Merkez Bankasından Son Dakika Açıklaması: 2021 Döviz Kuru Politikası Açıklandı! Yapılan Açıklamada Dalgalı Kur Rejimi Devam Edecek Dendi… İşte Yapılan Açıklamalar…

Merkez Bankasından Son Dakika Açıklaması: 2021 Döviz Kuru Politikası Açıklandı! Yapılan Açıklamada Dalgalı Kur Rejimi Devam Edecek Dendi… İşte Yapılan Açıklamalar…

Merkez bankasından son dakika açıklaması geldi. 2021 döviz kuru politikasının detayları hakkında bilgiler verildi. Dalgalı kur rejimi politikasının devam edeceğini ilişkin yapılan açıklamada Merkez Bankası başkanı Naci Ağbal sürece ilişkin önemli detayları açıkladı.

Merkez bankasından son dakika açıklaması geldi. 2021 döviz kuru politikasının detayları hakkında bilgiler verildi. Dalgalı kur rejimi politikasının devam edeceğini ilişkin yapılan açıklamada Merkez Bankası başkanı Naci Ağbal sürece ilişkin önemli detayları açıkladı.

Merkez Bankası başkanı Naci Ağbal 2021’de döviz kuru rejimine ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Kurlar serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesine göre oluşacak. TCMB kurların yönünü belirleme amaçlı döviz alım ve satımı yapmayacak.”

Merkez Bankası başkanı Naci Ağbal 2021 Para ve Kur Politikasına dair bir sunum yaptı. Ağbal sunumunda ağırlıklı olarak sıkı para politikası ve enflasyonla mücadeleye ilişkin vurgu yaparak döviz kuru politikasına ilişkin detaylı açıklamalarda bulundu.

Naci Ağbal’ın yaptığı açıklamada şu satırlarla sözlerine başladı:

Bu tür toplantılar şeffaflık ve öngörülebilirliği artırıyor. TCMB için 2021 yılında yol haritasını oluşturan bu politika çerçevesini çok önemsiyoruz. Fiyat istikrarı ekonomik istikrarın ön koşuludur. Fiyat istikrarını sağlamak hepimizin amacı olmalıdır. TCMB olarak enflasyonu düşürmekte kararlıyız.” Dedi.

Enflasyona yönelik yükselişteki temel belirleyici olan döviz kuru olduğunu ifade ederek şu sözleri aktardı: “Ekonomik faaliyet 3. çeyrekte iç talep kaynaklı belirgin toparlanma kaydetti. Hızlı parasal genişlemenin gecikmeli etkileriyle, ekonomide ısınmanın son çeyrekte belirginleştiği görülmektedir. ÜFE'deki yükseliş eğilimi, TÜFE üzerinde maliyet baskılarını artırdı. Enflasyondaki yükselişin temel belirleyicisinin döviz kuru olduğunu görüyoruz. Kur ve emtia fiyatları enflasyon için risk oluşturuyor.”

Gerekirse parasal duruşumuzu daha da sıkılaştıracağız.” Açıklamasının detaylarını şu şekilde yaptı: “Enflasyona ilişkin yukarı yönlü riskler 2021 yılında para politikasının sıkı ve kararlı bir duruş sergilemesini zorunlu kılmaktadır. Gerekirse parasal duruşumuzu daha da sıkılaştıracağız. 2021 yılında para politikası sade ve anlaşılabilir bir çerçevede oluşturulacak ve uygulanacaktır.

TCMB'nin temel politika aracı bir haftalık repo faiz oranı olacak. Gecelik faizlerde gün içi oynaklıkların sınırlanması amacıyla kullanılan faiz koridoru ve TCMB'nin nihai kredi merci işlevini gören Geç likidite penceresi fonlama aracı olarak kullanılmayacak. Parasal aktarım mekanizmasının sağlıklı işleyişini sağlamak ve makrofinansal istikrara ilişkin riskleri sınırlamak amacıyla zorunlu karşılıklar ve diğer TL likidite araçları etkin olarak kullanılacak. Bankalara sağlanan swap imkanı kademeli olarak azaltılabilir.” Dedi.

Dalgalı döviz kuru rejimi uygulamasının devam edeceğini belirterek yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Önümüzdeki dönemde dalgalı döviz kuru rejimi uygulaması devam edecek. Kurlar serbest piyasa koşullarında arz ve talebe göre oluşacak, TCMB kurların yönünü belirleme amaçlı döviz alım ve satımı yapmayacak. Döviz arz ve talep gelişmelerini yakından takip edeceğiz. Aşırı dalgalanma halinde döviz piyasasına alış ve satış yönlü müdahale söz konusu olacak. Para politikasının etkinliği ve finansal istikrar açısından döviz rezervlerini güçlendirmeyi amaçlıyoruz.”

Dalgalı döviz kurumuna yaptığı önemli açıklamalarının detaylarını bu şekilde anlatan Merkez Başkanı Naci Ağbal, ekonomide istikrara yönelik adımlarda bulunacaklarını vurgulayarak, ekonomik sistemdeki enflasyonun yükselişinin ardında yatan sebebin döviz kuru olduğunun altını çizdi. Ekonomiye yönelik yapılan bu açıklamaların Türkiye ekonomisinin geleceğine dair yapacağı iyileşmeler vatandaşlarda merak konusu olmaya devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.