Dolar yatay seyrini koruyor! 09 Aralık 2020 döviz kurları

Dolar yatay seyrini koruyor! 09 Aralık 2020 döviz kurları

Dolar son zamanlarda ciddi bir atak yapmıyor. USD/TRY döviz kurunun yatay seyir sürdürmesi ekonomistlerin de kurun geleceği hakkında yorum yapmasını sağladı.

Dolar son zamanlarda ciddi bir atak yapmıyor. USD/TRY döviz kurunun yatay seyir sürdürmesi ekonomistlerin de kurun geleceği hakkında yorum yapmasını sağladı.

Ülkemizde en çok takip edilen döviz kurları arasında yer alan Dolar, enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından düşüşe geçti. Yaşanan bu düşüşlerden sonra aynı seviyelerde dolaşan Dolar, dalgalı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor.

Dolarda dalgalanma söz konusu

Geçtiğimiz hafta enflasyon verilerinin açıklanmasıyla 7,91 seviyesine kadar çıkan Dolar, aynı gün içerisinde 7,75 seviyesine kadar gerilemişti. Sonraki günlerde 7,80 seviyesini koruyan döviz kurunun uzun zamandır bu seviye üzerinde devam ettiği görülüyor. Dalgalı bir şekilde eski seviyesine geri dönen kurda ciddi bir değişim söz konusu değil.

USD/TRY döviz kurunda dikkat çeken bir diğer detay son zamanlarda kur üzerinde yapılan işlemlerin ciddi seviyede azalması oldu. Aralık ayına girdikten sonra ve özellikle enflasyon verilerinin açıklanması ile azalan döviz kuru işlemleri, ekonomistlerin de dikkatini çekiyor.

Euro değer kazanıyor

Yapılan son analizlere göre Euro’nun Dolar karşısında değer kazandığı görülüyor. Dün 1,2098 $ seviyesine kadar gerileyen Euro bugün kademeli olarak artarak 1,2130 seviyesinin üzerine kadar çıkmış bulunuyor. Yaşanan yükseliş EUR/TRY kuruna da yansıdı.

Dün 9,44 TL olan EUR/TRY döviz kuru, Euro’da yaşanan değer kazancından sonra yükselmeye başladı. Gece saatlerinden beri yavaş yavaş yükselen Euro, sabah saatlerinde 9,49 seviyesine kadar ulaştı.

Bunun yanı sıra Dolar endeksinin değer kaybettiği de görülüyor. Dolar endeksi, Dolar para biriminin tüm para birimlerine göre değeri olarak yer alıyor. Dolar endeksi incelendiğinde gece saatlerinden beri Dolar’ın diğer para birimlerine karşı bir miktar değer kaybettiği incelendi. Euro’nun değer kazanması bunu kanıtlar nitelikte.

Gelecek dolar tahmini

USD/TRY döviz kuru için uzmanlar çeşitli yorumlar yapıyor. Bu yorumlardan en dikkat çekeni ise önümüzdeki günlerde uygulanabilecek yaptırım kararları olmakta. Eğer ki ülkemize karşı yaptırımlar uygulanır ise bu durum Dolar kurunda ciddi bir dalgalanma yapabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.