Ticaret Bakanlığından Önemli Atılım! Fahiş Fiyatlara Yönelik Yeni Yaptırımlar Geldi!

Ticaret Bakanlığından Önemli Atılım! Fahiş Fiyatlara Yönelik Yeni Yaptırımlar Geldi!

Birçok vatandaşın gündeminde olan konuların arasında ürünlere yapılan fahiş fiyat zamları yer alıyor. Pandemi sürecinin getirdiği olumsuzluklar nedeniyle ekonomik gerileme yaşayan vatandaşlar aldıkları ürünlerin fiyatlarında oluşan zamlara karşı büyük tepki göstermeye başlamıştı.

Birçok vatandaşın gündeminde olan konuların arasında ürünlere yapılan fahiş fiyat zamları yer alıyor. Pandemi sürecinin getirdiği olumsuzluklar nedeniyle ekonomik gerileme yaşayan vatandaşlar aldıkları ürünlerin fiyatlarında oluşan zamlara karşı büyük tepki göstermeye başlamıştı. Son zamanlarda alım gücü zayıflayan vatandaşlar buna yönelik adımların devlet tarafından atılmasını bekliyordu. Beklenen bu adımlar Ticaret Bakanlığından atılan yeni hamlelerle bir düzenlemeye giriyor. Ekonomik dengeyi sağlamak amacıyla bu tür fahiş fiyatların artışına yönelik Ticaret Bakanlığı adımlar atmaya başladı. Artık para cezası kesilecek.

Yapılan denetimlerle birlikte birçok firmaya fahiş fiyat uygulaması yaptığı gerekçesiyle yüklü para cezası kesildi. İşte bu uygulamalara yönelik Ticaret Bakanlığı tarafından kesilen para cezalarına ilişkin haberimizin detayları…

Kesilen Para Cezaları

Ticaret Bakanlığı, 814 ilde denetimler yaptı. Bu denetimlerde fahiş fiyat uyguladığı tespit edilen 283 firmaya toplamda 9 milyon 645 bin lira parası cezası kesildi.

Ticaret Bakanlığının yaptığı açıklamalarda vatandaşlardan gelen fahiş fiyat artışı tepkilerine yönelik şikayetleri dikkate alarak Türkiye genelinde yapılan denetimlerin arttırıldığını duyurdu. Buna ilişkin Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler yer aldı: “Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, İç Ticaret Genel Müdürlüğü ve Ticaret İl Müdürlükleri koordinasyonunda marketler, pazar yerleri ve toptancılarda temel gıda ve tüketim ürünlerine yönelik 81 ilde denetimler devam etmektedir” diyerek yapılan denetimlerin arttırılacağının da sinyalleri verilmiş oldu.

Arz-Talep Dengesi Uyuşmazlığı

Açıklamada arz talep dengesinin uyuşmadığı birtakım fiyat artışları olduğu gözlemlendiği belirtildi. Bu ürünlerin tespiti yapılarak denetlenen firmalardan da gerekli savunmaların alındığı belirtildi. Bununla ilgili yapılan açıklamada, “Ürünlerin alış ve satış faturaları gibi gerekli bilgi ve belgeler talep edilmektedir. Firmaların savunmaları ve temin edilen bilgiler değerlendirilmek üzere Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na bildirilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Bunun üzerine fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen firmaların 10 bin liradan başlayarak 100 bin liraya kadar para cezası kesileceği belirtildi. Stokçuluk yapanlar ise 50 bin liradan başlayan ve 500 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacağının sinyalleri verildi ve şu açıklamalar yapıldı: “Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, göreve başladığı günden bu yana toplam 9 toplantı gerçekleştirmiştir. Bu toplantılarda, başta bakliyat, sebze-meyve gibi temel gıda maddeleri olmak üzere birçok ürün kategorisinde fahiş fiyat artışı yaptığı değerlendirilen 283 firmaya toplam 9.645.000 Türk Lirası idari para cezası uygulanması kararlaştırılmıştır.  Kurul tarafından 2 bin 114 başvurunun incelemesi ve savunma süreci devam etmektedir” denildi.

Vatandaş Şikayetleri de Baz Alınacak

Fiyat etiketi yönetmeliğine aykırı görülen ürünler de gerekli işlemlere tabi tutulacak. Ticaret Bakanlığının gerek resen gerekse de vatandaşların şikayetleri üzerine fahiş fiyat artışları denetim faaliyetleri yurt genelinde hız kesmeden devam edileceği yapılan açıklamalarda vurgulandı.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda olmak üzere; Adalet, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji ile Tarım ve Orman Bakanlıkları ve TOBB ile TESK temsilcileriyle üretici ve tüketici örgütleri ile perakende sektörünü temsil eden toplam 13 üyeden oluşmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.