Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! Son Dakika Açıklaması: 31 Aralık Son Gün… Sonra Hesabınızdan Silinecek!

Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! Son Dakika Açıklaması: 31 Aralık Son Gün… Sonra Hesabınızdan Silinecek!

Kredi kartı kullanan milyonlarca kart kullanıcısını ilgilendiren son dakika haberi çıktı. Sadakat kartı kullananlar için son gün 31 Aralık! Sadakat kartlarında biriken para puanlarını kullanmak isteyen tüketiciler en son 31 Aralık’ta kullanabilecek. Tüketici dernekleri, ihtiyaç halinde bu puanların kullanılmasını önerdi.

Kredi kartı kullanan milyonlarca kart kullanıcısını ilgilendiren son dakika haberi çıktı. Sadakat kartı kullananlar için son gün 31 Aralık! Sadakat kartlarında biriken para puanlarını kullanmak isteyen tüketiciler en son 31 Aralık’ta kullanabilecek. Tüketici dernekleri, ihtiyaç halinde bu puanların kullanılmasını önerdi.

Şirketlerin tüketicilere sunduğu avantajlardan biri olan para puan kullanımı için son gün 31 Aralık denildi. Bu paraların bir kısmı en son 31 Aralık’ta ödenebilecek. Uçuş millerinde bu yıl coronavirüs salgını nedeniyle seyahat yasakları nedeniyle hava yolları firmaları mil geçerlilik tarihini ileri bir tarihe erteledi. Bu nedenle tüketiciler hesaplarını kontrol etmeli ve uyarıları dikkate almalıdır.

Birçok alanda firmalar tüketicilere bazı ayrıcalıkları ve kolaylıkları sunuyor. Giyim, mağaza, market, havayolu, akaryakıt gibi birçok firma müşterilerine para puan kazandırıyor. Müşterilerin kullandığı bu para puanların bir kısmı Aralık sonunda sıfırlanırken bir kısmı da geçerliliğini halen koruyacak. Tüketiciler bu para puan silinme işleminin varlığından habersiz olduğu için mağduriyet yaşayabileceğe benziyor. Tüketici dernekleri ise yıl sonunda silinecek olan puanların tüketiciye 31 Aralık tarihinden en az iki ay önce hatırlatılması gerektiğinin altını çiziyor. Bu para puanları zamana yayarak ihtiyaçlar kapsamında kullanılması gerektiği öneriliyor. Firmalar, tüketicilerini mağdur etmemek ve alışverişe teşvik etmek için kısa mesaj ya da e-posta yoluyla bilgilendirme yapmakta ancak birçok kişi e-postalarını kontrol etmediği için mağdur olabilir.

Kontrol Edin

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, tüketicilerin şirketlerin ve bankaların verdiği kartlarda biriken puanların, uçuş millerinin kullanım süresini kontrol etmesi gerektiğini hatırlattı. Koçal, “Şirketler ve bankalar kartlarda biriken puan ve millerin kullanım süresi varsa eğer bu süre bitmeden kullanılabilecek miktar ve yerler ile ilgili müşterilerini kalıcı veri ortamında iki ay önceden bilgilendirmeli. Böylece tüketiciler para puanlarını zamana yayarak ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilir” ifadelerini kullanarak konuya açıklık getirdi. Şu sözlerle devam etti: “Bankalar ve şirketlerin verdiği kartlardaki puanların tüketicinin kazanmış hakkıdır. Süreyle sınırlandırılmamalı” diyen Koçal, tüketicinin istediği ve ihtiyaç duyduğu zaman kullanabilme imkânı olması gerektiğini vurgulayarak tüketicilere uygun planlamalar yapılması gerektiğini anımsattı.

Tüketici Korunmalı

Sadakat kartlarındaki puanların kullanımı ile ilgili şirketler ve bankaların birbirinden farklı uygulamalarının olduğunu belirten Koçal, sözlerine şöyle devam etti: “Bu uygulamalarda çoğu zaman tüketici mağdur oluyor. Bu nedenle konuyla ilgili yasal bir düzenleme yapılarak, tüketici korunmalı. Tüketiciler mağdur olmamaları için kazanılmış haklarını kullanmaları gerekir, onun için ellerinde bulunan kartlarda biriken puanları kontrol ederek, bir sonraki yıla devir olup olmadığını öğrenerek hareket etmeliler.” Dedi.

Havayolu İçin Son Gün 30 Haziran 2021

Bu yıla damgasını vuran salgın seyahat kısıtlamaları ile de çok gündeme geldi. Bu kapsamda Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları 31 Aralık 2020’de geçerliliğini yitirmesi gereken para puanların ertelendiğini açıklayarak son tarihin 30 Haziran 2021 olduğunu belirtti.

Yoğunluk Saatine Dikkat!

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ise “Tüketiciler salgın döneminde puan kullanacağım diye telaş yapıp, kalabalığa girmekten kaçınmalı. Market ve mağazalarda para puanlar için yoğun olmayan gün ve saatler tercih edilmeli” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.