Son Dakika Açıklamaları: Pandemi En Çok Hizmet Sektörünü Etkiledi! Salgının Hizmetler Sektörüne Etkisi Diğer Sektörlere Oranla Daha Fazla…

Son Dakika Açıklamaları: Pandemi En Çok Hizmet Sektörünü Etkiledi! Salgının Hizmetler Sektörüne Etkisi Diğer Sektörlere Oranla Daha Fazla…

Tüm yaşamımızı etkisi altına pandemi dönemi ile ilgili gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Her alana olumsuz yaptığı etkilerinin ardından en çok hangi sektörü etkilediği açıklaması da eklendi. İTO (İstanbul Tabipler Odası) tarafından birtakım önemli açıklamalar yapıldı.

Tüm yaşamımızı etkisi altına pandemi dönemi ile ilgili gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Her alana olumsuz yaptığı etkilerinin ardından en çok hangi sektörü etkilediği açıklaması da eklendi. İTO (İstanbul Tabipler Odası) tarafından birtakım önemli açıklamalar yapıldı. İstanbul Tabipler Odası Başkanı Avdagiç yaptığı açıklamada şu sözleri aktardı: “Salgın tüm sektörleri derinden etkiledi, ama hizmetler sektörünü çok daha fazla etkiledi. Açık açık söylüyoruz, hizmetler sektöründeki firmalar için kayırıcı tedbirler alınması gerektiğine inanıyoruz.”

Avgadiç tarafından yapılan açıklama pandeminin Türkiye’yi getirdiği noktasında net sorunları ortaya koyuyor. Avgadiç, bu konuşmayı İTO’nun video konferans yöntemiyle yapılan aralık ayı meclis toplantısında yaptığı açıklamalarıyla ifade etti. İTO’nun 440 binden fazla üyesi bulunuyor. Bu üyeleri temsilen 251 meclis üyesine yaptığı açıklamalarda dikkat çekici detaylarda bulundu.

Avgadiç konuşmasında genel olarak Covid-19 salgınının ekonomiye ve sektörlere olan etkisine yönelik etkilerine değindi. Hükümetin yeni getirdiği Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili yeni başvuru imkanının getirilmesini olumlu yönde karşıladıklarını da konuşmalarında aktardı. Peki Avgadiç konuşmalarında başka hangi detaylar üzerinde durdu. Avgadiç sözlerine kaldığı yerden şöyle devam etti: “Kredi Garanti Fonu'ndan KOBİ'lere 7,5 milyar TL yeni kredi sağlanması da finansman sıkıntısı çeken tüccara önemli bir açılım oldu. Hizmetler sektörümüzdeki servis taşımacılığı, turizm-otelcilik, sağlık hizmetleri ve tıbbi malzemeler, fuarcılık, kültür-sanat, spor faaliyetleri, yeme-içme kısıtlamalar sebebiyle kapalı olan sektörlerden birkaçı. Bu sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin ve ilişkide olduğu sektörlerin ayakta durması için daha etkin tedbir ve teşvikler alınması gerekiyor. Salgın tüm sektörleri derinden etkiledi, ama hizmetler sektörünü çok daha fazla etkiledi. Açık açık söylüyoruz, hizmetler sektöründeki firmalar için kayırıcı tedbirler alınması gerektiğine inanıyoruz. Pandeminin yol açtığı mağduriyetlerin giderilmesi, bu sektörlerdeki işletmelerin ve çalışanların hayatlarına devam edebilmeleri ancak buna bağlıdır.”

Ve şu sözleri de ekledi: “Mücadelemizi hem sağlık hem de ekonomi alanında sürdürmeliyiz”.

Avgadiç yaptığı önemli açıklamalarda olağanüstü koşulların olağanüstü önlemler alınmasının da gerektiğini belirtti: “Hükümetin bu süreçte aldığı önlemler ekonominin ve üretimin durmamasını sağlamıştır. Şimdi, yeni yol ve yöntemler geliştirerek, devam etmekte olan koronavirüs tehdidine karşı mücadelemizi hem sağlık hem de ekonomi alanında sürdürmeliyiz.

İstanbul Ticaret Odası olarak işletmelerin pandemi sürecini en az kayıpla atmalarını sağlamaya önem verdiklerini altını çizdi: “Pandemi sürecinde, biz iki şeye önem verdik. Birincisi sektörlerimizle dinamik bir iletişim içinde olmaya önem verdik. İkinci olarak da Bakanlıklarımızla, TOBB ile verimli bir çalışma mekanizmasına sahip olmayı önemsedik. Bu iki kollu iletişim, pandemi döneminde bizim ‘olmazsa olmazımız’ oldu. Bir kanaldan sizlerin görüş ve önerilerinizi alırken, diğer kanaldan bunları gruplayıp, sistematik halde çözüm mercilerine ilettik. Memnuniyetle söylemeliyim ki geçtiğimiz 11 ay içinde hükümetin açıkladığı pek çok düzenleme ile aldığı tedbirlerin temelinde, İstanbul Ticaret Odası’nın harcı vardır.”

Avgadiç sözlerine şu sözlerle veda etti: "Dolayısıyla hem AB ile girilen sürecin hem de ABD seçimlerinden sonraki sürecin dikkatle yönetilmesi gerekiyor. İş dünyası olarak biz, ekonomimizin bu zorlu iç ve dış baskıları da başarıyla bertaraf edip yoluna güvenle devam edeceğine inanıyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.