Kasım Ayı İçin İhracatta Rekor Bekleniyor

Kasım Ayı İçin İhracatta Rekor Bekleniyor

İhracatta Kasım Ayı içerisinde rekor kırılması bekleniyor. Detayları haberimizden görebilirsiniz:

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ihracatta kasım ayı rakamlarının 2019 yılı kasım ayı dönemi ile paralel seyrettiğini belirtti. Gülle,"1-22 Kasım 2020 tarihleri arasında 10 milyar 439 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Ay sonunda bir rekor açıklama imkanı buluruz diye düşünüyorum. Her türlü kısıtlamaya rağmen bu performans önemli." diyerek bu durumun önemini belirtti.

Nisan ve Mayıs aylarında pandemi sürecine bağlı olarak yaşanan düşüşün ardından, Haziran ayından itibaren yeni normale geçişle birlikte salgın öncesi ihracat rakamlarının da üzerine çıkıldığını belirten Gülle, bu sürecin bir çok rakip ülkenin performans açısından önünde atlatıldığını söyledi.

Yılın Üçüncü Çeyreğinde İhracatımızı Arttırdık

Yılın üçüncü çeyreği baz alındığında Türkiye’nin, ihracatını arttıran 4 ülkeden biri olduğuna değinen Gülle, dünya genelinde yeniden artış gösteren pandeminin etkilerini şu sözlerle anlattı: "Ülkelerde kısıtlamalar başlasa ve turistik seyahatler için ülkelerin sınırları kapatılsa dahi, ticareti durduracak kadar ağır önlemlerin alınması beklentilerimiz dahilinde değil. Değişen koşullara hızlı uyum kabiliyetimiz ile salgının seyrine göre gerekli adımları atacağız. Elbette, bazı sektörlerde yeni bir talep daralması ihracatçılarımızı zorlayabilir, fakat salgının ilk gününden bu yana olduğu gibi Bakanlıklarımız ve tüm ilgili kuruluşlarla birlikte ihracatın durmaması için çalışmaya devam edeceğiz. Diğer yandan geliştirilmekte olan aşılara ilişkin olumlu haberler de kış aylarını atlattıktan sonra salgının hızının kesilebileceğini ortaya koyuyor. Pandeminin son gününe kadar 'İhracatla Yükselen Türkiye' için çalışmaya devam edeceğiz."

Alternatif Pazarlarla Avrupa Birliği’nin Durumundan Kaynaklı Kayıplarımızı Kapatmaya Çalışıyoruz

Avrupa Birliği’nin, Türkiye'nin birinci pazarı olduğuna işaret eden ve birlikteki ekonomik olarak dalgalanmaların ihracatı direkt olarak etkilediğini dile getiren İsmail Gülle, bu kapsamda oluşabilecek kayıpların telafisi için yeni pazar arayışlarından ve bu konuda planları olduğundan bahsetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.