Son Dakika: TÜİK’ten Asgari Ücret Açıklaması Geldi! Yeni Ocak Zammı Önerisi Ne Oldu?

Son Dakika: TÜİK’ten Asgari Ücret Açıklaması Geldi! Yeni Ocak Zammı Önerisi Ne Oldu?

Birçok vatandaşı yakından ilgilendiren asgari ücret açıklaması sürekli araştırılmaya devam ediliyor. Gözler yetkililerden gelecek asgari ücret zammına çevrilmiş durumda. Asgari ücretin 2021 de ne olacağı merak konusu oldu.

Birçok vatandaşı yakından ilgilendiren asgari ücret açıklaması sürekli araştırılmaya devam ediliyor. Gözler yetkililerden gelecek asgari ücret zammına çevrilmiş durumda. Asgari ücretin 2021 de ne olacağı merak konusu oldu. Bu merakları gidermek için TÜİK tarafından asgari ücrete ilişkin bir sunum yapıldı. Bu sunumda Türkiye İstatistik Kurumu asgari ücret komisyonunda yapılan 3. toplantılarda önerilerini sundu.

Asgari ücretin 3. toplantısında Türkiye İstatistik Kurumu 2021 asgari ücretin 2,792,10 TL olma gerektiğini söyledi. Sunduğu bu öneri sonrası 2021 Ocak ayında emekliler, memurlar ve işçilerin hangi zamları alacağı merak konusu oldu. Maaş artışlarını belirleyecek olan ise enflasyon oranları olacak. Kasım ve ekim enflasyon oranları açıklanmıştı. Ancak aralık ayı enflasyon oranlarına ilişkin bir açıklama yapılamadı. Aralık ayı sonunda gelecek enflasyon oranı ile emeklilerin, memurların ve işçilerin beklediği zam oranı netlik kazanacak. Kısa çalışma ödeneği, işsizlik maaşı gibi konular bu noktada önemli olmaya devam ediyor. En düşük memurları ve en yüksek memur maaşlarının da ne olacağı noktasında beklentiler yerini koruyor. İşte yeni maaşların ne olacağı ile ilgili son dakika gelişmeleri ve tahminleri haberimizde…

SSK ve BAĞ-KUR emeklileri 6 aylık enflasyonlardan yararlanıyor. Memur emeklileri de toplu sözleşme zamlarına ilave enflasyon oranından etkilenerek %3’e ekleme yapılacak. Buradan yola çıkarak 2021 asgari ücret maaşları ne olacak? İşte tüm detaylar…

Enflasyon Beklentileri Ne Yönde?

Merkez Bankası anketleri bu konuya ilişkin birtakım ipuçlarını bizlere veriyor. Yapılan bu anket sonuçlarına bakıldığında yıl sonu enflasyon oranı %14,18 olarak açıklandı. Peki bu enflasyon beklentisi maaşlara ne şekilde yansıyacak?

Eğer enflasyon beklentisi %14,18 olursa emeklilerin beklediği 6 aylık enflasyon %7,96 olarak bir rakamla hesaplanacak anlamına geliyor. Bu durumda SSK ve BAĞ-KUR zam oranı da artış gösterecek. Bu artış %3’e %3,96 olarak ekleme yapılarak bir artış söz konusu olacak. Yani beklenen zam oranı %6,96 gibi bir rakamla zam sağlanacak.

2021 Asgari Ücret Ne Olacak?

Son 10 yıllık artışlar bize enflasyon oranlarının 3 veya 5 puan artışların olduğunu gösteriyor. Yine bu hesaplamalar yapılırsa, yani enflasyona bu puanlar eklenirse, beklenen artış %17,18 ya da 19,18 şeklinde zam oranı gerçekleşebilir. Dolayısıyla asgari ücrette gerçekleşecek bu artış kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşlarını da etkileyecek.

2021 Asgari ücret enflasyon 3 puanlık bir artış gösterdi. Bu puanla birlikte refah artışı ise %17,18 olacak. Buradan yola çıkarak brüt asgari ücret maaşlarının 3,448,60 TL olması gerekiyor. Dolayısıyla ortaya çıkan net asgari ücret ise 2,724 TL olabilecek.

Kısa çalışma ödeneği bundan nasıl etkileniyor? 2021’de kısa çalışma ödeneğinin beklenilen tutarı ise 2,069,60 TL ile 5,172,9 TL arasında olması gerekecek.

İşsizlik maaşlarına da yansıyan bu durum beklenilen işsizlik maaşlarının 1,379,44 ve 2,758,88 TL aralığında olması bekleniyor.

TÜİK Asgari Ücret Açıklamasında Ne Diyor?

TÜİK asgari ücret toplantısında yaptığı açıklamada bekar çalışanların aylık asgari tutarlarını hafif işlerde 2,399 TL olarak söylerken, orta ağırlıkta çalışanlar için 2,507 TL ve ağır işlerde çalışanlar için ise 2,792 TL olarak olması gerektiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.