57.000 TL geri ödemesiz konut kredisi dağıtılıyor

57.000 TL geri ödemesiz konut kredisi dağıtılıyor

Devlet 57.000 TL hibe destekli konut kredisi dağıtıyor. Ev sahibi olmak isteyenler için müjdeli haber verildi.

Devlet 57.000 TL hibe destekli konut kredisi dağıtıyor. Ev sahibi olmak isteyenler için müjdeli haber verildi.

Dünya olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Bir taraftan koronavirüs salgını, diğer taraftan küresel ısınma tehdidi baş gösteriyor. Bu durum ekonomik krizi de tetikliyor. İşleri iyi gitmeyen vatandaşların üzerine binen yük artıyor. Bu bağlamda devlet ev sahibi olmak ve kira derdinden kurtulmak isteyen kişilere hibe destekli kredi dağıtmaya başlıyor.

Bankalar 57.000 TL geri ödemesiz kredi dağıtıyor

İlk kez ev satın alacak ve evlenecekler için devletten 57.000 TL geri ödemesiz konut kredisi desteği geldi. Vatandaşlar hibe destekli konut kredisinin nasıl alınacağını merak ediyor. Pek çok vatandaş kira ödeyerek masrafını arttırıyor. Ev satın alıp bu masrafları azaltmak isteyenler bulunuyor. Dağıtılacak olan kredi yalnızca kamu bankalarında değil özel bankalarda da geçerli olacak.

Vatandaşlara verilecek olan hibe miktarları değişiklik gösteriyor. 36 ay ve 47 ay arası ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar 2020 yılı için 24.742 TL hibe desteği alacak. 38 ile 59 ay arası ev sahibi olmayı düşünen vatandaşlar ise 2020 yılı için 26.645 TL geri ödemesiz kredi alırken 60 ay ve üzeri ev sahibi olma amacı bulunan vatandaşlar ise 28.548 TL hibe desteği alacak. Evli olan çiftlerin 2 ayrı konut hesabı açıp birikim yapması durumunda ise devlet toplamda 57.000 TL geri ödemesiz kredi desteği sunacak.

Kredi için gerekli koşullar

Hibe yardımı almak için bazı şartlar gerekiyor. Hibe yardımı için açılacak olan konut hesabı TL cinsinden varlık olmalıdır. Konut hesabı açan vatandaşlar 3 ayda bir veya her ay bu hesaba yatırım yapmalıdır. Hibe desteği için ortak konut hesabı oluşturulmaması gerekiyor. Hibe desteği alınabilmesi için konut kredisi hesabından 1 yıl içerisinde en fazla 2 kez para çekim işlemi yapılmalıdır. Konut hesabı açmak isteyenlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Hibe desteğinden yararlanmak için düzenli olarak para yatırmaya devam edilmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.