Uzmanlar Dolara Karşı Kritik Açıklamalarda Bulundu! Kapalı Çarşıda Döviz Fiyatlarında 23 Aralık Son Durumlar…

Uzmanlar Dolara Karşı Kritik Açıklamalarda Bulundu! Kapalı Çarşıda Döviz Fiyatlarında 23 Aralık Son Durumlar…

Güncel dolar fiyatları gün be gün takip edilirken uzmanlar kritik dolar gelişmeleri için yorumlarda ve açıklamalarda bulundu. Günün dolar gelişmeleri ABD Merkez Bankası toplantısı ile yeniden gündeme geldi. Gündemde doların tekrar hareketlenmesine yönelik faiz hesaplamalarında bulunuldu.

Güncel dolar fiyatları gün be gün takip edilirken uzmanlar kritik dolar gelişmeleri için yorumlarda ve açıklamalarda bulundu. Günün dolar gelişmeleri ABD Merkez Bankası toplantısı ile yeniden gündeme geldi. Gündemde doların tekrar hareketlenmesine yönelik faiz hesaplamalarında bulunuldu. Merkez Bankası’ndan faiz açıklamaları %0 ve %0,025 oranında sabit faiz oranı belirleyerek politik faizi değiştirmeyecek yönde bir karar alındı. Bir süredir dolar fiyatındaki 7,8 TL sınırı dolaylarında işlem görmesi bugünü nasıl etkiledi. Güncel dolar fiyatları ne kadar oldu ve uzmanların yorumları ne yönde oldu? İşte dolarla ilgili önemli detaylar…

23 Aralık 2020 tarihinin dolar kuru ne kadar oldu? Dolar fiyatlarında yükselme oldu mu? Son durumda dolar fiyatı ne oldu? Bu soruların yanıtını haberimizde veriyoruz.

Geçtiğimiz hafta doların seyrine bakacak olursak, genel anlamda 7,7 bandında gelişme gösteriyordu. Akabinde 7,8 ile kapanışını sürdürmüştü. Merkez bankası doların yükselmesinin azalmasına yönelik birtakım çalışmalar sürdürmeye devam ediyor. Bu nedenle Merkez Bankası başkanı tarafından sabit faiz açıklamaları yapıldı. Ancak dolar 7,8 dolaylarında varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Dolar fiyatlarındaki bu seyri yakından takip eden vatandaşlar yapacakları dolar yatırımı için uygun zamanı bekliyor. Dolar birikimi olan vatandaşlar da gelişmeleri yakınen takip etmeye devam ediyor. Bu nedenle akıllara gelen sorular dolar indeksinin ne durumda olduğu, 1 doların kaç TL’ye tekabül ettiği ve doların yükselmeye devam edip etmeyeceği oldu.

Dolar fiyatları geçtiğimiz haftaya göre yeniden hareketlenmeye başladı. Son kapanışını 7,6465 Tl’den yapmıştı. Bugün ise %-0,16 yönünde hareketlilik yaşadı. Dolayısıyla yeni dolar güncel fiyatı 7,6470 TL’den satış işlemi görüyor. Alış fiyat işlemi ise 7,6461 TL’dir.

Doların Gidişatının Ne Olacağına İlişkin Yapılan Uzman Yorumları…

Dolarda gerçekleşen hareketlenmeler birçok vatandaşa merak konusu olmaya devam ediyor. Özellikle pandeminin etkisiyle hareketliliğini arttıran dolar ile ilgili gelişmeleri uzmanlar yorumladı. Özellikle yatırımcıları yakından ilgilendiren konu 2021’de dolar hareketliliğinin ne yönde olacağı konusudur.

Yurt dışı kaynaklı analistler ise önemli yorumlamalarda bulundular. Bu analistlerin yorumuna ilişkin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Başkanı da yorumlamalarda bulundu. Türk lirasının iktidarsızlaştırılmaya çalışılması durumunda konumunu korumak için yeniden döviz rezervi biriktirme çabasına ve yüksek enflasyon ve siyasi riskleri almak gerektiğini ifade ederek önemli döviz açıklamalarını sürdürdü. Türk lirasının dolar karşısında aynı şekilde güçlenmesi yerine daha istikrarlı bir yol izlenmesi gerektiğine işaret edildi. Böylelikle daha sağlıklı sonuçlar alınabileceği yaptığı açıklamalar arasındadır.

Euro ve Sterlindeki Son Durumlar Nedir?

Euro ve Sterlindeki istikrar ve hareketlenmeler de oldukça merak konusu olmaya devam ediyor. Euro’nun son kapanışına baktığımızda 9,1275 olduğunu görmüştük. Ancak bugün Euro da %0,26’lık bir hareketlenme yaşandığı fark edildi. Euro ve Sterlin fiyatları yeniden güncellendi. Bu güncellemeler Pandemi teşvik kaynakları ve ABD seçimleri gibi küresel piyasaların etkisinden kaynaklandı.

Güncel Euro bugünkü işlemini alış 9,3096, satış ise 9,3196 TL’den gerçekleştiriyor. İngiliz Sterlini ise son kapanışını 10,2596 TL’den yapmıştı. Ancak bugün yaşanan hareketlik %35 bandında oldu. Dolayısıyla son Sterlin alış fiyatı 10,2554 olurken, satış fiyatı ise 10,2665’ten işlem görmeye devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.