Güne Ekonomi ve Piyasa Gündemiyle Başlayın… Gündemde Olan Ekonomi ve Piyasa Konuları… Ekonomi ve Piyasada Vatandaşları Neler Bekliyor?

Güne Ekonomi ve Piyasa Gündemiyle Başlayın… Gündemde Olan Ekonomi ve Piyasa Konuları… Ekonomi ve Piyasada Vatandaşları Neler Bekliyor?

Yeni güne başlarken ekonomi ve piyasa gündeminde yer alan başlıklar nelerdir? Nasıl ekonomi ve piyasa gündemi bugün bizleri bekliyor? Tüm detaylar haberimizde…

Yeni güne başlarken ekonomi ve piyasa gündeminde yer alan başlıklar nelerdir? Nasıl ekonomi ve piyasa gündemi bugün bizleri bekliyor? Tüm detaylar haberimizde…

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Başkanı Naci Ağbal 2021 yılı Para Politikası tanıtımıyla ilgili bir sunum yapmıştı. Bu sunumda birtakım mesajlar verdi. Ardından dün gece FED’den önemli açıklamalar yapıldı. FED’in yaptığı açıklamada beklenilen faiz ve varlık alımına dair programa ilişkin bir açıklama olmadı. Bunların ardından bugün de İngiltere ve İsviçre Merkez Bankası faize ilişkin kararlarını açıklayacak. Ancak beklentiler bu iki bankanın da faizlerin değiştirilmesi ve piyasanın değişeceği yönüne ilişkin bir açıklama beklenmemekte. Yurt içinde takibi yapılacak konular para, banka ve menkul kıymet istatistiklerinde yabancı yatırımcıların ilgisi ve yerlilerin dövize karşı duruşlarıdır.

Peki Piyasanın Son Durumu Nasıl?

Altın ve Petrolde Son Gelişmeler: Petrol fiyatları yükselişe devam ediyor. Özellikle mart ayından bu yana en yüksek seviyeleri gören petrol fiyatları 52 dolara doğru ilerliyor. Altın fiyatlarındaki son durum ise ABD’nin destek paketi haberleri nedeniyle 3 gündür yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Spot altının ons fiyatı ise 1.868 doların üzerinde işlem gördüğünüzü söyleyebiliriz.

Yurt İçi Piyasasında Son Gelişmeler: Merkez Başkanı Naci Ağbal 2021 yılı Para Politikasına ilişkin yaptığı açıklamalar piyasada olumlu yönde izlenimler bıraktı. Dolayısıyla dolarda bir gerileme görüldü. Dolar 7,80’in altına gerileme gösterdi. Euro/TL durumu ise hafif bir yükselişle devam ediyor. 9,54-9,55 bandında gelişme gösteren Euro ilerlemesini düşük de olsa sürdürüyor.

Yurt Dışı Piyasasında Son Gelişmeler: ABD tarafından açıklanması beklenen yeni destek paketine yönelik küresel piyasa olumlu beklentiler taşımaya devam ediyor. Asya borsasının neredeyse tamamı yeşil ekranlarla karşımıza çıkarken, ABD vadelilerinde durum biraz daha karışık. Wall Street’te karışık bir kapanış gerçekleşmişken bu sabah ise artıya yükselmiş durumda.

Türkiye Ekonomi ve Piyasasına İlişkin Son Dakika Önemli Haberler

Merkez Başkanı Naci Ağbal’ın konuşması gündeme oturdu ve Ağbal piyasalarla temaslarda bulunmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Başkanı Naci Ağbal bugün saat 16.30’da Türkiye Bankalar Birliği Üyesi ilk 10 dışında yer alan isimlerle, yani genel müdürlerle bir buluşma gerçekleştirecek. İlk 10 dışındaki isimlerin olmamasının sebebi ise Ağbal göreve ilk geldiğinde onlarla görüşme gerçekleştirmişti.

Asgari Ücrette yapılacak değişikler merak söz konusu olurken, asgari ücret rakam pazarlığının tarihi belli oldu: 22 Aralık. Asgari ücret tespit komisyonu tarafından bu zamana kadar iki kez toplantı yapıldı. Şimdi üçüncü toplantı için 22 Aralık’ta yeniden bir araya gelecekler. Bu müzakerelerin önemli noktası TÜİK Hesaplamalarının sunulması olacak. Peki TÜİK tarafından yapılacak bu hesaplamanın detayları ne olacak? TÜİK bu hesaplamaları yaparken neleri dikkate alacak ve öngörecek? İşte detaylar…

TÜİK önceki dönemlerde de bu hesaplamaları yapmıştı. Bu yılda aynı şekilde hesaplamayı yapacak. Ağır, orta, hafif işlerde çalışan kişilerin günlük kalori ihtiyacı hesaplanacak ve bunun üzerinden aylık gıda ihtiyaçlarına yönelik parasal hesap tanımlaması yapacak. Bu hesaplamanın ikinci toplantıda yapılması gerekiyordu, ancak yetişmemişti. Şimdi üçüncü toplantıya gözler çevrilmiş durumda.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.