Bu şartları sağlayanlar kaymakamlıktan yardım parası alabiliyor

Bu şartları sağlayanlar kaymakamlıktan yardım parası alabiliyor

Birçok banka uygun fiyata ev satıyor. Düşük gelirli ailelere verilecek olan konutlar, birçok aileyi sevindiren bir gelişme oldu.

Kaymakamlık, 500 ile 1.000 TL arasında yardım parası dağıtıyor. Parayı almak isteyen kişilerin karşılaması gereken bazı şartlar bulunuyor.

Halk arasında kaymakamlık yardımı olarak bilinen bu destek, pek çok kişiye ışık tutuyor. Gerekli şartları sağlayan vatandaşlara verilen bu para, kişilere pek çok alanda destek sağlıyor. Kaymakamlık yardımı almak isteyen kişiler öncelikle kaymakamlığa giderek başvuru yapıyor. Yapılan incelemeler sonucunda yardım parası almaya uygun olan kişiler bu yardımdan faydalanabiliyor.

Bu şartları sağlayan kişiler destek parası alabiliyor

Kaymakamlık tarafından yardıma ihtiyacı olan kişilere verilen destek parası, kış ayları yaklaştıkça ve koronavirüs salgını ile birlikte daha çok merak edilen bir konu oldu. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan insanların başvurabileceği bu destek, pek çok kişinin hayatını daha iyi idare etmesini sağlıyor.

Kaymakamlığın verdiği desteklerden birisi olan ve düşük gelirli kişilere verilen yardım parası için bazı şartlar bulunuyor. Bu şartları karşılayan kişiler destek parası için başvuru yapmaya başlayabiliyor.

Başvuru şartları neler?

Başvuru yapmak isteyen bir kişinin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Sonrasında fakir olduğunu onaylaması için muhtarlıktan fakirlik belgesi alması gerekiyor. Fakir olan bir kişinin uygun sayılabilmesi için hane içerisinde yaşayan kişi başına aldığı aylık gelirin brüt asgari ücret miktarının ⅓ oranının altında olması gerekiyor. Gerekli olan bir diğer başvuru şartı da aynı anda farklı bir sosyal yardımdan yararlanmaması gerektiği.

Nasıl başvuru yapılıyor?

Kaymakamlığın düşük gelirli vatandaşlara sağladığı ve her ay dağıtılan yardım parası için başvuru yapmak isteyen kişiler öncelikle kaymakamlığa gitmeli ve başvuruda bulunmalıdır. Burada yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları birimine başvuran vatandaş, gelir testi işlemine tabi tutuluyor. Başvuru için gerekli işlemler yapıldıktan sonra başvuru incelemeye alınır ve yapılan inceleme ve tespitler sonucunda vatandaşın düzenli olarak aylık nakit desteği alıp alamayacağı belirlenir. Bu duruma göre vatandaşa bir bilgi gönderilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.