TÜSİAD’dan “Türkiye Yazılım Sektörüne Bakış” Semineri Açıklamaları… Ekonomide Yazılım Sektörünün Yeri Neresi Olacak? Yazılım Sektöründe İş Gücünün Geleceği!

TÜSİAD’dan “Türkiye Yazılım Sektörüne Bakış” Semineri Açıklamaları… Ekonomide Yazılım Sektörünün Yeri Neresi Olacak? Yazılım Sektöründe İş Gücünün Geleceği!

TÜSİAD tarafından yapılan “Türkiye Yazılım Sektörüne Bakış” adlı seminerden önemli açıklamalar yapıldı. Yazılım sektörünün Türkiye ekonomisindeki yerinin önemine ve yazılım sektörünün gelişimine ve yazılım sektörünün geleceğine yönelik önemli açıklamalarda bulunuldu.

TÜSİAD tarafından yapılan “Türkiye Yazılım Sektörüne Bakış” adlı seminerden önemli açıklamalar yapıldı. Yazılım sektörünün Türkiye ekonomisindeki yerinin önemine ve yazılım sektörünün gelişimine ve yazılım sektörünün geleceğine yönelik önemli açıklamalarda bulunuldu. Türkiye Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Koslowski düzenlenen seminerlerde şu ifadelere yer verdi: “Yazılım çözümleri sunan veya yazılımı iş modelinin merkezine koyan Türk teknoloji şirketleri, yakın zamanda önemli başarı hikâyeleri çıkarmayı başardı. Hepimiz bu örneklerle gurur duyuyor, umutlanıyoruz." diyerek Türk teknoloji şirketlerinin yazılıma verdiği önemini ve birtakım başarı hikâyelerinin gururunu insanlarla paylaştı.

Türkiye Yazılım Sektörüne Bakış” seminerinde TÜSİAD’ın ele aldığı konu; yazılım ekosisteminin Türkiye’deki durumu ve yazılım ekosistemiyle ilgili geleceğe yönelik öngörüler oldu. Pandemi nedeniyle çevrimiçi yapılan seminerde birçok gelişmelere yer verildi.

Türkiye Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Koslowski düzenlenen seminerde yaptığı konuşmalarda Covid-19’un etkilerine değinerek, tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de önemli dönüşümlerin gerekliliğinin ortaya çıktığını vurguladı. Yeni iş yapma modellerini; tüketici ve çalışan açısından yeni tercihleri tecrübe ettiklerini ortaya koyan Kaslowski, "Hâlihazırda yapısal iyileştirme ihtiyacı olan verimlilik, katma değer, teknoloji gibi alanlarda alınması gereken tedbirler daha fazla aciliyet göstermeye başladı. Bu konuları stratejik sektörlerden başlayarak ele almalı ve ülkemizin rekabet gücünü etkili bir şekilde tesis etmeliyiz. Bu süreçte en belirleyici faktörü ise dijital dönüşüm alanında kaydedilen gelişme oluşturuyor." Diyerek ülkemizin rekabet gücüne yönelik dijital dönüşümün önemini ve gerekliliğini vurguladı.

Teknolojik gelişmelerin pandemi sürecinde daha da önemli olduğu tüm dünyada etkilerini gösterdi. Bu nedenle bu dönemde yapılacak teknolojik atılımların hız kazanması ve dijital dönüşümlerin oluşması tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de büyük önem kazanmıştır. Bu noktada öne çıkan iş alanlarının en başında yazılım sektörü gelmektedir. Kaslowski yazılım sektörünün tüm sektörlerde doğrudan ya da dolaylı olarak yarattığı katma değerin kritik bir önemi olduğunu vurguladı. Sözlerine şöyle devam etti: “Turizmden sağlığa, tarımdan savunma sanayine, otomotivden tekstile kadar birçok alanda geliştirilen yüksek teknolojili ürünlerle yazılım; sosyal ve ekonomik dönüşüm sağlıyor, kaldıraç etkisi yaratıyor. Bu fırsatın iyi analiz edilerek ekonominin gelişmesi, bilgi devrimine yetişilmesi ve işsizliğin azaltılması açılarından sektöre yatırım yapılması önemli." diyerek yazılımın işsizliğin azaltılması yönüne de değindi.

Yazılım Sektöründe Yüksek İş Gücü

Kaslowski yazılım sektöründe iş gücünün önemini ve geldiği noktayı ise şu sözlerle anlattı: "1980'li yılların ikinci yarısında yazılım sektöründeki iş gücü 6 bin 800 kişi iken, bu rakam 2000'li yılların başında yaklaşık 48 kat artarak 284 bin kişiye ulaştı. Günümüzde bu rakamın 1 milyon kişiyi aştığı görülüyor. Nitelikli ve inovatif kapasitesi yüksek insan kaynağı yazılım sektörünü ayrıştırıyor. Bu farklılık, yeni girişimlerin doğuşunu ve sektörün yenilikçi ve rekabetçi olmasını sağlıyor. Yazılım çözümleri sunan veya yazılımı iş modelinin merkezine koyan Türk teknoloji şirketleri, yakın zamanda önemli başarı hikâyeleri çıkarmayı başardı. Hepimiz bu örneklerle gurur duyuyor, umutlanıyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.