İkinci El Araba Alacakların Dikkatine! 2020’de İlk Kez İkinci El Araba Fiyatları Ciddi Düşüşe Geçti…

İkinci El Araba Alacakların Dikkatine! 2020’de İlk Kez İkinci El Araba Fiyatları Ciddi Düşüşe Geçti…

Ekonomik sektöründe oluşan dalgalanmalar 2020 yılında ikinci el araba fiyatlarında ciddi yükselmeleri beraberinde getirmişti. 2020 yılının araba fiyatlarının yükselmesinin en etkili sebebi ise dünyaya yayılan pandemi oldu. Coronavirüsün etkilediği ekonomi ikinci el araba fiyatlarına da olumsuz etki yaptı.

Ekonomik sektöründe oluşan dalgalanmalar 2020 yılında ikinci el araba fiyatlarında ciddi yükselmeleri beraberinde getirmişti. 2020 yılının araba fiyatlarının yükselmesinin en etkili sebebi ise dünyaya yayılan pandemi oldu. Coronavirüsün etkilediği ekonomi ikinci el araba fiyatlarına da olumsuz etki yaptı. İkinci el araba fiyatlarında ciddi yükselmeler yaşatarak, ikinci el arabaların fiyatlarını %85’lere kadar çıkardı. Sıfır araba fiyatlarıyla yarışan ikinci el araba fiyatları tüketicilere olumsuz etki yaptı. Alım gücü zayıflayan tüketici ikinci el araba almak konusunda birçok kez düşünmek zorunda bırakılmıştı. Ekonominin olumsuz etkileri ikinci el araba alacaklara ciddi yansırken, son dakikada ikinci el arabaların fiyatlarında ciddi düşüşlere şahit olduğumuz bir gündeyiz. Milyonlarca insanın beklediği ikinci el araba fiyatları düşüşü hakkında sonunda sevindirici bir haber geldi.

İkinci el araba satışında araç pazarı geçen yılın bu ayına göre yüzde 17 gerileme gösterdi. Otomotiv sektöründe yaşanan bu gerilemeler hem araba satıcıların hem de tüketicileri olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Fiyatların gerilemesine neden olan en önemli unsur otomotiv sektörünün kasım ve aralık aylarında yaptığı kampanyalardan kaynaklanmaktadır. Genellikle kasım ve aralık aylarında yaşanan bu kampanyalar araç satışlarını arttırmaya devam etmektedir. 2020 yılının ikinci el ve sıfır araçlarının fiyatlarını da göz önünde bulundurursak otomotiv sektörünün bu konuda kasım ve aralıkta atacağı adımlar daha da önemli hale geldi. Yaz aylarının sonunda ve kışa girerken otomotiv sektörü ümidini yitiren vatandaşları bu kez fiyatlarda yaptıkları gerilemelerle şaşırtmayı başardı.

Sezon sonu indirimlerinde yaşanan bu gelişme araç fiyatlarında 20 bin TL’lik bir indirimi vatandaşlara sağladı. Ancak bu fiyat gerilemesi belirli araçlar için geçerli olacak. Sıfır araba fiyatlarında yaşanan bu gerilim ile birlikte ikinci el araba satışlarında ciddi etki edecek gibi duruyor. Sıfır araba fiyatları ile ikinci el araba fiyatları birbirinden etkilenmektedir. Bu nedenle sıfır araba fiyatlarında yaşanan bu gelişmeler ikinci el araba fiyatlarında bir düşüşü beraberinde getirecek. İkinci el araba fiyatları olağanüstü rakamlara ulaşarak %80’lik bir artışı ortaya koymuştu. Fiyatlarda ilk kez bu denli düşüş yaşandı. 2020’nin getirdiği olumsuzlukların arasında vatandaşlara olumsuz etki yapan bu gelişme, ikinci el araba alacak vatandaşların yüzünü güldürecek.

Talepler Azaldı!

İkinci el araba fiyatlarının bu kadar yüksek seyretmesine yapılan birtakım açıklamalar bulunmaktadır. Bu açıklamaların en başında ikinci el araba fiyatlarının yükselmesinin suni bir yükselme olduğu belirtiliyordu. Noter işlemleri öncesinde araçların gerçek pazar fiyatından, pazarlıkla aşağıya çekildiği yönünde oldu. Ancak vatandaşlar durum böyle olmasına rağmen taleplerinde azalmaya gitti.

İkinci El Araba Satışında Yeni Dalga

İkinci el araba fiyatlarının artması ile ehliyet sahiplerinin araca olan ihtiyacı son dönemlerde daha çok arttı. İnsanlar coronavirüs sebebiyle toplu taşıma araçları kullanmak istemiyor, bu da araba alma düşüncesini tetikliyordu. Bireysel araçların olması bu yıl daha çok gündeme konulardan biri oldu. Şehirlerarası seyahatin önemli olduğu şu günlerde vatandaşların araba satın alması önemli hale geldi. Ancak ikinci el araba satışındaki yeni dalga karantina dönemlerinin artmasıyla araçlara olan talebi azaltmaya yönelik bir etki de yaptığı veriler arasında yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.