Türkiye’den Yeni Millî Teknolojik Hamle: Ateş Ölçer ve Dezenfektan Tek Cihazda Birleşti!

Türkiye’den Yeni Millî Teknolojik Hamle: Ateş Ölçer ve Dezenfektan Tek Cihazda Birleşti!

Covid-19 ile yeni gelişmelerin ardı arkası kesilmezken, Fayhan Cosmetic tarafından yürütülen faaliyetler neticesinde yeni bir teknolojik hamle gerçekleştirildi. Fayhan Cosmetic, ODTÜ Teknokent'te Ar-Ge faaliyetleri yürütüyordu. Bu faaliyetlerin sonucunda Covid-19 ile ilgili artan talebe yönelik dezenfektan ve ateş ölçer tek bir üründe birleştirilmiş oldu.

Covid-19 ile yeni gelişmelerin ardı arkası kesilmezken, Fayhan Cosmetic tarafından yürütülen faaliyetler neticesinde yeni bir teknolojik hamle gerçekleştirildi. Fayhan Cosmetic, ODTÜ Teknokent'te Ar-Ge faaliyetleri yürütüyordu. Bu faaliyetlerin sonucunda Covid-19 ile ilgili artan talebe yönelik dezenfektan ve ateş ölçer tek bir üründe birleştirilmiş oldu. Bu cihazın ön yüzünden 5-10 santimetrelik mesafeyle bilek veya alından temassız ateş ölçülebilecek. Altında bulunan sensör ile de dezenfeksiyon yapılmış olacak.

Koronavirüs salgınıyla ihtiyacın arttığı maske, dezenfektan, ateş ölçer gibi ürünler için yerli alternatifler geliştirilmeye devam ediliyor. Bunlara yeni eklenen gelişmelerden biri de ODTÜ Teknokent faaliyet gösteren Fayhan Cosmetic, prototipini ürettiği "dezenfektanlı ateş ölçer" oldu. Bu sayede 2 ürünü tek cihazda birleştirmeyi başardılar.

Fayhan Cosmetic ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi bünyesinde kozmetik, elektrik-elektronik ve medikal gibi alanlarında Ar-Ge çalışmaları yürütüyor. Fayhan Cosmetic’in, COVID-19 salgınıyla mücadelede önemi artan temassız ateş ölçerleri millîleştirmek için başlattıkları çalışma nihayet sonuç verdi. Genç girişimciler tarafından yürütülen bu çalışma 8 aylık Ar-Ge çalışması sonucu geliştirip prototipini ürettikleri "dezenfektanlı ateş ölçer" ile sonuçlandı. Türkiye’de de salgınla birlikte sağlık ürünlerine yönelik artan taleplere yönelik yerli ve yenilikçi bir çözümün üretilmesini sağladılar.

Fayhan Cosmetic kurucusu Fatih Ayhan, geliştirdikleri dezenfektanlı ateş ölçer ile ilgili birtakım açıklamalarda bulundu: “En önemli hedefimiz ithal ettiğimiz bu ürünü ülkemizde daha kaliteli, yüksek teknolojili ve uygun fiyata yerli ve milli olarak üretmek oldu.” Dedi. Fatih Ayhan Türkiye’ye salgın döneminde büyük katkılar sağlamayı hedeflediklerini ve buna ilişkin çalışmalar yürüttüklerini belirterek, motivasyonlarını sağlayan en önemli gelişmenin yerli yoğun bakımı solunum cihazının üretilmesi olduğunu ifade etti. Ayhan, şu an kullanılmakta olan “tabanca modeli ateş ölçer” ile ilgili temasın olabildiğinin altını çizerek dezenfektan düzenekleriyle ateş ölçeri birleştirmenin temasının önüne geçeceğini söyledi. Bu fikirle yola çıktıklarını ekledi.

Ayhan, cihazın ön yüzünden 5-10 santimetrelik mesafeden bilek veya alından temassız bir şekilde ateş ölçülebildiğini anlattı ve cihazın altındaki sensör sayesinde de dezenfeksiyon işleminin yapılabildiğini de aktardı. Fatih Ayhan, cihazın alarm fonksiyonunun da bulunduğuna dikkati çekti. Ölçülen vücut sıcaklığının önceden belirlenmiş değerin üstünde olması durumunda cihazın uyarı vereceği şekilde ayarladıklarını da ekledi.

Tek Dolumda 10 Bin Kullanım Sağlıyor

Ayhan yaptığı açıklamada “Yüksek hazne kapasitesi sayesinde sürekli dezenfektan dolumuna ihtiyaç duyulmuyor. Geliştirdiğimiz cihazın büyük ve yüksek çözünürlüklü ekrana, hassas medikal sensörlere sahip olması gibi avantajları bulunuyor. Kullanılmadığında uyku moduna geçen cihaz, enerji tasarrufu da sağlıyor.” Dedi. Fiyat ve performans kıyasına dair şunları ekledi: “Ateş ölçüm doğruluğu, dezenfektan kapasitesi, ürüne garanti-teknik destek sağlanması, hastane, otobüs, AVM, okul, iş gibi yerlerde kullanım ve montaj imkanı özellikleriyle de ürünümüz yabancı rakiplerinden ayrılıyor.”

Hes Kodu Cihazı Projesi

Ar-Ge çalışmalarına devam ettikleri bu süreçte Hes Kodunun da cihaza eklenmesini sağlamayı amaçladıklarını vurgulayarak şu sözleri aktardı: “Projemizin devamlılığı için destek bekliyoruz. Devletimizden, milletimizden, yatırımcılardan göreceğimiz destek, bu ve bundan sonraki projelerimizde önümüzü açacaktır.” Yeni projelerde gerekli desteklerin verilmesiyle yeni adımlar bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.