Vergi Yapılandırması İçin Acele Edin! Son Günler… Vergi Borcu Yapılandırmasının Bitmesine Az Kaldı!

Vergi Yapılandırması İçin Acele Edin! Son Günler… Vergi Borcu Yapılandırmasının Bitmesine Az Kaldı!

Vergi yapılandırması için meraklı bekleyişlerini sürdüren vatandaşları yakından ilgilendiren bu haberimizde son günlerin yaklaştığını hatırlatıyoruz. Vergi yapılandırması için başvuru tarihleri için son gün 31 Aralık!

Vergi yapılandırması için meraklı bekleyişlerini sürdüren vatandaşları yakından ilgilendiren bu haberimizde son günlerin yaklaştığını hatırlatıyoruz. Vergi yapılandırması için başvuru tarihleri için son gün 31 Aralık! Vergi borcu yapılandırmasının hangi tarihte biteceği sorusu merak ediliyordu. Mecliste yapılan görüşmeler sonucunda 17 Kasım’da kararı verilen ve Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe konulan vergi yapılandırması için son günler yaklaştı.

Vergi borcu yapılandırması nasıl yapılır, ne zaman bitiyor gibi sorular insanların aklını meşgul ediyor ve bununla ilgili araştırma yapıyorlar. Bu nedenle bu haberimizde vergi borcu yapılandırması nedir, nasıl yapılır ve vergi borcu yapılandırması ne zaman bitiyor bu soruların yanıtlarını paylaşacağız. İşte vergi borcu yapılandırması ile ilgili haberimizin detayları…

Vergi Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır

Vergi borcu yapılandırması ne zaman yapılır sorusuna yönelik vatandaşlar meraklarını sürdürüyor. Hala geç kalmış sayılmazsınız, çünkü son gün 31 Aralık 2020’dir. TÜSİAV Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakcı, vergi borcu olan ve yapılandırmadan faydalanma ile ilgili konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Teknoloji sayesinde bugün oturduğunuz yerden de başvuru yapmanız mümkün ancak son günlerde oluşan yığılmalar sistemi zora sokuyor. Bu nedenle mükelleflerin vakit kaybetmeden başvurularını yapması doğru bir adım olur. Vergi borçluları interaktif Vergi Dairesi ya da e-devlet'e giriş yapıp “Yapılandırma İşlemleri” kısmından borçlarının tamamını yapılandırabilecekleri gibi bağlı bulundukları vergi dairesine doğrudan veya posta yoluyla da başvurabiliyorlar.”

Vergi Borcu Yapılandırması Ödeme Süreci

Vergi borcu yapılandırma ödeme süreci de insanların akıllarında soru işaretleri bırakabiliyor. Buna ilişkin Serkan Kumdakcı gerekli bilgileri aktardı. Serkan Kumdakcı vatandaşların vergi borcu yapılandırmasını hangi tarihlerde ve ne şekilde yapabileceklerini aktardı:

Sosyal Sigorta prim borcu olan işverenler başvurularını e-sigorta kanalıyla internet üzerinden yapabilecekleri gibi, yine elden ya da posta yoluyla bağlı bulundukları SGK İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne de başvuru gerçekleştirebiliyorlar. Diğer idarelerin de (TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, Tarım Kredi Koop. vb.) örneğe uygun başvuru dilekçelerinin hazırlanarak borçluların kullanımına sunulması icap ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Ticaret Bakanlığı’na, il özel idarelerine, belediyelere ve YİKOB’lara bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksitini 31/1/2021 tarihine kadar, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ise ilk taksitini 28/2/2021 tarihine kadar, diğer taksitlerini ise bu tarihleri takip eden ikişer aylık dönemler halinde azami on sekiz eşit taksitte ödemesi gerekiyor.” dedi.

Vergi Yapılandırması İçin Son Gün

Vergi borcu yapılandırması için son gün nedir sorusu vatandaşların araştırdığı konuların arasında yer alıyor. Bunun için vergi yapılandırmasının 31 Aralık 2020 tarihine yapılması gerektiği ve vatandaşların bu tarihe kadar bu işlemlerini yapmaları gerektiği vurgulanıyor.

Vergi Yapılandırmasını Peşin Öderseniz İndirim Yapılacak

Eğer başvuruda bulunduğunuz vergi borcu yapılandırmasını ödeme başlarken peşin olarak ödediğiniz takdirde birtakım indirimler uygulanıyor. 1 Şubat 2021’e kadar borcunu peşin olarak öderseniz hesaplanmış olan Yİ-ÜFE tutarından %90 indirim uygulanacak. İdari para cezalarının aslından ise tam olarak %25 indirim avantajından faydalanabileceksiniz.

Vergi borcu yapılandırması için son tarihi kaçırmamanız için gerekli tüm hatırlatmaları sizler için yaptık.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.