Kadınlar 38, Erkekler 43 Yaşında Erken Emekli Olabilecekler!

Kadınlar 38, Erkekler 43 Yaşında Erken Emekli Olabilecekler!

Tüm çalışanlar emeklilik hayalleri kuruyor. Emeklilik yaşının yüksek olması nedeniyle çalışanlar erken emekli olmanın yollarını araştırıyor. Emeklilik yaşını yüksek bulan vatandaşlar emeklilik yaşının düşürülmesini talep ediyor. Peki, çalışanları erken yaşta emekli olama şansı var mı?

Emeklilik yaşının Avrupa ülkeleri seviyesine yükseltilmesi ile ülkemizde emekli olma yaşı yükseldi. Çalışan vatandaşlar devletten bu konuda yeni düzenleme talep ediyor. İşte yeni EYT yasası ile ilgili son dakika haberleri…

Emekli olmayı bekleyen 2.3 milyon vatandaşın emekli olmasını sağlayacak yasa teklifi mecliste gündeme geldi. Emeklilik primini tamamlayıp emekli olmayı bekleyen vatandaşlar meclisten çıkacak kararı bekliyor. Vatandaşlar erkekler 43 ve kadınlar 38 yaşında emekli olabilecek mi sorusunun cevabını merak ediyor.

MHP’nin meclise sunduğu emeklilikte yaşa takılanlar ilgili yasa teklifi mecliste kabul edilmemişti. Yeni dönemde TBMM’nin tekrar açılmasıyla emekli olmayı bekleyenler için yeni bir fırsat doğdu. Alınan bilgiye göre AKP’nin bazı milletvekillerinin de yeşil ışık yaktığı düzenleme ile ilk etapta 450 bin kişi toplamda ise 2.3 milyon kişi emekli olacak. 8 eylül 1999’dan önce işe başlayanları ilgilendiren bu düzenleme Genel Kurul onayından geçerse ve Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanırsa, kadınlar 38, erkekler 43 yaşında emekli olacak.

Bakan Selçuk Açıkladı!

EYT’lilerle ilgili açıklamalar yapan bakan Selçuk EYT’lilerin reforma ihtiyacı var dedi ve açıklamalarına şöyle devam etti: EYT’lilerin yaş ortalaması 43-47. Bu vatandaşların %80-90’ı çalışmayı sürdürüyor. Emekliliği hak etmenin üç şartı var. Yaş, prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi. Dolayısıyla, emeklilikte yaşa takılanlar dediğimizde, yaştan dolayı emeklilik hakkını kazanamayanlar var. Konuyu tam manasıyla inceledik ve birden fazla alternatif üzerinde çalışıp maddi yükümlülüğünün ne olacağını çıkardık.”

Peki, prim gün sayısını dolduranlar emeklilikte yaşa nasıl takıldı? 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlayan erkekler 25, kadınlar 20 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim ile emekli olabiliyordu. 8 Eylül 1999 tarihinde yürürlüğe giren 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60’a çıkarıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.