Güncel İşsizlik Rakamları Açıklandı! Türkiye İşsizlikte Hangi Noktada? İstihdam Oranına Dair Açıklamalar…

Güncel İşsizlik Rakamları Açıklandı! Türkiye İşsizlikte Hangi Noktada? İstihdam Oranına Dair Açıklamalar…

Son dönemlerde artan işsizlik rakamları gözle görülür şekilde artmaya başlamışken, gözler TÜİK tarafından yapılacak açıklamalara çevrilmişti. Birçok genç işsizin yanı sıra pandeminin de etkisiyle işsizlik rakamlarında değişmeler oldu.

Son dönemlerde artan işsizlik rakamları gözle görülür şekilde artmaya başlamışken, gözler TÜİK tarafından yapılacak açıklamalara çevrilmişti. Birçok genç işsizin yanı sıra pandeminin de etkisiyle işsizlik rakamlarında değişmeler oldu. Türkiye işsizlik ile mücadele kapsamında adımlar atsa da yine de genç işsiz oranında bu azalmalar vatandaşların huzurunu bozan sebeplerden biri oluyor. Birçok insan evine ekmek götürmek zorunda ve işsizlik bu anlamda büyük bir boyut kazanmakta. Özellikle ön lisans, lisans, yükseklisans mezunlarının istihdamında olan azalmalar işsizliği körüklüyor ve ekonomiye olumsuz etkiler yapıyor. Birçok genç aldıkları eğitimin karşılığını göremiyor. Mezun sayısı çok istihdam az! Bu gibi durumlar işsizliğin artmasına etki ederken güncel TÜİK verileri bu konuda bizlere ne diyor? Şimdi haberimizde bunlara göz atalım.

Eylül 2019-Eylül 2020 zamanlarında TÜİK tarafından işsizlik rakamları açıklanır. Bu rakamlarda 15 yaş üstü çalışma çağındaki nüfus oranında 1 milyon 159 bin artış olmuştur. İstihdam ise 733 bin azalma göstermiştir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül dönemine dair işsizlik rakamlarını açıklık getirdi. Türkiye genelinde 15 ve daha üstü yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Eylül döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre 550 bin kişi azalarak 4 milyon 16 bin kişi oldu. Peki bu durum puanda nasıl bir değişiklik meydana getirdi? İşsizlik oranı 1,1 azalma göstermiştir. Böylece 12,7 seviyesine inmiştir. Tarım dışı işsizlik oranında ise 1,5 puan azalma meydana gelerek yüze 14,9 oldu.

İstihdam Oranı Azaldı Mı?

İstihdam edilenlerin sayısında da bir değişiklik meydana geldi. 2020 Eylül ayı döneminde, bir önceki yılın dönemine kıyasla 733 bin kişi azalarak 27 milyon 700 bin kişi olmuştur. Bununla birlikte istihdam oranında ise 2,0 puanlık bir azalış gerçekleşti. Böylece %44,1 seviyesine geldi.

Hangi Sektörde İstihdam Gerçekleşti?

Bu dönemin istihdam edilen sektörlerine ve sayılarına bir göz atalım. Tarım sektöründe istihdam edilenlerin sayısı 350 bin, sanayi sektöründe 29 bin, hizmet sektöründe ise 520 bin kişi azalma gerçekleşti. İnşaat sektöründe ise bir artış yaşanarak sayı 166 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzdesine bakacak olursak; %18,5 tarım sektörü, %19,9 sanayi sektörü, %6,3 inşaat sektörü ve %55,3’ü ise hizmet sektöründe gerçekleşti.

İş Gücüne Katılımda Düşüş

İş gücü geçen yılın Eylül ayı dönemine kıyasla 2020 Eylül ayı döneminde 1 milyon 282 bin kişi azalma yaşanarak 31 milyon 724 bin kişi, iş gücüne katılma oranı ise 3,0 puan bir azalma göstermiştir. Ve %50,5 olarak gerçekleşmiş oldu.

Genç İşsizlik Ne Durumda?

15-24 yaş grubunda yer alan genç nüfusun işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,8 puanlık azalış göstererek yüzde 24,3 olmuştur. İstihdam oranı ise 2,4 puan azalarak yüzde 31,6 olmuştur.

Yine aynı dönemde işgücüne katılma oranı 4,2 puanlık azalış yaşandı ve yüzde 41,8 seviyesine düştü. Ne eğitimde ne de istihdamda olanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,5 puanlık artışla yüzde 29,1 seviyesinde gerçekleşti.

İşsizlikle ilgili yeni detaylar için haberlerimizi takip etmeye devam edebilirsiniz…

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.