BDDK'dan kredilerle ilgili sınırlama getirildi!

BDDK'dan kredilerle ilgili sınırlama getirildi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, krediler ile ilgili önemli bir değişiklik yaparak bazı ürünler için sınırlama getirdi. Peki yeni sınırlamaya göre neler değişti?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, krediler ile ilgili önemli bir değişiklik yaparak bazı ürünler için sınırlama getirdi. Peki yeni sınırlamaya göre neler değişti?

Bankaların denetlenmesini ve düzene getirilmesini sağlayan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, daha öncesinde ürünlerin taksitlendirmesi ile ilgili attığı bazı adımlar ile biliniyor. Telefonların taksit sayısını düşüren kurum, şimdi de birçok ürüne taksit sınırlandırması getiriyor. Yeni düzenlemeye göre fatura değeri 300.000 TL ve üzerinde olan taşıt alımı için kredi taksiti 48 aydan 36 aya düşürüldü. Peki diğer düzenlemeler neler?

BDDK’dan krediler ile ilgili önemli değişiklik

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu, aldığı yeni kararlar ile bazı değişiklikler yaptı. Yapılan bu değişiklikler ile birlikte artık birçok ürünün taksitlerinde düşürme işlemi yapılırken kredi alımında da vade sınırı değişti. Basılı ve külçe halinde olmayan kuyumculuk işlemleri için harcama önceden 8 taksit yapılabiliyordu. Yeni düzenleme ile birlikte bu sınır 6’ya düşürüldü. Bir diğer değişiklik mobilya ve elektrik eşya için yapıldı. Daha öncesinde bu tür ürünler ile kredi kartından alışveriş yapanlar 18 aya kadar taksit imkanından yararlanıyordu. Yeni düzenleme ile birlikte en fazla 12 taksit yapılabilecek.

BDDK’nın yaptığı düzenlemelerden bir diğeri ise elektronik eşyalar için oldu. Değeri 3.500 TL’nin üzerinde olan televizyonlar ile bilgisayarlar ve tabletler hariç diğer elektronik eşyalarda yapılan harcamalar artık 6 yerine 4 taksit ile sınırlandırılıyor. Bununla birlikte nihai fatura değeri 300.000 TL ve üzeri olan bir taşıt alımında da vade sınırı düşürüldü. Yeni düzenlemeye göre 48 ay vade imkanı sunulan bu tür kredi artık en fazla 36 ay olacak.

Nihai fatura değeri 750.000 TL ve üzeri taşıt alımları için de bir kredi vade sınırı eklendi. Yeni sınırlamaya göre artık 48 ay vade 24 ay vade ile sınırlı kalıyor. Taşıt teminatlı kredilerde ise vade sınırı 48 aydan 36 aya düşürüldü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.