1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. E- Devlet Kira Yardımı Başvuruları Açıldı! Kira Yardımı Nasıl Alabilirsiniz? İşte Şartları
E- Devlet Kira Yardımı Başvuruları Açıldı! Kira Yardımı Nasıl Alabilirsiniz? İşte Şartları

E- Devlet Kira Yardımı Başvuruları Açıldı! Kira Yardımı Nasıl Alabilirsiniz? İşte Şartları

e-Devlet kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? 2020 kira yardımı nasıl alınır, şartlar neler? Ülkemizde corona virüsü salgınıyla mücadele...

A+A-

e-Devlet kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? 2020 kira yardımı nasıl alınır, şartlar neler?

Ülkemizde corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında devlet kira yardım başvurusu başlattı. Bakan Kurum tarafından başlatılan süreçte, kentsel dönüşüme giren ve riskli alan ilan edilen yerlerde kira yardımı süresinin 36 aydan 48 aya çıkarıldığını belirtti. Uygulamadan yararlanmak isteyenler ise ‘’ e-Devlet kira yardımı başvurusu nasıl yapılır?’’ sorusuna yanıt aramaya başladı. T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak yardımdan yararlanacak olan vatandaşlar bir an önce kira yardımı başvurusu ekranından işlemlerini tamamlayarak haklarından yararlanmak istiyor. Buna göre; e-Devlet kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? 2020 kira yardımı nasıl alınır, şartlar neler? İşte, E Devlet başvuru, sorgulama ekranı ve merak edilenler Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüs nedeni ile kentsel dönüşüme giren ve riskli alan ilan edilen yerlerde kira yardımı yapılacağının müjdesini vermişti. Ülkemizde corona virüsü sebebiyle mağduriyetin en aza indirilmesi için vatandaşlar kira yardım başvurusu yapmaya başladı. Henüz başvuruda bulunmamış olanlar ise '' e-Devlet kira yardımı başvurusu nasıl ve nereden yapılır?'' sorusuna yanıt arıyor. Oturduğu yeri kentsel dönüşüme veren ve riskli alan ilan edilen yerlerde oturmak zorunda kalan vatandaşlar, bir an önce kira yardımı başvurusu ekranı işlemlerini tamamlayarak haklarından yararlanmak istiyor. Peki kira yardımı başvurusu nasıl yapılır, nereden alınır ve şartları nelerdir? e-Devlet kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? İşte tüm bilgiler…

KİRA YARDIMI BAŞVURU NASIL YAPILIR? E DEVLET KİRA BAŞVURU EKRANI

[caption id="attachment_67450" align="alignnone" width="1068"] kira yardımı[/caption] Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüme giren ve riskli alan ilan edilen bölgelerde kira yardım süresini 36 aydan 48 aya çıkardı. Alınan karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Kira yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar e-Devlet kira yardımı başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir gibi sorulara yanıt arıyor.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

Kira yardımı başvuruları birçok işlemin gerçekleştirildiği e-Devlet üzerinden yapılıyor. e-Devlet'in "Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması" bölümünden başvuru işlemi gerçekleştiriliyor. Vatandaşların öncelikle T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapmaları gerekiyor. Daha sonra açılan pencere üzerinden "Uygulamaya Git" sekmesine tıklayınız. Uygulamaya git kısmına tıkladıktan sonra "Giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir. Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bir bilginiz var ise işleme devam etmeyiniz." uyarısı açılıyor. Bu ekran üzerinden istenilen bilgileri kontrol ediniz.

KİRA YARDIMI YAPAN KURULUŞLAR NERELER?

Maddi anlamda sıkıntı yaşayan ailelerin kira paralarının karşılanması amacı ile pek çok kurum ve kuruluş tarafından kira yardımı verilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Belediyeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Büyükşehirlerde kiracılara 960 TL' ye varan kira yardımları yapılmaktadır.) Sivil Toplum Kuruluşları Özel Vakıflar ve dernekler Gönüllü kuruluşlar ya da şahıslar tarafından kira yardımı yapılmaktadır.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU

Fakirlere kira yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Gerekli şartları taşıyan kişiler, yapılan yerinde incelemeler sonucunda kira parası alabilmektedir. Başvurular Kaymakamlık ve Valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ' na yapılmaktadır. Kira yardımı ve diğer yardımlardan yararlanılabilmesi için, yardıma muhtaç şahısların bireysel başvuruları gerekmektedir. Ancak belediyeler tarafından bu kişilerin tespiti ile şahısların başvurması gibi bir şart aranmaksızın da yardım yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Kira yardımlarından yararlanmak için aile büyüğünün başvurusu gerekmektedir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

T.C. kimlik fotokopisi İkametgah belgesi Gelir belgesi Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik kağıdı

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU

Bu evraklar ile birlikte SYDV'lere giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra kira yardımı talebinde bulunduğunuza dair bir dilekçe hazırlamalısınız. Başvuru yapmaya gittiğinizde aile fertleri ile ilgili sorular sorulabilir. Ya da vakıf bünyesinde bulunan kurul tarafından yerinde inceleme yapılmaktadır. Yapılan incelemede ailenin nasıl bir yaşantı içinde olduğuna bakılmaktadır. İncelemeler sonucu mütevelli heyet tarafından bir rapor hazırlanmaktadır.
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.