Memur Maaş Zammı 2021’de Nasıl Olacak? Uzmanlar Memur Maaşı Zammı için Tahminlerde Bulundu! Memur Maaş Zammı Enflasyon Farkı Ne Kadar Olacak?

Memur Maaş Zammı 2021’de Nasıl Olacak? Uzmanlar Memur Maaşı Zammı için Tahminlerde Bulundu! Memur Maaş Zammı Enflasyon Farkı Ne Kadar Olacak?

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte memur maaş zammının 2021’de nasıl olacağı merak konusu oldu. Yüzbinlerce memur maaş zammının ne olacağını ve enflasyon farkıyla birlikte maaşlarının nasıl etkileyeceğini araştırmaya başladı.

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte memur maaş zammının 2021’de nasıl olacağı merak konusu oldu. Yüzbinlerce memur maaş zammının ne olacağını ve enflasyon farkıyla birlikte maaşlarının nasıl etkileyeceğini araştırmaya başladı. Uzmanlar ise bu konuda tahminlerde bulundu. Yasalarda yer alan toplu sözleşme gereği memur maaş zammı kesin olarak %3 olacak. Ancak buna ek olarak 6 aylık TÜFE farkı yüzde %3 olarak belirlenirse, bu fark yüzde 3’ün üstüne eklenmiş olacak. O halde yeni memur maaş zammı 2021 enflasyon farkı ile ne kadar olacak? İşte haberimizin detayları…

Kasım Ayı Enflasyonu

Bunu anlayabilmek için öncelikle Kasım Ayı enflasyon miktarına göre değerlendirmek yapmak gerekiyor. TÜİK tarafından açıklanan verilere bir göz atalım. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı açıklamaya göre, kasım ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) beklentilerin üzerine çıkarak yüzde 2,30 oranında artış gösterdi. TÜFE bazında enflasyon ise 11 aylık dönemde yüzde 13,19, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 14,03 olarak gerçekleşti. Merkez Bankası kısa süre önce son enflasyon rakamlarını açıklamıştı. Buna göre yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 12,1 olarak belirlenmişti.

Asgari Ücrete de Yansıyacak

Bugün açıklanan enflasyon verileri ise ocak ayında memur maaşlarına ve emekli aylıklarına, beklentilerin üzerinde bir artış yapılacağına ilişkin işaretler verdi. Yüksek enflasyon verisi bunların yanında, yarın gerçekleştirilecek asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarında da belirleyici bir etken olacak.

2021 Memur Maaşlarının Ne Kadar Olması Bekleniyor?

2021 memur maaşlarında yaşanacak artış oranı yıl sonu enflasyon miktarına göre geçerlilik kazanacak. Ahmet Kıvanç, Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon hedefinin tutturulabilmesi için Aralık’ta TÜFE’nin yüzde 0,96 oranında azalması gerektiğini belirterek şunları da aktardı: 2005-2019 yıllarını kapsayan 15 yılın aralık aylarına bakıldığında, sadece 4 yılın aralık ayında enflasyonun eksi 0.30 ile eksi 0,44 arasında olduğu, diğer yıllarda ise arttığı görülüyor. 15 yılın aralık ayı ortalamasına göre ise yılın son ayında TÜFE yüzde 0,30 oranında arttı.

2021 Memur Maaşlarında Beklentiler %6 Oranında Zam

Ahmet Kıvanç’ın yaptığı tahminlere göre 2021 memur maaşlarında gerçekleşecek zam oranı %6 bandında olacak. Memur maaşları ve Emekli Sandığı emeklilerinin aylıkları ise toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkına göre artırılacağını söyledi. 2021 ocak ayında memur maaşlarına yüzde 3 oranında toplu sözleşme zammı yapılacak. Bu rakama ayrıca, 2020’nin ikinci yarısındaki enflasyon farkı yansıtılacak. 2020’deki toplu sözleşme zammı olan yüzde 4’ün üzerine 3 puanlık enflasyon farkı ortaya çıkacak. Böylece memur maaşları ve emekli memur aylıklarına yüzde 6 oranında zam yapılacak. Bu öngörüler ışığında bakıldığında memur maaş zammı oranı %6 olarak gerçekleşecek.

Yıl sonu enflasyonu, Merkez Bankası'nın tahmin ettiği gibi yüzde 12,1 seviyesinde çıkarsa bu durumda memur maaşlarına ve memur emekli aylıklarına yüzde 5 oranında zam yapılacak. Ancak, kasım ayı rakamlarına göre bu hedefin tutturulmasının zor göründüğünü söyledi. Dolayısıyla yıl sonu enflasyonunun ne olacağı konusunda vatandaşların meraklarını sürdürmeleri devam edecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.