Toplu Ödeme İle Emeklilik Müjdesi Verildi! Milyonlarca Kişinin Beklediği Toplu Ödemede Sona Gelindi...

Toplu Ödeme İle Emeklilik Müjdesi Verildi! Milyonlarca Kişinin Beklediği Toplu Ödemede Sona Gelindi...

Toplu ödeme imkanı oluşturuldu. Yasalara göre emekli olmak için belli bir prim günü ödemiş olmak, yaş şartını yerine getirmek, sigortalılık yılını doldurmak gerekiyor. Yasalar geçmiş yıllarda çalışamayan dönemler için toplu ödeme imkanı sağlıyor.

Toplu ödeme konusu uzun süredir gündemde. Son dakika gelişmesi olarak SGK’dan konuya ilişkin açıklama geldi. Şartlarda toplu ödeme yaparak prim kazanma ve emekli olmak mümkün oluyor. Sigortalıların borçlanma yapabileceği durumlar yasalar ile tespit edilmiştir. 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu 41. maddesi ile düzenleme yapılmıştır. Fakat bazı istisnai durumlarda emeklilik sağlanamadığında toplu ödeme yöntemi ile emekliliği sağlayabilmek mümkün oluyor. İşte detaylar…

Oluşturulan maddelere göre;

  • Kadınlar için 3 çocuğa kadar borçlanma hakkı sağlanmaktadır ve toplam olarak 2160 gün toplu ödeme ile kazanılabilmektedir.
  • Erkeklerde ise er veya erbaş olarak geçirilen süreler ve yedek subay okulunda geçen süreler için toplu ödeme yaparak bu günler kazanılabilmekte ve sigortalılık tarihini de öne çekebilmektedir.
  • Emekli sandığına bağlı çalışanlar da ise ücretsiz izindeyken süreler borçlanılabilmektedir. Hakkı kullanma hakkı ile prim kazanılması mümkün olmaktadır.
  • Tıpta uzmanlık için veya doktora öğrenimi için yurt dışına ya da yurt içinde geçirilen süreler borçlanarak emekli olunabilmektedir.
  • Avukatlık stajını yapanlar için normal staj süreleri borçlanma hakkına sahiptirler.
  • Sigortalıyken herhangi bir suç nedeniyle gözaltına alınanlar ve suçtan dolayı beraat edenlerin de gözaltında veya tutuklulukta geçen süreleri borçlanma hakkı ile kullanılabilmektedir.
  • Görev ve lokanta geçen süreler borçlanma hakkı ile kazanılabilmektedir. Seçim kanunlarına göre görevlendirilen ve açıkta geçirilen süreler borçlanma hakkı ile geri kazanabilmektedir.
  • Hekimler için fahri asistanlık da geçen süreler borçlanma kapsamında kazanılabilmektedir.
  • Part time çalışan kişiler için 30 binden az çalışması durumunda ücretli öğretmenlerde bu süreler için borçlanma hakkı kazanabilmektedir.

Askerlik 1 Yıl Annelik 6 Yıl Kazandırıyor..!

Toplu ödeme hakkından yararlanmak isteyen kadınlar 6 yıl yani 2160 gün prim kazanabiliyorlar. Eğer, yaş ve yıl şartı tamamlanırsa 6 yıl beklemeden erken emeklilik sağlayan bu yöntem erkeklerde de askerlik için söz konusu oluyor. 1 yıl erken emekli olabilen erkekler Ayrıca askerlik borçlanması yaparak prim kazanma şansı elde edebiliyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.