Cari İşlemler Dengesi, Ödemeler Dengesi Açıklandı… Merkez Bankası Cari İşlemler Verisini Açıkladı!

Cari İşlemler Dengesi, Ödemeler Dengesi Açıklandı… Merkez Bankası Cari İşlemler Verisini Açıkladı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından bilgilendirmeye göre “Ödemeler dengesi, geniş anlamıyla, bir ekonomide yerleşik kişilerin diğer ekonomilerde yerleşik kişiler (yurt dışında yerleşikler) ile belli bir dönem içinde yapmış oldukları ekonomik işlemlerin sistematik kayıtlarını elde etmek üzere hazırlanan istatistiki bir rapordur.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından bilgilendirmeye göre “Ödemeler dengesi, geniş anlamıyla, bir ekonomide yerleşik kişilerin diğer ekonomilerde yerleşik kişiler (yurt dışında yerleşikler) ile belli bir dönem içinde yapmış oldukları ekonomik işlemlerin sistematik kayıtlarını elde etmek üzere hazırlanan istatistiki bir rapordur. Ödemeler Dengesi istatistiklerinin toplanmasına ilişkin uluslararası standartlar, Uluslararası Para Fonunun (IMF) üye ülkelerine yol gösterici olarak hazırladığı Ödemeler Dengesi ve Uluslararası Yatırım Pozisyonu El Kitabı’nda yer almaktadır. Bu doküman, aynı zamanda ödemeler dengesi istatistiklerini ülkeler bazında karşılaştırmaya da olanak tanır.” şeklinde yapılan açıklamayla ödemeler dengesinin kapsam ve içeriği ifade edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası cari işlemler verilerini bugün açıkladı. Ödemeler dengesinde birtakım değişikliklerin meydana geldiği görüldü. Ödemeler dengesi Ekim ayında 273 milyon dolar açık veriyorken 12 aylık bir cari açık ise 33 milyar 795 milyonlara ulaştı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından 2020 Ekim ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerinin açıklaması yapıldı. Bu açıklamaya göre geçen yılın Ekim ayında 2 milyar 737 milyon dolar fazla veren cari işlemler hesabında, bu yılın aynı ayında 273 milyon dolar cari açık oluştuğu söylendi. Bunun sonuçlarla birlikte 12 aylık cari işlemler açığı 33 milyar 795 milyon dolar seviyesine yükseldi. Bunlara yönelik gelişmelerde dış ticaret açığının bir önceki yılın Ekim ayına göre 514 milyon dolarlık bir artış gözlenmiştir. Dolasıyla toplam rakamlar 1 milyar 267 milyona ulaşmıştır. Hizmetler dengesi kaynaklı net girişlerin de geçen yılın Ekim ayına göre 2 milyar 891 milyon azalma göstermesiyle oluşan yeni toplam rakam 1 milyar 576 milyona gerileme göstermiştir.

Yapılan cari işlemlere altın ve enerji katılmaksızın bir önceki yılın ekim ayına göre 6 milyar 533 milyon dolar fazla verirken bu yıl ekim ayında 2 milyar 929 milyon dolar fazla vererek gerileme gösterdi. Hizmetler dengesi adı altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın Ekim ayına göre 1 milyar 931 milyon dolar tutarında azalarak 1 milyar 335 milyon dolara iniş gösterdi.

Birincil gelir dengesi kaynaklı net çıkışlar ise bir önceki yılın aynı ayına göre 488 milyon dolar azalarak 613 milyon dolar olarak gerçekleşti. İkincil gelir dengesi kaynaklı net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 93 milyon dolar azalarak 31 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Finans hesabına bakıldığında doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 27 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Portföy yatırımlarında ise 2.895 milyon ABD doları tutarında net giriş kaydedilmiştir.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, bankalar 50 milyon dolar ve diğer sektörlerde 650 milyon doları net borçlanma yapılmış, Genel Hükümet de 2.500 milyon doları tutarında tahvil ihracı gerçekleştirmiştir.

Yurt dışı yerleşikleri hisse senedi piyasasında 146 milyon dolar ve devlet iç borçlanma senetlerinde 270 milyon dolar net satış yapıldığı görülmüştür.

Yurt dışından sağlanan krediler ise bankalarda 1.995 milyon dolar ve genel hükümet 52 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirmiştir. Kalan diğer sektörler ise 534 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdiği gözlenmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.