E-Devletten Başvuru Yapan Her Vatandaşa PTT'den 600 TL Yardım Parası Ödeniyor..!

E-Devletten Başvuru Yapan Her Vatandaşa PTT'den 600 TL Yardım Parası Ödeniyor..!

PTT açıkladı. 600 TL tek seferde ödeme yapılacak. Doğum yardımı için e-evlet üzerinden başvuru yapmak gerekiyor. Doğum yardımı hakkında detaylar araştırılıyor. İşte pandemi döneminde devreye alınmış olan pek çok destekten olan doğum yardımına ilişkin detaylar…

PTT’den yapılan ödeme ile sizlerde bu ödenekten yararlanabilirsiniz. Çalışma Bakanlığı tarafından verilen yardım ödemelerinden biri de doğum yardımı oluyor. Doğum yardımı için başvurular başladı. Bireysel bazda ve tek seferde alınan bu ödeme 1. Çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL, 3. çocuk için ise 600 TL olarak yapılmaktadır. İşte PTT üzerinden yatırılan doğum yardımına ilişkin detaylar ve konuya ilişkin son dakika haberleri…

Doğum yardımı vatandaşlara 1. Çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve 3 çocuk içinde 600 TL olarak sağlanıyor. Başvuru şartları neler araştırılıyor. Bir defaya mahsus ödenen bu ödenek için vatandaş araştırıyor. Önceki desteklerde devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan sosyal destek ödemelerinin miktarı araştırılıyor ve başvurular devam ediyor. Doğum yardımı ihtiyaç sahibi kişilere yönelik verilen desteklerden birisidir ve doğum yapan kadınların başvuru yapmaları halinde PTT üzerinden ödemelerin yapılması mümkündür. Yardıma başvuru yapmak isteyenler için bazı koşullar aranmaktadır.

Doğum Yardımı Kaç TL?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan verilen yardımlardan biri olan doğum yardımı bireysel bazda ve tek defada verilmektedir. 1. çocuğa 300, 2. çocuğa 400 ve 3 çocuğa da 600 TL ödeme yapılıyor. 3. çocuğun üzerinde sayıda çocuğu olanlar için de yine 600 TL destek ödemesi verilmektedir. Tek seferlik yapılan bu ödeme kimlere yapılır araştırılıyor. İşte kamu işçileri ve sözleşmeleri gereği kurumlardan aldıkları tutarlarına ilişkin detaylar…

Kamu işçilerine sözleşme gereği kurumlarından almış olduğu doğum yardımları tutarları arasındaki fark ödemesi yapılmaktadır. Kurumdan alınan ödeme daha fazla ise doğum yardımı ödemesi yapılmamaktadır.

Doğum Yardımı Kimlere Yapılır?

Türk vatandaşlarına, mavi kart sahiplerine doğum yardımı yapılmaktadır. Anne ya da babanın ya da her ikisinin de Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması aranan şartlar arasında yer almaktadır. Doğum yardımı 2015 yılının Mayıs ayının 15'inden itibaren gerçekleşen canlı doğumlar için yapılmaktadır. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmemektedir. Ancak ödeme miktarını esas çocuk tespit edilmesi halinde yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesi için bu tarih baz alınarak doğmuş çocuklar da dikkate alınmaktadır.

Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum yardımı başvurusu nasıl ve nereye yapılır araştırılıyor. İlgili nüfus müdürlüğünde çocuğun kimlik paylaşım sistemine kayıt işlemi gerçekleştirildikten sonra doğum yardımı başvurusu bir şekilde yapılır. Başvuru işlemleri şahsen gerçekleştirilir. İadeli taahhütlü, posta ve kargo yoluyla başvurular gerçekleştirilir. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri ve sosyal hizmetler merkezine başvurular yapılır. Hizmet alımı yoluyla istihdamı yapılanlar da dahil olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel çalışmış olduğu kuruma başvuru, büyükelçilik ve konsolosluklarca yurt dışında yaşayan vatandaşların başvuruları da kabul edilir. Yurtdışında yaşayan vatandaşlar Türkiye'de bulunmaları halinde herhangi bir Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Sosyal Hizmetler merkezine başvuru yapmaları mümkün olur.

Doğum Yardımı Ödemeleri Nereye Ve Nasıl Yapılacak?

Doğum yardımı ödemesi başvurularının doğum yardımı sistemine girildiği ayı takip eden ay içinde ödemelerin PTT üzerinden yapılacağı belirtildi. Hamile olan vatandaşların başvurusu yapması mümkün değildir. Çünkü bu başvuru canlı doğumlar için yapılabilmektedir. Canlı doğum gerçekleşmesi ve ilgili nüfus müdürlüğüne çocuğun kaydının yaptırılması ile başvuru işlemi gerçekleştirilebilir.

Doğum Yardımı Kaç Kez Ödenir?

Doğum yardımının tek defaya mahsus olduğunu belirtmek gerekmektedir. 15.05.2015 tarihi sonrasına doğmuş olan her bir çocuk için bir defaya mahsus bu ödemenin yapılması mümkün olur. Çocuk sayısına göre ödeme miktarı değişebilir. Doğumdan sonra çocuğun sağ, annenin vefat etmesi durumunda bu yardım babaya verilir mi merak ediliyor. Ödeme başvuru hesaplama yöntemleri anne ve babanın her ikisi de sağ ve Türk vatandaşı ya da mavi kartlı olması halinde anne üzerine ödeme yapılmaktadır. Anne Türk vatandaşı baba mavi kartlı olmaması veya annenin vefat etmiş olması durumunda ise işlemler Türk vatandaşı mavi kartlı olan baba üzerinden gerçekleştirilir ve bu destekten yararlanılır.

Doğum Yardımı Yalnızca Anne İçin Mi Ödenir?

Doğum yardımı başvuruları hesaplama ve ödemeleri anne ya da babanın ya da her ikisinin sağ veya Türk vatandaşı ya da mavi kartlı olması durumunda anne üzerinden gerçekleştirilir. Annenin Türk vatandaşı, mavi kartlı olmaması veya annenin vefat etmesi durumunda tüm işlemler Türk vatandaşı mavi kartı olan baba üzerinden gerçekleştirilir ve bu şekilde ödeme yapılır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.