Borçlar Siliniyor… O Borca Sahip Olabilirsiniz. Son Dakika Müjdeli Haber Geldi!

Borçlar Siliniyor… O Borca Sahip Olabilirsiniz. Son Dakika Müjdeli Haber Geldi!

Yıl sonunun yaklaşmasıyla ilgili borçlarınızın silinmesine tam olarak 7 gün kaldı. Gecikme zammı veya gecikme cezası gibi uygulamalar yerini Yİ-ÜFE üzerinden hesaplaması yapılacak olan borç miktarının yüzde 90’lık kısmı yerine yüzde 10’luk bir kısmı ödenecek.

Yıl sonunun yaklaşmasıyla ilgili borçlarınızın silinmesine tam olarak 7 gün kaldı. Gecikme zammı veya gecikme cezası gibi uygulamalar yerini Yİ-ÜFE üzerinden hesaplaması yapılacak olan borç miktarının yüzde 90’lık kısmı yerine yüzde 10’luk bir kısmı ödenecek. Borcunu peşin ödemek isteyen vatandaşlar bu uygulamadan faydalanabiliyor. Eğer 5000 liralık borcunuz bulunuyorsa bunun yüzde 90’ yani 4500 TL’sinin silineceği belirtildi. Yani buradan şu sonuç çıkıyor: Borcunuzun 4500 TL’lik bir kısmı silineceği için yalnızca 500 TL ödeme yapacaksınız.

Vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacak olan borç yapılandırma işlemi için son 7 gün kaldı. Sigorta borcu olan vatandaşları yakından ilgilendiren bu önemli son dakika haberi oldukça araştırılmaya başlandı. İşte Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yapmış olduğu borç yapılandırması işlemine dair önemli detaylar…

Hangi Borçlar ve Hangi Dönemin Borçları Yapılandırılacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamalara bir yenisi eklenen borç yapılandırması kararına ilişkin borç yapılandırması kapsamına girecek borçlar şunlardır:

  • Genel sağlık sigortası primi olanlar

  • İşsizlik sigortası primine sahip olanlar

  • İdari para cezası olanlar

  • İş kazası ve meslek hastalığı veya malullük sonucu ortaya çıkan borç alacakları

  • Yersiz ödenmiş gelir ve aylıklardan dolayı oluşan alacaklar

  • Bağ-Kur ve sigortalıların doldurumuş olan sürelerin iadesi ile oluşan alacaklar

  • İsteğe bağlı ve topluluk sigortası primi ödenmiş alacakların henüz ödenmemiş dönemlerinin yapılandırması.

Bu kapsamlara ait borçlarınız bulunuyorsa sosyal güvenliğe ilişkin tüm borçlarınız yapılandırma işlemine tabi olacak.

Borç Hesaplaması Nasıl Yapılıyor

Birçok insanın merak ettiği borç hesaplanmasının yapılması için iki seçenek bulunuyor. Borç yapılandırma işlemine göre iki temel yapılandırma maddesi oluşturuldu. Böylece bu yapılandırma maddesinden faydalanarak borçlarınızı yapılandırabileceksiniz. Bu maddelerden birini peşin borç oluştururken diğerini taksitli borç ödeme yöntemi oluşturmaktadır.

Peşin borç ödemesi yapacaklar için hesaplama, gecikme cezası veya gecikme zammı yurt içi fiyat endeksi üzerinde yapılıyor. Borcunuzu peşin olarak ödediğiniz takdirde, yurtiçi üretim fiyat endeksi üzerinden hesaplanan tutarın %90’lık kısmı siliniyor. Eğer bu borçları 1 Mart 2021’den önce öderseniz gecikme zammı ya da gecikme cezası yurt içi fiyat endeksi oranını %10 olarak ödersiniz. Yani %90’ınını ödemezsiniz. Bu durumda diğer bir seçenek olan sigorta borcunuzu taksitle ödemek isterseniz, bu sefer bu taksitli fiyatın yurtiçi üretici fiyat endeksi üzerinden hesaplandığı tutardan %50 oranında faydalanabilirsiniz.

Ancak her iki durumda da 1 Mart 2021’e kadar ödemenizi yapmanız gerekiyor.

Yurt İçi Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) Nedir, Nasıl Hesaplanır

TÜİK yurt içi fiyat endeksi ile ilgili şu tanımı yapmaktadır: Belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman için karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen fiyat endeksidir.

Yurt içi fiyat endeksi hesaplaması için 2004 tarihine kadar geçerli olan TEFE aylık değişim oranı üzerinden uygulama gerçekleştiriliyor. 2005 yılından itibaren yapılan uygulama ise üretim fiyat endeksi aylık değişim oranıdır. Dolayısıyla 2004 tarihinden itibaren yurt içi fiyat endeksi aylık değişim oranları uygulanabiliyor. Ancak bu oranların hesaplaması bizzat SGK tarafından hesaplaması gerçekleştiriliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.