Vergi ve İdari Para Cezalarının Yapılandırılması Konusundaki Esaslar Belirlendi

Vergi ve İdari Para Cezalarının Yapılandırılması Konusundaki Esaslar Belirlendi

Vergi borçlarının ve idari para cezalarının yapılandırılmasına yönelik tüm detaylar şu şekilde:

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdare Başkanlı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7256 Sayılı Kanun Genel Tebliği” ile söz konusu durum hakkında esaslar belli oldu. Bu tebliğ çerçevesinde, söz konusu yapılandırmadan yararlanmak isteyen borçluların, borçlu bulundukları tahsil dairelerine yazılı olarak başvurmaları gerekiyor. Başvurular için son tarih ise 31 Aralık 2020. Bununla birlikte bakanlığa bağlı vergi dairelerine borçlu olanların yapılandırmadan yararlanmak için gerekli başvuruyu yapacakları adres ise Gelir Dairesi Başkanlığının resmi internet sitesi olmakla birlikte e-devlet kapısı üzerinden de başvurular gerçekleştirilebilecek.

Bu Kapsamdaki Değer Esaslar

  • Birden fazla vergi dairesine borçlu durumda olan ve yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin her bir vergi dairesine ayrı ayrı başvurmaları gerekmektedir.
  • Amme borçlusu sayılan kişiler, bu haktan yararlanmak için ilgili vergi dairesine yazılı olarak başvuruda bulunabilecekler.
  • Takip ve tahsilat işlemleri nedeniyle hali hazırda sürmekte olan mahkemesi bulunanlar, bu haktan yararlanmak istemeleri durumunda açtıkları davalardan vaz geçmek zorundadırlar.
  • Bu haktan yararlanmak için online ortamı kullanarak başvuruda bulunan ancak ilgili borçlar üzerinde dava bulunan borçluların ilgili vergi dairelerine yazılı olarak da başvurmaları gerekmektedir.

Yapılandırma Kapsamında Kazanılan Kolaylıklar

Söz konusu yapılandırma ile ilgili borçlar en fazla 18 eşit taksit olmak üzere taksitlendirilmektedir. Bunun yanı sıra 6,9 ve 12 taksit seçenekleri de mevcuttur. İlk taksitlerin ödenmesi gereken son tarih 1 Şubat 2021 olarak belirlenmiştir. Borçlarını peşin ödemek isteyenler, ilk taksit ödemelerinin gerçekleşeceği süre içerisinde ödemelerini gerçekleştirebilecekler. Ayrıca peşin ödemelerde Yurt İçi ÜFE oranlarına göre hesaplanacak tutardan %90’ı silinecek, idari para cezalarının söz konusu olduğu borçlarda ayrıca %25’lik bir indirim yapılacaktır.

Alacak türü fark etmeksizin vadesi 31 Aralık 2014 ‘ten önce olan ve aslı 100 TL’yi aşmayan bununla birlikte aslı ödenmiş fer’i alacaklardan 200 TL’yi aşmayan tutardaki alacakların tahsilinden vaz geçilecektir.

Söz konusu bu yapılandırma, spor kulüplerini de kapsamaktadır. Türkiye’de spor faaliyetlerinde bulunan ve ilgili bakanlıklar ve federasyonlar tarafından tescil edilmiş olan spor kulüpleri başvurmaları halinde en fazla 36 eş taksit ile borçlarını ödeyebilecekler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.