Haftalık altın analizi 12 Aralık 2020

Haftalık altın analizi 12 Aralık 2020

Altın, bu hafta değer kazansa da tekrardan hafta başında yer aldığı konumuna geri döndü fakat Türkiye için durum daha farklı oldu.

Altın, bu hafta değer kazansa da tekrardan hafta başında yer aldığı konumuna geri döndü fakat Türkiye için durum daha farklı oldu.

Dünyanın en büyük yatırım araçlarından birisi olan altın, halen pek çok yatırımcı için tercih edilen bir konumda. Altının sağladığı yüksek kazanç insanların da ilgisini çekiyor. Altın bu hafta güzel bir performans sergilese de hafta sonuna doğru değer kaybetmesiyle yatırımcılarını üzerken Türkiye’deki yatırımcılarını sevindirdi.

Altın eski seviyesine geri döndü

Vadeli altın bu hafta 1.841 Dolar seviyesinden işlem görmeye başladı. İlerleyen zamanlarda 1.878 Dolar seviyesine kadar ulaşan altın yaklaşık 2 gün boyunca bu seviyede kaldı. Sonraki günlerde 1.829 seviyesine kadar inen altın bir süre bu seviyelerde dengeli bir şekilde ilerledi. Son günlerde ortalama 1.840 Dolar seviyesinde dolaşan altın, haftanın son gününde kapanışta hafif bir yükseliş yaşadı.

Gram altın yükselme trendine girdi

Altın her ne kadar değer kaybetse de bu durum Türkiye’yi de etkiledi fakat vadeli işlemlerde olduğu gibi altın ülkemizde hafta başında olduğu konumuna dönmek yerine haftayı daha yüksek bir konum ile kapattı. Haftaya 461 TL ile başlayan gram altın, 471 liraya kadar ulaştıktan sonra 459 liraya düştü. Haftanın son günü Dolar kurunun da değer kazanmasıyla 473 liraya çıkan altın, Dolar kurunun düşmesiyle 462 liraya kadar geriledi. Yani gram altın hafta başından bu yana net olarak yaklaşık 2 lira değer kazanmış durumda.

Altının geçmişten günümüze değeri

Küresel piyasalardaki altın fiyatları incelendiğinde 2000’li yıllara kadar 300 Dolar seviyesinde olduğu görülüyor. 1980’li yıllarda 600 Dolar seviyesini aşan altın, tekrardan düşüş yaşamıştı. 2000’li yıllardan sonra altın kademeli olarak değer kazanmaya başladı. 2010-2020 yılı arasında genel olarak 1.000-1.500 Dolar seviyesinde gezen altın, 2020 yılı ile birlikte 2.000 Dolar seviyesini de geride bıraktı. Altının ülkemizde hızla artmasının tek sebebi döviz kuru değil aynı zamanda altının değer kazanması oldu.

Güncel altın fiyatları

Gram Altın - 464 TL

Çeyrek Altın - 753 TL

Yarım Altın - 1.505 TL

Cumhuriyet Altını - 3.011 TL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.