladı. Teklifin yasalaşması halinde çiftçi borçları Ziraat Bankası tarafından üstlenilecek ve uzun vadeye yayılarak ödenmesine imkan sağlanacak. Teklifin gerekçesinde corona virüsü salgını sonrası tarımsal üretimin devamının önemine işaret edilerek, “Çiftçilerin hem üretime devam edebilmeleri hem de borçlarını ödeyebilmeleri için bu borçların uzun vadeye yayılarak yeniden yapılandırılması gerekiyor” denildi.

Çiftçilerin Borçlarında Yüksek Artış

2019 yılı verilerine göre Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı 2 milyon 260 bin çiftçinin bankalara 119 milyar 331 milyon, Tarım Kredi Kooperatifi'ne 10 milyar TL olmak üzere toplam 130 milyar lira borcu olduğuna vurgu yapıldı. 2003 yılına göre çiftçilerin 2019 yılındaki borçlarının 40 kart artığı belirtilen gerekçede, “Tohum, gübre, ilaç, akaryakıt bayisi, elektrik, su ve işçi borçlarını eklediğimizde çiftçinin borcu 160 milyarı buluyor. Çiftçi bu borcu artık ödeyemiyor” görüşüne yer verildi. Çiftçilerin üretime devam edebilmeleri için borçların uzun vadeye yayılarak yeniden yapılandırılmasının önemine işaret eden Sarıbal, şöyle dedi: *Çiftçilerin elektrik ve su borçları; özel, yerli ve yabancı bankalar ile kamu bankalarına olan tarımsal kredi borçları ve Tarım Kredi Kooperatifi'ne olan borçları T.C. Ziraat Bankası'na devredilerek, bu borçların ödenecek şekilde yeniden yapılandırılması şarttır.

İcra Takiplerine Son Verilmeli

CHP Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, çok sayıda çiftçi için icra takibi başlatıldığını vurguladı. Sarıbal, “Çiftçilerin borçlarının yeniden yapılandırılması paralelinde hali hazırda borçlarından dolayı başlatılan takip ve icra işlemlerinin durdurulması gerekiyor” ifadesini kullandı.
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.