Hükümetten Düğmeye Bastı! 20 Bin TL Destek Verecek

Hükümetten Düğmeye Bastı! 20 Bin TL Destek Verecek

Ekonomik Kalkan paketi açıklandı. Vatandaşa bu kapsamda 5000 TL gelirin altında gelir almaları halinde 20.000 TL'ye kadar destek sağlanıyor. Ekonomik Kalkan paketinde tüm vatandaşlar için yararlanma fırsatı oluşturuldu. İşte beklenen açıklamaya ilişkin detaylar…

Devlet tarafından vatandaşlara destek sürüyor. Ödeme yönünden rahatlık sağlamak amacıyla vatandaşa 20.000 TL'ye kadar fırsat sağlandı. Gelir düzeyi 5000 TL’nin altında olan vatandaşlar için ekonomik destek kalkanı oluşturuldu ve 20.000 TL'ye kadar destek ödemeleri yapılacak. Uygun görüldüğü şekilde dönüş sağlanıyor ve kredi süreci de oldukça hızlı bir şekilde devam ediyor. İşte ekonomik destek kalkanına ilişkin detaylar ve son dakika haberleri…

Ekonomik İstikrar Paketi Detayları Nedir?

Tüm dünyada ve ülkemizde etkili olan koronavirüs önlemleri nedeniyle vatandaş için bizzat Cumhurbaşkanı açıklamada bulundu. Ekonomik istikrar kalkanı paketi ülkedeki çalışana, emekliye, tüm esnafa, işverene sağlanacak. bu durum esnafı ve işvereni ise oldukça memnun etti. Pandemi döneminde ilk dalga itibari ile devlet kurumları pek çok açıklamada bulundu ve bu açıklama vatandaşa tam destek sağladı. Pek çok maddi yardımda bulunan devlet desteğini vatandaşlardan esirgemedi ve covid-19 salgını boyunca işsiz ve zor durumda olan vatandaşlara maddi destek yardımı sağladı. Ekonomik istikrar paketi illere dağılımı araştırılıyor ve hangi illerde nasıl bir sonuç elde edilmesi sağlanacak merak ediliyor. İşte yapılacak açıklamalara ve desteklere ilişkin gelişmeler…

Ankara Ekonomik İstikrar Paketi

Vatandaşa 2. dalga virüs salgınında ekonomik anlamda zorluk yaşamaları halinde yeni paketler açıklandı. İşverene, vatandaşa, esnafa ve çalışana yararlı olacak bu paketlere ilişkin detaylar merak ediliyor. Ülkemizde çalışan tüm alanlardaki vatandaşlar için ve emeklileri de kapsayacak bir açıklama geldi. Pek çok kesime bu paket destek sağlayacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamış olduğu ekonomik istikrar kalkanı hakkında çalışma hazırlandığı bu sunumda Anadolu ajansını muhabirlerinden açıklama geldi. Sunumdan sağlanan bilgilere göre hayata geçirilecek pek çok ekonomik tedbir aşağıdaki şekilde belirtildi ve uygulanmaya konulacak. Bu tedbirler karar aşamasında olup devlet tarafından titizlikle belirlendi. Gelişmeler son derece gündemde ve vatandaşlar bu gelişmeler ile fayda sağlayabilecek.

Vergi Ve Ödeme Gelişmeleri

Vatandaşların pek çoğu vergi mükellefi ve KDV muhtasar ile prim ödemelerini erteleme kararını bekliyordu. Beklenen haber geldi. İşte vergi ve ödemeler konusunda yaşanan gelişmeler;

 • 2 milyondan fazla vergi mükellefi KDV, muhtasar ve prim ödemeleri 6 aylık süreyle ertelendi.
 • 65 yaşın üstünde olanlar ve özellikle kronik hastalığı olan vergi mükellefleri ödeme ve beyanname ile pandemi süresince ödeme yapmayacak.
 • Konaklama vergileri 2021 Ocak ayına ertelenmiş oldu.
 • İl Özel İdaresi, belediye ve belediyeye bağlı kuruluşlarının tasarrufunda bulunan taşınmaz mülkler için kira ödemesi mümkün oldukça esnek olacak.
 • Belediye vergileri 3 ay ertelendi. 3 milyar liralık kaynak sağlandı ve vatandaşlara destek oluşturuldu. Mücbir sebep halinden yararlanmış olan vergi mükellefleri ise ek gelir vergisi mükellefi olarak 1.9 kişi daha mücbir vergi sebep hali ile bu kapsamda sayılacak.

Bankacılık Alanında Yaşanacak Gelişmeler

Vatandaşların beklediği düzenlemeler nihayet geldi. Bankacılık hakkındaki gelişmeler de vatandaşı ilgilendiriyor. İşte o gelişmeler için oluşturulan maddeler;

 • Gelirin de değişiklik olan ve aynı zamanda da firma sahipleri bakanlara olan kredi faiz ödemelerine 3 ay öteleme kararı uygulandı.
 • Devlet kurumları ve kamu bankalarında aylık 5000 liranın altında geliri olan aileye temel ihtiyaç kredisi ve temel ihtiyacı paketi ismi altında destek sağlamaya başladı.
 • İşçi ve çalışan kişilerin sayısında azalma yapmamak şartıyla işe devam kredi desteği sağlandı.
 • İhracat yapan vatandaşlar ve firmalara stok için finansman desteği sağlandı.
 • Garanti kredi fonu limit artışı yapıldı ve bu limit iki katına yükseldi. Gecikmede olan kredilerin takip hesabı aktarılmayacak ve bekleme süresi 90 gün yerine 180 güne çıkarılacak.
 • KOBİ'ler için devlet desteği sigortası 25 milyon TL yerine 125 milyon TL'ye kadar yükseltildi.

Emekli Ve Çalışanı İlgilendiren Gelişmeler

 • Özel sektör veya devlet kuruluşunda olan vatandaşlara işçilere uzaktan çalışma modeli ile destek sağlamaya devam ediyor. Bu çalışma modeli devreye girdi ve esnek çalışma koşulları uygulanıyor.
 • Ücretli öğretmenlere ve düzeydeki öğrencilere ek ders ücreti verilmesi kararı geldi.
 • Emekli maaşları 1500 TL'ye çıkartıldı.
 • İşçilerin kısa çalışma ödeneğinden faydalanmasına karar verildi. Ayrıca işletmelerde durdurma kararı alındığı takdirde devlet tarafından 3 ay maaş desteği sağlanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.