1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dul ve Yetim Aylığına Zam Geldi mi? Dul Yetim Aylığına Temmuz'da Zam Var mı?
Dul ve Yetim Aylığına Zam Geldi mi? Dul Yetim Aylığına Temmuz'da Zam Var mı?

Dul ve Yetim Aylığına Zam Geldi mi? Dul Yetim Aylığına Temmuz'da Zam Var mı?

Emeklilere Temmuz ayında yapılan zamdan sonra gözler dul ve yetim maaşlarına çevrildi. Dul ve yetim aylıklarına zam yapılacak mı? Dul ve yetim aylığı...

A+A-
Emeklilere Temmuz ayında yapılan zamdan sonra gözler dul ve yetim maaşlarına çevrildi. Dul ve yetim aylıklarına zam yapılacak mı? Dul ve yetim aylığı ne kadar oldu? 2020 dul ve yetim aylıkları, emekli maaş zammı sonrası vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Enflasyon temmuz zam farkı dul ve yetim maaşların da artmasına neden oldu. Temmuz ayında enflasyon oranı sadece emekli ve memurların aylıklarında değil, sosyal yardımların da artmasını sağladı. Dul ve yetim aylıklarına yüzde 5,75 oranında zam yapılacak. Eşini kaybeden bir kadın evlenene kadar ya da sigortalı bir şe girene kadar dul maaşı alırken, baba veya annesini kaybeden erkek çocuk 18 yaşına, öğrenciliği devam ederse 25 yaşına kadar yetim aylığı alır. Peki emekli Temmuz zammı sonrası dul ve yetim aylıkları ne zaman ödenecek? Haziran ayı enflasyon oranının ardından memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı belli oldu. Haziran ayı enflasyon verileri dul ve yetim aylıklarının da zamlanmasına neden oldu. Enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından, dul ve yetim aylıklarına yapılan zam miktarı araştırılıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2020 yılının ilk altı aylık enflasyon oranı yüzde 5.75'e yükseldi. Buna bağlı olarak sosyal yardımlarda da yüzde 5.75 oranında zamlandı. Peki, 2020 dul ve yetim maaşı ne kadar oldu? İşte son dakika haberi ve detaylar haberkervani.com'da.

DUL VE YETİM AYLIĞI ZAMMI 2020

Enflasyon artışına bağlı olarak 6 ayda bir artan dul ve yetim aylıklarına bu yılın ikinci altı aylık enflasyon oranına göre, yani yüzde 5,75 oranında zam yapıldı. Açıklanan enflasyon oranına göre, en düşük dul ve yetim aylığı tutarı 390 TL, en yüksek dul ve yetim aylığının bağlanan maaşa göre 4 bin 500 TL'ye kadar çıkabiliyor.

2020 YILINDA NE KADARDI?

2020 yılı başında, toplam TÜFE 6.5 oranında geldi ve dul ile yetim maaşlarına yüzde 6.5 oranında zam yapılmıştı. Bu zammın ardından en düşük dul ile yetim aylıkları şu şekilde olmuştu: - Dul aylığı 587 TL, - Yetim aylığı ise 293 TL.

DUL VE YETİM AYLIĞI KİMLERE VERİLİR?

Halk arasındaki diğer adı ölüm aylığı olan dul ve yetim aylığı ölen sigortalının eşine ve çocuklarına bağlanır. Bu aylık kadın ya da erkek fark etmeden hak sahiplerine verilmektedir. Ölen sigortalının eşine bağlanan aylığa dul aylığı denir. Dul maaşı için Medeni kanunlarına uygun evlilik bağının olması gerekmektedir. Çocuklarına bağlanan aylığa ise yetim aylığı. Yetim maaşında da kız ya da erkek çocuk fark etmezken cinsiyet ayırımı maaşları alacakları süreleri etkilemektedir. Erkek çocuklar eğitim görmedikleri hallerde 18 yaşına kadar, orta öğretim gördükleri hallerde 20 yaşına kadar, yüksek öğrenim gördükleri hallerde ise 25 yaşına kadar aylık alabilirler. 25 yaşından sonra erkek çocuklar yetim maaşı alamazlar. Kız çocuklarında ise durum evli olmadıkları ve sigortalı olarak çalışmadıkları takdirde yaş sınırlaması yapılmadan maaş alabilmektedirler.

DUL VE YETİM MAAŞI NE KADAR SÜREDE BAĞLANIR?

Dul ve yetim aylığı için aranan şartları karşılıyorsanız, gerekli yerlere başvuruda bulunursunuz. Yapılan başvurular sonrası aylık almaya hak kazandığınız takdirde sigortalının vefat ettiği ayı takip eden aybaşında maaş ödemesi yapılır. Eğer sigortalının prim borcu varsa, borcun tamamını ödenmesi gerekmektedir.

EMEKLİ ZAMLARI NE KADAR?

EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİNE:148 TL ZAM Memur emeklilerinin aylıklarına da tıpkı memurlar gibi yüzde 4 zam ve yüzde 1.75 enflasyon farkı alacak. Yüzde 5.75 zamla en düşük memur emeklisinin aylığı 2 bin 569 liradan 2 bin 717 TL oldu. EN DÜŞÜK MEMURA: 207 TL ZAM Halen 3 bin 605 lira olan en düşük memurun maaşı yüzde 4 toplu sözleşme zammı ve 1.75 puanlık enflasyon farkıyla birlikte toplam yüzde 5.75 zamlanarak 3 bin 812 TL oldu. EN DÜŞÜK İŞÇİ EMEKLİSİNE: 72 TL ZAM En düşük işçi emeklisinin aylığı yüzde 5.75 oranındaki zamla bin 263 liradan bin 335 TL oldu. En düşük emekli aylığı bin 500 liraya yükseltildiği için bu emeklinin maaşı yine bin 500 TL olarak devam edecek. Bu emekli zammı hissetmeyecek… EN DÜŞÜK ESNAF EMEKLİSİNE: 88 TL En düşük esnaf emeklisinin aylığı yüzde 5.75 zamla bin 539 liradan bin 627 liraya çıktı. EN DÜŞÜK ÇİFTÇİ EMEKLİSİNE: 83TL En düşük çiftçi emeklisinin aylığı yüzde 5.75 zamlanarak bin 451 liradan bin 534 liraya çıktı.

EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

Tahsis numaralarına göre emekli maaş listesi aşağıdaki gibidir. Zamlı maaşlar tahsis numaranızın denk geldiği günde yatacak. 4A SSK kapsamında emekli olanların emekli aylıklarının ödeneceği tarih tahsis numarasının son rakamına göre belirlenmektedir. Buna göre; Tahsis numarasının son rakamı 9 olanlara her ayın 17'sinde, Tahsis numarasının son rakamı 7 olanlara her ayın 18'inde, Tahsis numarasının son rakamı 5 olanlara her ayın 19'unda, Tahsis numarasının son rakamı 3 olanlara her ayın 20'sinde, Tahsis numarasının son rakamı 1 olanlara her ayın 21'inde, Tahsis numarasının son rakamı 8 olanlara her ayın 22'sinde, Tahsis numarasının son rakamı 6 olanlara her ayın 23'ünde, Tahsis numarasının son rakamı 4 olanlara her ayın 24'ünde, tahsis numarasının son rakamı 2 olanları her ayın 25'inde, Tahsis numarasının son rakamı 0 olanlara her ayın 26'sında aylıkları ve sürekli iş kazası sürekli iş göremezlik gelirleri ödenmektedir. Bağ-Kur'dan emekli olanların emekli maaşları tahsis numaralarının son rakamlarına göre ödemelerini alırlar. Emekli maaşı cumartesi gününe gelenlerin ödemeleri cuma günü, Pazar gününe gelenlerin ödemeleri ise pazartesi günkü gruba dahil edilerek verilmektedir. İşte ödeme günleri listesi: Tahsis numarasının son rakamı 9, 7 ve 5 olanlar her ayın 25'inde Tahsis numarasının son rakamı 3,1 olanlar her ayın 26'sında Tahsis numarasının son rakamı 8, 6 ve 4 olanlar her ayın 27'sinde Tahsis numarasının son rakamı 2 ve 0 olanlar her ayın 28'inde emekli maaşlarını alırlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.