$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,91
€ EURO → Alış: 6,50 / Satış: 6,52

Dolar Düşüşe Geçti! 25 Ocak Dolar Ne Kadar?

2019 yılı Ocak ayı içerisinde 5.54’e tırmanan dolar, bu haftanın başlamasıyla birlikte düşüş etkisini göstermeye başladı. Düşüşün sebebinin ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan mali disiplin açıklaması, faizlerde oynama yapılmaması ve Avrupa Merkez Bankası tarafından gelen haberler olarak ön plana çıkıyor. Dolar 25 Ocak sabahına 5.25’in altında başladı. Sert düşüş yaşayan dolar vatandaşları sevindirirken yatırımcıları üzdü.

Dolar Düşüşe Geçti! 25 Ocak Dolar Ne Kadar?
  • 25.01.2019

21 Ocak 2019 haftasını 5.35’li seviyelerden açan kur, haftanın son işlem gününde 5.25 altını zorluyor.

Dolar, 5.35 TL üzerinde başladığı haftada Merkez Bankası ve Berat Albayrak’ın mesajlarıyla 5.25 TL seviyesine çekildi. Albayrak’ın mali disiplinden seçim döneminde olunmasına rağmen taviz verilmeyeceği vurgusu doların ateşini düşürdü.

GÜNE NASIL UYANDI?
Aynı zamanda yeni bir jeopolitik risk veya uluslararası gerilim oluşmaması ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin de açıklamalarıyla TL hem dolar hem euro karşısında değer kazandı. Dolar/TL 25 Ocak sabahı 5.26, euro/TL ise 5.96’dan işlem görüyor

AVRUPA MERKEZ BANKASI ETKİSİ
Euro ise AMB’nin faizleri sabit tutması ve Draghi’nin açıklamaları sonrası daha sert bir değer kaybı yaşadı. AMB, 2019’un ilk toplantısında banka politika faizini sıfırda, mevduat faizini yüzde eksi 0.40’ta ve marjinal fonlama faizini de yüzde 0.25’te tuttu.

UZMANLAR NE DEDİ?
Analistler negatif bir haber akışı olmadığı sürece TL’de değerlenme eğiliminin sürebileceğine, olumlu havanın devam etmesi halinde kurun 5.25 seviyelerine gerileyebileceğine işaret ediyor.

DOLARIN GÖZÜ BU GELİŞMELERDE
Öte yandan Venezuela’ya yönelik gelişmeler piyasalarda yakından izleniyor. Venezuela’da muhalefet lideri Juan Guaido, kendisini geçici devlet başkanı ilan ederken, ABD Başkanı Donald Trump Guaido’yu resmi olarak tanıdı. Öte yandan Türkiye ve Rusya’dan Maduro’ya destek mesajları geldi. Dolar, küresel büyüme, ABD’de hükümetin kapalı olması ve ABD-Çin arasındaki henüz çözüme kavuşturulmamış ticaret gerilimine yönelik endişelerin etkisiyle baskı altında kalmaya devam ediyor. İşte dolarda son durum:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ