Sosyal Yardım Desteği Almak İsteyenler İçin Başvuru! 1000 TL Sosyal Yardım Desteği Nasıl Alınır?

Sosyal Yardım Desteği Almak İsteyenler İçin Başvuru! 1000 TL Sosyal Yardım Desteği Nasıl Alınır?

Sosyal yardım desteği almak isteyen binlerce vatandaş nasıl alabileceklerini sorgulamaya başladı. E-devlet üzerinden sosyal yardım desteği almanız mümkün. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bazı vatandaşlara sosyal yardım desteği sağlıyor.

Sosyal yardım desteği almak isteyen binlerce vatandaş nasıl alabileceklerini sorgulamaya başladı. E-devlet üzerinden sosyal yardım desteği almanız mümkün. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bazı vatandaşlara sosyal yardım desteği sağlıyor. Pandeminin olumsuz etkilerini azaltmak adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dezavantajlı kişilere sosyal yardım parası veriyor. Peki sosyal yardım desteğinden kimler faydalanabilir ve başvurular nasıl yapılır? Buna ilişkin tüm detayları haberimizde vatandaşlara aktarıyoruz.

Covid-19 birçok sektörü etkilediği gibi birçok aileye de olumsuz etkilerde bulundu. Ekonomik gücü daralan bazı dezavantajlı aileler için sosyal yardım desteği imkânı veriliyor. Bu ihtiyaç sahibi ailelere yapılan sosyal destek parası 1000 TL olacak. Buna ilişkin başvurular ise e-Devlet üzerinden yapılacak. Bu sosyal yardım paraları başvurusunu yapanlar ve kabul edilenlere PTT tarafından gönderilen araçlarla zarf içinde 1000 TL sosyal yardım parası dağıtılıyor. 3. Faz sosyal yardım desteği 1000 TL olarak vatandaşa nasıl veriliyor, kimler faydalanabilir ve nasıl başvuru yapabilirsiniz? İşte tüm detaylar…

Öncelikle aynı hane içerisinden birden çok başvuru yapılmasına imkân verilmiyor. Aynı haneden yalnızca bir kişi için sosyal destek parası alınabilir. Sosyal yardım desteğinden faydalananlar için belli şartlar bulunuyor. Örneğin İŞKUR kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar ya da işsizlik ödeneğinden faydalananlar sosyal yardım desteklerinden faydalanamayacak kişiler arasındadır. Bu projeye ilişkin birinci ve ikinci faz çalışmaları tamamlanmıştı. Şimdi üçüncü faz çalışması da tamamlanarak ailelere 1000 TL sosyal yardım parası desteği sağlanıyor.

Başvuru Nasıl Yapılır

Pandemi sürecinin etkilerini en aza indirmek için sosyal yardım desteği yapılmakta. Bu yardımdan faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler e-Devlet üzerinden başvuru imkanına sahip. Bu uygulamayı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yürütmekte.

Konuya ilişkin açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Açıklamalarını şu sözlerle aktardı: “Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan kesime, 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapacağız” dedi. Böylelikle ihtiyaç sahibi ailelerin bu zorlu dönemde yüzleri bir nevi gülmüş oldu.

TC kimlik numaranızın son hanesine göre yapılacak başvuru işlemleri için detaylar şu şekilde: Son hanesi;

 • 0 ise Pazartesi

 • 2 ise Salı

 • 4 ise Çarşamba

 • 6 ise Perşembe

 • 8 ise Cuma günlerinde başvuru yapabilirsiniz.

Sosyal yardım desteğini sorgulama ekranına şuradan kolayca erişebilirsiniz: https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

Kimler Faydalanamayacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sitesinde yaptığı açıklamada kimlerin sosyal yardım desteğinden faydalanamayacağını açıkladı. Bu açıklamalara göre:

 • Pandemi Sosyal Destek Programı faz 1 ve faz 2 kapsamında verilen 1000 TL'lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,

 • 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,

 • 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,

 • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),

 • İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,

 • İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar pandemi sosyal yardım başvurusu yapamaz.

Kimler Faydalanabilir?

Yukarıda yer alan şartları taşımayan ve ihtiyaç sahibi olan aileler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal yardım desteğinden faydalanma imkanına sahip. Bunun için tek şart e-Devlet üzerinden başvuru işlemini gerçekleştirmenizdir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.