Dolar yeni güne düşüşle başladı 16 Aralık 2020 güncel döviz kurları

Dolar yeni güne düşüşle başladı 16 Aralık 2020 güncel döviz kurları

Dün 7,86 seviyesinde olan Dolar kuru ilerleyen saatlerde gerileme yaşamıştı. Yeni gün ile birlikte daha da gerileyen Dolar, TL kullananları sevindiriyor.

Dün 7,86 seviyesinde olan Dolar kuru ilerleyen saatlerde gerileme yaşamıştı. Yeni gün ile birlikte daha da gerileyen Dolar, TL kullananları sevindiriyor.

Türk parası kadar eski bir tarihi olmasa da dünyayı kısa sürede etkisi altına alan Dolar, dünyanın en çok kullanılan para birimi oldu. Haberimizde Dolar, Euro ve Dolar endeksinden bahsedip gelecekte Dolar kurunun nasıl etkileneceğinden söz edeceğiz.

Dolar yeni güne düşüşle başladı

Dün 7,86 seviyelerinden güne başlayan döviz kuru, ilerleyen saatlerde kademeli olarak gerileyerek 7,82 seviyesine kadar düştü. Geçtiğimiz hafta 8 lira seviyesini aşan Dolar’ın bu hafta bu seviyelere düşmesi sevindiren bir gelişme oldu. 7,82 seviyesine kadar gerileyen Dolar, 7,83 seviyelerinden işlem görmeye başladı. Gece saatlerinde 7,84 seviyesine kadar ulaşan kur, sabah saatleri ile birlikte 7,82’ye kadar gerileyerek keskin bir düşüş yaptı.

EUR/TRY döviz kurunu incelediğimizde dün 9,55 seviyesinden başladığı görülüyor. İlerleyen saatlerde kademeli olarak 9,50 seviyesine kadar gerileme yaşayan döviz kuru, sonrasında dalgalı bir şekilde ortalama 9,52 seviyesinde gezdi. Gece saatlerinde 9,53 seviyesine fırlayan Euro, sabah saatlerinde 9,51’e düşerek ciddi bir eğilim gösterdi.

Dolar endeksi ise kayıp yaşamaya devam ediyor. 2018’den sonraki en düşük seviyesine gerileyen Dolar endeksi, Dolar kurunun diğer para birimlerine karşı değerini gösteriyor. Dolar endeksinin düşmesi Dolar’ın değer kaybetmesi anlamına da gelmektedir. Son 2.5 yılın en büyük düşüşü olarak görülen bu durum ekonomik krizin ABD’yi nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor. Dolar endeksi güncel olarak 90.300 seviyelerinde yer alıyor.

Dolar kurunu etkileyecek bazı faktörler

Bugün önümüzde TL’yi etkileyecek iki önemli olay bulunuyor. Bunlardan birisi TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın yapacağı açıklamalar, diğeri FOMC toplantı kararı olacak. Bu iki önemli olay TL’nin değerini etkileyecek faktörler arasında yer alıyor.

Güncel döviz kurları

USD/TRY - 7,82

EUR/TRY - 9,52

GBP/TRY - 10,53

TRY/JPY - 13,21

EUR/USD - 1,22

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.