Son dakika Asgari ücretli çalışana akşam müjde açıklandı! Asgari ücret zam oranı açıklandı! 3 bin 813 lira...

Son dakika Asgari ücretli çalışana akşam müjde açıklandı! Asgari ücret zam oranı açıklandı! 3 bin 813 lira...

Asgari ücret zammı ile ilgili son dakika açıklaması! Asgari ücrete yapılacak zam ile ilgili iki oran öne çıktı. Milyonlarca vatandaş 'Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?', 'Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret zammı ile ilgili son dakika açıklaması! Asgari ücrete yapılacak zam ile ilgili iki oran öne çıktı. Milyonlarca vatandaş 'Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?', 'Asgari ücret ne kadar olacak?' sorularının cevabını alıyor. 2022 yılı asgari ücret zam beklentisi enflasyonun üzerinde olacağı bekleniyor. Buna karşılık asgari ücrete yüzde 30 ile yüzde 35 arası zam yapılması öngörülüyor. İşte bu oranlar gerçekleşirse 'Asgari ücret 2022'de ne kadar olacak?' sorusunun cevabı...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 19.31 oldu. 2022 yılı asgari ücret zam beklentisi enflasyonun üzerinde olacağı bekleniyor. 2 bin 825 lira olan asgari ücrette yeni artış senaryoları şöyle...

Milyonlarca vatandaşın gözü kulağı asgari ücret zammında. Asgari ücrette yapılacak muhtemel artışlar tartışılmaya başlandı. Asgari ücrette yüzde 30 veya yüzde 35 oranında zam yapılırsa olası rakamlar ne olur?

YÜZDE 30 ORANINDA ZAM YAPILIRSA YENİ MAAŞLAR NE OLACAK? 

  • 2 bin 825 lira asgari ücret alan bir vatandaşa 2022 yılında yüzde 30 oranında zam yapılırsa yeni maaşı 3 bin 672 lira olacak.
  • Evli eşi çalışmayan bir vatandaşa 2022 yılında yüzde 30 oranında zam yapılırsa yeni maaşı 2 bin 876 liradan 3 bin 742 liraya çıkacak.
  • Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu vatandaşa 2022 yılında yüzde 30 oranında zam yapılırsa yeni maaşı 2 bin 919 liradan 3 bin 794 liraya çıkacak.
  • Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu bir vatandaşa 2022 yılında yüzde 30 oranında zam yapılırsa yeni maaşı 2 bin 960 liradan 3 bin 848 liraya çıkacak.

PEKİ YÜZDE 35 ORANINDA BİR ZAM YAPILIRSA YENİ MAAŞLAR NE OLACAK? 

  • 2 bin 825 lira asgari ücret alan bir vatandaşa 2022 yılında yüzde 35 oranında zam yapılırsa yeni maaşı 3 bin 813 lira olacak.
  • Evli eşi çalışmayan bir vatandaşa 2022 yılında yüzde 35 oranında zam yapılırsa yeni maaşı 2 bin 876 liradan 3 bin 886 liraya çıkacak.
  • Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu vatandaşa 2022 yılında yüzde 35 oranında zam yapılırsa yeni maaşı 2 bin 919 liradan 3 bin 940 liraya çıkacak.
  • Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu bir vatandaşa 2022 yılında yüzde 35 oranında zam yapılırsa yeni maaşı 2 bin 960 liradan 3 bin 996 liraya çıkacak.

YETKİLİLER ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN NE DİYOR? 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde asgari ücrete ilişkin önemli açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan, grup toplantısında yaptığı açıklamada dar gelirlilerin üzerindeki yükün hafifletileceğini söylemişti.

Erdoğan açıklamasında "Kamu işçilerine ve memurlarına verdiğimiz yüksek oranlı zamlarla çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek için gereken çabayı gösteriyoruz.

Asgari ücreti de benzer şekilde tespit ederek dar gelirlilerin üzerindeki yükü de hafifleyeceğiz." ifadelerine yer vermişti.

Öte yandan AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, asgari ücrette yapılacak artışın enflasyon oranı üstünde olacağı mesajını vermişti. Kurtulmuş, "Başta asgari ücret olmak üzere dar gelirli vatandaşların beklentilerini karşılayacak düzenleme yapılacak.

Hakkaniyet enflasyon oranı üstünde bir artış olması. Asgari ücreti yaşanabilir bir seviyeye çıkarmak en önemli vazifedir" diye konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında milyonlarca işçi ve işverenin beklediği asgari ücret ele alındı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret ile ilgili bir sunum yaptı.

ANKET YAPILIYOR 

Tüm kesimlerin taleplerinin alındığını ve anket çalışması yapıldığını belirten Bilgin, "Anket çalışmamız bu hafta sonu sonuçlanacak. İşverenin ikna olacağı çalışanı da enflasyona ezdirmeyeceğimiz bir ücret olacak. Aralık ayında resmi prosedür başlıyor" ifadelerini kullandı.

BU HAFTA SONUÇLANACAK 

Anket sonuçlarının hafta sonu sonuçlanacağı öğrenildi. Net 2 bin 825 lira olan mevcut asgari ücretin yeni yılda net 3 bin 500 lira seviyesine çıkarılması bekleniyor.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.