SGK ve Bağkur Emeklilerine Büyük Müjde! Emekli Maaşları 2 bin 413 TL olacak...

SGK ve Bağkur Emeklilerine Büyük Müjde! Emekli Maaşları 2 bin 413 TL olacak...

Emekli vatandaşlar Ocak ayında kaç TL maaş alacaklarını merak ediyorlar. Emekli maaşlarını etkileyen en önemli konular arasında enflasyon yer alıyor. Çok sayıda vatandaş maaşlarının 2021 yılında yüzde kaç zamlanacağını araştırıyor. Peki, bu zamlar maaşları ne kadar etkileyecek ve gelinlerine ne kadarlık bir artış meydana gelecek?

Emekli vatandaşlara büyük müjde geldi. Emekli maaşları yükseliyor. Ocak ayı itibarıyla emekliler maaşlarını daha yüksek alacaklar. Yeni yıla kısa bir süre kala Ocak ayı itibariyle zam oranları gündeme geldi. En çok merak edilen konular arasında maaş enflasyon farkı ortaya çıktı. TÜED tarafından gündeme taşınan talepler hayata geçirilecek mi merak ediliyor. İşte emekli maaşlarına dair son dakika haberleri…

Emekli Maaşları Kaç TL Olacak?

2021 yılı girerken Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Ergün konuya ilişkin açıklamada bulundu. 2021 emekli maaş zammı ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Başkan salgının insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirtti. Başta emekliler olmak üzere dar gelirli kesim bu durumdan büyük ölçüde etkilendi. Vatandaşlar ne yapacaklarını şaşırdı ve alım güçleri iyice zayıfladı. Bu konuyla ilişkili olarak açıklamada bulunan Ergün covid-19’un hem insanların sağlığında hem de gelirlerinde olumsuz etki yarattığını belirtti. Zorunlu harcama kalıplarının değiştiğini belirten Ergün doğalgaz, su, elektrik, internet faturaları ve temizlik malzemelerinin sayının arttığını söyledi. Maske, dezenfektan, takviye vitamin gibi pek çok ürün bütçeye ek yük yükledi. Kız gelirli ay sonuna ulaşmaya çalışan emeklilerin hayatında büyük bir olumsuzluk ortaya çıktı. Ek masraflar ve çarşı pazardaki yüksek fiyatlar ekonomik olarak emekliliği zorluyor. Geçim koşullarını iyi düzeye dönüştürebilmek için iyi bir zam yapmanın gerekli olduğunu belirtti.

Emekli Maaş Zammı Kesinleşti Mi?

Türkiye Emekliler Derneği'nin talepleri gündeme geldi. Peki, bu talepler veya da geçirilecek mi? 2021 yılı emekli zammı henüz netlik kazanmadı. Bilindiği gibi emeklilere yeni yılda enflasyon oranında zam uygulanacak. Kasım ayı enflasyonunda belirlenmesi ile birlikte maaşların zam oranlarının belirlenmesi için yalnızca bir verinin belirlenmesi şartı kaldı. 2021 emekli maaş zam oranları ile ilgili büyük bir merak söz konusu 5 aylık dönemin verisine göre emekli maaşı zam açıklamaları geldi. Bu açıklamalar emekliye 7,02 olarak zam yansıtılacak. 5 aylık enflasyon doğrultusunda emekli maaşlarına 3,02 puanlık bir fark ekleneceği kesinleşti. 2021 yılın da maaşların ne kadar olacağı ile ilgili ise tam olarak zam oranlarının netleşmesi için aralık ayı enflasyon oranında belirlenmesi kaldı. Ortaya çıkan sonuçla birlikte maaşlarına ne kadar zam sağlanacağı kesinleşecek.

Emekli Maaş Zammı Ne Zaman Açıklanacak?

Emekli vatandaşların maaş zammının ne zaman açıklanacağını merak ediyorlar. Türkiye Emekliler Derneği Başkanı emekli aylıklarına her yıl ocak ve Temmuz aylarında 2 defa almak üzere enflasyon oranı kadar zam yapıldığını belirten başkan memur emeklilerinin aylıklarında toplu sözleşmedeki oran ve enflasyon farkı hesaplanarak yatırılıyor.

Tüketici fiyat endeksinin kasım ayı içinde geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla % 14.03 yükseldiği belirtildi. Bu doğrultuda Kasım 2020 dönemini de kapsayan 5 aylık TÜFE oranı %7,02 olacak. Aralık ayı TÜFE oranı ise emeklilerin aylıklarında eklenecek ve ne kadar bir artış sağlayacak merak ediliyor.

Aralık ayında ortaya çıkacak oranla birlikte artış % 1 olduğu durumda 6 aylık kümülatif toplam yüzdesi 8.9 olacak. Yani emekli yetim ve dullara aylık gelirlerinde 2021 yılının ilk 6 ayında uygulanacak zam oranı bu şekilde netlik kazanacak. Bu rakamdan varsayım yaparak 2021 yılının ilk 6 ayında uygulanacak zam ile birlikte 2000 yılından önce emekli olmuş en düşük işçi emeklisinin maaşı 2332 TL yerine 2413 TL olacak. Zamla birlikte 181 TL gelir sağlanmış olacak ve 6 liraya günlük olarak bu rakam denk gelecek. Bu da günlük yalnızca bir litre süt demek oluyor. Bunun için seyyanen zam talep edildiğini belirten Türkiye Emekliler Derneği Başkanı 2000 yılı sonrası emekli olan vatandaşları 2000 öncesi emekli olanların altında aylık bağlandığını söylüyor. Sosyal Güvenlik eşitlik kuralının 4447 ve 5510 sayılı kanunlar da belirtildiği şekilde sigortalı çalışma süresinin artmasına rağmen emekli aylıklarının düşmesi konusunu bir çözüm üretilmesini ediyor.

Talepler Hayata Geçirilecek Mi?

Enflasyon oranından kaynaklı meydana gelen farklılıklar ve hayat pahalılığı karşısında maaşlara yapılacak düzenlemelerin yetersiz kaldığını söyleyen Türkiye Emekliler Derneği Başkanı TÜİK tarafından açıklanan oranların hane halkı tüketim harcamaları rakamlarının vatandaşların yaşam koşullarından uzak olduğunu ortaya koydu. Enflasyonun TÜİK tarafından açıklanan verinin üzerinde olduğunu dikkatleri çekti. Enflasyon hesaplamasında sepette temel ihtiyaçların payının yükseltilmesini talep ediyor. Isınma, kira ve su gibi giderlerin en önemlisi de gıdanın enflasyon sepetindeki ağırlığının yükseltilmesi talebi bulunuyor. Dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için gerekli besin gruplarının sağlayabilmesi için artışın muhakkak gerçekleştirilmesini talep ediyor.

Türkiye'de şu anda 2516 TL’nin açlık sınırı olduğunu vurgulayan Ergün, ülkenin kalkınması refahı ve büyümesi için yıllarca emek vermiş olan emeklerin yaşam koşullarının muhakkak iyileştirilmesi gerekiyor dedi. Emekli maaşının 2021'de alınacak kararlar ve güncel açıklamalar sonrasında istenilen oranda yükseltilmesini istiyoruz diyerek taleplerini bildirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum