Türkiye’de Teknolojik Yatırımlara Destek Artacak! Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Açıklama Geldi…

Türkiye’de Teknolojik Yatırımlara Destek Artacak! Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Açıklama Geldi…

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü Mehmet Yurdal Şahin teknolojik yatırımlara olan desteğin artacağına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Teknoloji çağına girdiğimiz bu yıllarda Türkiye’de gerçekleşen yeni atılımlarla ülke ekonomisinin gelişmesine olan katkılar büyüme gösteriyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü Mehmet Yurdal Şahin teknolojik yatırımlara olan desteğin artacağına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Teknoloji çağına girdiğimiz bu yıllarda Türkiye’de gerçekleşen yeni atılımlarla ülke ekonomisinin gelişmesine olan katkılar büyüme gösteriyor. Mehmet Yurdal Şahin, önümüzdeki dönemde teknoloji ve inovasyona dayalı yatırımlara desteğin yoğunlaşacağını belirtti. 2020 yılında pandeminin getirdiği koşullara rağmen teşvikli yatırımlarda çok iyi bir performans gösterildiğini söyledi. Şahin, pandemi döneminde yatırımlar içinde hizmetler sektörünün payı düşerken, tarım ve imalat sanayinin payının arttığını belirten açıklamalarda bulundu.

Devlet Destekleri

Devlet destekleri hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Mehmet Yurdal Şahin şu sözleri aktardı: Devlet desteklerine, kaynakların ülke ekonomisi için daha verimli ve faydalı olduğu kabul edilen alanlara aktarılması yoluyla, kamu tarafından çeşitli yöntemlerle sağlanan yardım ve özendirmeler diyebiliriz. Her ne şekilde sağlanırsa sağlansın devlet yardımları, devletin bir alacağından vazgeçmesi, bütçeden bir kaynak aktarılması ya da imtiyaz sağlanması şeklinde olduğu için yardıma konu ekonomik faaliyetin, yardımın amaçlarına uygun olması çok önemli. Devlet yardımları konusunda uygulanan politikaların anahtarı da burada gizli diye düşünüyorum.

Yatırım teşvik sistemi, hangi yatırımları odak noktasına koyuyor?” sorusuna yanıt olarak şunları aktardı: “Genel yapısı itibariyle Ar-Ge destekleri, KOBİ destekleri ya da girişimci desteklerini ihtiva eden programlardan farklı bir konumdadır. Yatırım teşvik sistemi, saydığım programlara kıyasla çok daha geniş bir kitleye hitap eden, nakdi desteklerden ziyade vergisel ya da istihdam destekleri ile yatırım maliyetini kontrollü bir şekilde azaltmayı hedefleyen bir sistemdir. Bunu yaparken de ülkemiz öncelikleri ve hedefleri doğrultusunda bir seçicilik içerisinde kurgulanmıştır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yatırım Teşvik Sistemi

Yatırım teşvik sisteminin önemine dikkat eden konuşmalarına göre Türkiye’nin yatırım teşvikinin arttığını ve genişlediğini vurguladı. Yatırım teşvikleriyle yaptığı değerlendirmeleri aktaran Mehmet Yurdal Şahin yatırım teşvik belgesine bağlanan yatırımlara ve yatırımların hangi alanlarda yoğunlaştığına yönelik şu açıklamalarda bulundu: “2020 yılında Ekim ayı sonuna kadar düzenlenen 8.334 adet yatırım teşvik belgesinin %68’i imalat sanayine, %14’ü hizmetler sektörüne, %10’u tarım ve tarımsal sanayi sektörüne ve %8’i de enerji ve madencilik sektörüne yönelik yatırımlar için düzenlendi. İmalat sanayinde dokuma ve giyim, makine imalat, plastik ve lastik ile gıda ve içecek sektörleri öne çıktı. Özellikle salgının da etkisi ile hizmetler sektörüne yönelik düzenlenen belgelerin aldığı pay 2020 yılında gerilerken, tarım ve tarımsal sanayi yatırımları ile imalat sanayi yatırımlarına yönelik düzenlenen belgelerin aldıkları paylarda artış sağlandı. Salgına rağmen sağlanan bu artışta tüm uygulamalarımızı elektronik ortama taşımamız da etkin bir rol oynadı. Altyapının hazırlanması sürecinde zorlansak da elektronik ortama geçiş kararımızın ne kadar isabetli olduğunu bugünlerde çok daha iyi anlıyoruz.”

Bu tür açıklamalardan yola çıkarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının birçok konuda teşvik sistemini uygulamalarının yanında teknolojiye olan teşviklerin ve desteklerin artacağını ve devletin de desteğinin sağlanacağını belirtildi. Yapılan teşvik programları tüm konuları kapsadığını belirterek genel bir iyileşme yoluna gidildiğini aktardı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.