Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan Milli Para Çağrısı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan Milli Para Çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milli para kullanılması gerektiği ile ilgili çağrıda bulundu!

İslam ülkelerine milli parayla ticaret çağrısı yaparak, “Milli paralarla ticaret gibi, ekonomimiz ve ticaretimiz üzerindeki kur baskısını ortadan kaldıracak özgün çalışmalara hız vermeliyiz” diye konuştu.

36’ncı düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi toplantısının açılış oturumuna pandemi nedeniyle video konferansla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam ülkelerinin milli parayla ticaret yapması konusunda çağrı yaptı. “İslam ülkeleri olarak ne kadar çok üretirsek, ekonomilerimizi ne kadar güçlendirirsek, sözümüzün ağırlığı o derece artacaktır” diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Bunun için hammadde veya yarı mamule dayalı bir ihracat yapısı yerine katma değerli üretim ve ticarete dönük adımlarımızı sıklaştırmalıyız. Tasarruflarımızı yatırımlara tahvil ederek hem kendi insanımızın istihdamına hem de coğrafyamızın kalkınmasına katkıda bulunmalıyız.”

Gelecek Katılımcılıkta

Geleceğin dünyasında faize ve tahakküme dayalı mevcut ekonomik sistemin yerini, risk paylaşımının ana unsur olduğu katılımcılığa bağlı ekonomik düzene bırakacağını belirten Erdoğan, “Uzun vadeli büyük altyapı yatırımlarının finansmanı için SUKUK gibi ürünlerin yaygınlaştırılması önemlidir. Milli paralarla ticaret gibi ekonomimiz ve ticaretimiz üzerindeki kur baskısını ortadan kaldıracak özgün çalışmalara hız vermeliyiz.” diyerek küresel ekonomik düzenin geleceği ile ilgili görüşlerini ve gelecekteki düzen için yapılması gerekenleri belirtti.

Erdoğan Konuşmasında Kudüs’e de Değindi

Kudüs’teki sosyoekonomik durumu iyileştirmek adına adımlar attıklarının altını çizen Erdoğan, konuşmasının şu şekilde sürdürdü: “Kudüs’e sahip çıkmak için İSEDAK kapsamında yeni bir proje başlattık. İSEDAK Kudüs programıyla hem burayı ekonomik olarak güçlendirmeyi hem de Kudüs halkının sosyoekonomik şartlarını bir nebze olsun iyileştirmeyi hedefliyoruz. Kudüs’e yönelik tacizlerin arttığı, işgalci İsrail rejiminin saldırılarını yoğunlaştırdığı bir dönemde bizim dayanışmamız çok önemlidir. Aramızda birlik, beraberlik ve iş birliği Filistin davasında başarının anahtarı olacaktır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.